Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím,
snd_emu10k1: probe of 0000:0d:01.0 failed with error -16- tak tento error se od upgradu na linux 3.1 (víceméně vanilla) objevuje v mém
dmesg
při zhruba 90% startech systému. Zároveň má za následek neexistující audigy kartu v /proc/asound/cards
a tím pádem i ticho v mých sluchátkách. Na starším kernelu 2.6.39.4 se to děje jen výjimečně (tak 3% všech bootů).
Z hledání Googlem jsem zjistil, že problém je nejspíš v "obsazeném" IRQ - všiml jsem si, že na 2.6.39 je "nvidia" na IRQ 17 a "emu10k1" na IRQ 16 (spolu s dalšími drivery) - pamatuji si hlášky typu "disabling IRQ 17: nobody cared" při probuzení ze suspend-to-ram, kterým jsem ale moc nevěnoval pozornost, protože vše fungovalo.
Teď, když nvidia sedí na IRQ 16, je možné, že to emu10k1 vadí. Zkoušel jsem všechny možné irq-related věci z kernel-parameters.txt, včetně acpi_irq_balance, acpi_irq_pci, irqpoll, routeirq, ..., ale nic očividně nepomohlo. V asi 10% všech bootů driver úspěšně naběhne, na IRQ 16.
Přehození karty do jiného PCI slotu taky na této základní desce (Asus P8Z68 Deluxe) moc nepřipadá v úvahu a v BIOSu jsem nenašel nic souvisejícího.
Žádám tedy o radu - setkal se s podobným chováním už někdo? Kamarád mi potvrdil, že jeho Audigyna občas "nestartovala" i ve Windows, je to rozšířenější problém? Díky.
Řešení dotazu:
Tak jsem nejspíš přišel na příčinu:
options snd-hda-intel index=-2 options snd_emu10k1 index=0"něco" asi zabralo index 0, který si pak emu10k1 nemohl vzít pro sebe. Teď jen zbývá vyřešit tento problém. Už v minulosti jsem našel něco o "slots=" optionu pro snd.ko, problém je ten, že od nějaké verze kernelu zřejmě snd.ko neexistuje, tudíž jsem zůstal u indexů. Věci jako pcm.default nechci používat už jen proto, že existují programy, které je ignorují a tupě používají první zvukovku. Vsadím boty, že i přestože je NVidia součástí snd-hda-intel, tak dělá problémy právě ona. Po zakomentování obou řádků:
$ cat /proc/asound/cards 0 [PCH ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH HDA Intel PCH at 0xfb820000 irq 22 1 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia HDA NVidia at 0xfb080000 irq 17 2 [Audigy2 ]: Audigy2 - SB Audigy 2 ZS [SB0350] SB Audigy 2 ZS [SB0350] (rev.4, serial:0x20021102) at 0xa000, irq 16
No ... opravdu nevím, co mě přimělo dát CONFIG_SOUND
jako "y", ale snd.ko v modules.builtin mě na to úspěšně odkázal, takže následovala změna za "m", rekompilace kernelu, použití "slots=" namísto indexů, a po 3 zkušebních restartech to vypadá, že si Audigy2 úspěšně drží index 0.
Takže problém zdá se být vyřešen. Zajímavé je, že se s podobnými problémy plácám třeba i týden, pak napíši dotaz sem a mám problém do pár minut/hodin vyřešen i bez pomoci někoho jiného -- no, alespoň to (snad) pomůže dalším uživatelům.
Jen pro doplnění; používám globální append= v lilo.conf - mám tam už "nomodeset" (pro binární nvidia driver), takže vím, že to funguje.
Tiskni
Sdílej: