Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Zdravím,
snd_emu10k1: probe of 0000:0d:01.0 failed with error -16- tak tento error se od upgradu na linux 3.1 (víceméně vanilla) objevuje v mém
dmesg
při zhruba 90% startech systému. Zároveň má za následek neexistující audigy kartu v /proc/asound/cards
a tím pádem i ticho v mých sluchátkách. Na starším kernelu 2.6.39.4 se to děje jen výjimečně (tak 3% všech bootů).
Z hledání Googlem jsem zjistil, že problém je nejspíš v "obsazeném" IRQ - všiml jsem si, že na 2.6.39 je "nvidia" na IRQ 17 a "emu10k1" na IRQ 16 (spolu s dalšími drivery) - pamatuji si hlášky typu "disabling IRQ 17: nobody cared" při probuzení ze suspend-to-ram, kterým jsem ale moc nevěnoval pozornost, protože vše fungovalo.
Teď, když nvidia sedí na IRQ 16, je možné, že to emu10k1 vadí. Zkoušel jsem všechny možné irq-related věci z kernel-parameters.txt, včetně acpi_irq_balance, acpi_irq_pci, irqpoll, routeirq, ..., ale nic očividně nepomohlo. V asi 10% všech bootů driver úspěšně naběhne, na IRQ 16.
Přehození karty do jiného PCI slotu taky na této základní desce (Asus P8Z68 Deluxe) moc nepřipadá v úvahu a v BIOSu jsem nenašel nic souvisejícího.
Žádám tedy o radu - setkal se s podobným chováním už někdo? Kamarád mi potvrdil, že jeho Audigyna občas "nestartovala" i ve Windows, je to rozšířenější problém? Díky.
Řešení dotazu:
Tak jsem nejspíš přišel na příčinu:
options snd-hda-intel index=-2 options snd_emu10k1 index=0"něco" asi zabralo index 0, který si pak emu10k1 nemohl vzít pro sebe. Teď jen zbývá vyřešit tento problém. Už v minulosti jsem našel něco o "slots=" optionu pro snd.ko, problém je ten, že od nějaké verze kernelu zřejmě snd.ko neexistuje, tudíž jsem zůstal u indexů. Věci jako pcm.default nechci používat už jen proto, že existují programy, které je ignorují a tupě používají první zvukovku. Vsadím boty, že i přestože je NVidia součástí snd-hda-intel, tak dělá problémy právě ona. Po zakomentování obou řádků:
$ cat /proc/asound/cards 0 [PCH ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH HDA Intel PCH at 0xfb820000 irq 22 1 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia HDA NVidia at 0xfb080000 irq 17 2 [Audigy2 ]: Audigy2 - SB Audigy 2 ZS [SB0350] SB Audigy 2 ZS [SB0350] (rev.4, serial:0x20021102) at 0xa000, irq 16
No ... opravdu nevím, co mě přimělo dát CONFIG_SOUND
jako "y", ale snd.ko v modules.builtin mě na to úspěšně odkázal, takže následovala změna za "m", rekompilace kernelu, použití "slots=" namísto indexů, a po 3 zkušebních restartech to vypadá, že si Audigy2 úspěšně drží index 0.
Takže problém zdá se být vyřešen. Zajímavé je, že se s podobnými problémy plácám třeba i týden, pak napíši dotaz sem a mám problém do pár minut/hodin vyřešen i bez pomoci někoho jiného -- no, alespoň to (snad) pomůže dalším uživatelům.
Jen pro doplnění; používám globální append= v lilo.conf - mám tam už "nomodeset" (pro binární nvidia driver), takže vím, že to funguje.
Tiskni
Sdílej: