Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Malé a střední podniky si mohou nechat otestovat svá řešení AIPouze 11 % ředitelů IT oddělení firem plně implementovalo umělou inteligenci. Mají obavy o data a bezpečnost. Gitex Global 2024: Huawei představila nová řešení a vyzdvihla partnerský ekosystém. Malé a střední podniky si mohou nechat otestovat svá řešení AI. Fortinet rozšiřuje svou nabídku zabezpečení v cloudu představením Lacework FortiCNAPP. Sophos představil nové výkonné desktopové firewally řady XGS.
Distribuční novinky 27-30/2024Rekapitulace nových vydání linuxových a BSD distribucí: vyšel nový Linux Mint, Nobara Project, balík distribucí LinuxSchools či stabilní Vanilla OS 2, aktualizovány byly Peppermint OS, Finnix, Raspberry Pi OS, Clonezilla Live, NomadBSD, OpenMandriva ROME, Tails, KaOS, OPNsense a MidnightBSD. Naopak prakticky skončil projekt Funtoo.
Multiplatformní správce archivů s podporou mnoha formátů PeaZip (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 10.0.0. S přepracovaným GUI. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 10.10.0 media serveru Jellyfin (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Pro vyzkoušení je k dispozici Demo Server. Jellyfin je fork media serveru Emby, původně Media Browser.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.22.0. Nově používá komponentu přehrávače Shaka Player.
Od pátku do neděle probíhal v Haagu Ubuntu Summit 2024. Na programu byla řada zajímavých přednášek. Jejich videozáznamy jsou k dispozici na YouTube.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2024-10-22. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Desktop nově ve výchozím stavu běží na Waylandu a kompozitoru labwc. Vylepšena byla podpora dotykových obrazovek a také integrace s Raspberry Pi Connect.
Společnost Apple dnes představila nový 24palcový iMac s čipem M4 a oznámila dostupnost Apple Intelligence na iPhonu, iPadu a Macu.
Připojte se ve středu 30. 10. 2024 od 10:00 do 12:00 na náš webinář "Řízení přístupu do PostgreSQL prostřednictvím externího autentizačního providera" (registrace zdarma), kde vám ukážeme, jak nastavit ověřování pomocí GSSAPI. Ideální pro bezpečný přístup k databázím, ať už využíváte Microsoft Active Directory nebo FreeIPA. Záznam předchozího webináře "Co je nového v PostgreSQL 17" můžete shlédnout zde.
Zveme vás na technicky zaměřený webinář "Představení Zabbix Cloud: praktická ukázka externího monitoringu" (registrace zdarma), kde vám v pátek 1. 11. 2024 od 10:00 do 12:00 představíme Zabbix Cloud. Během demo části si společně vyzkoušíme napojení a praktické použití Zabbix Cloudu pro externí monitoring standalone Zabbix instance.
Ve čtvrtek 7. 11. 2024 od 10:00 do 12:00 vás zveme na webinář "Jak používat SNMP a SNMP traps v Zabbixu 7.0" (registrace zdarma), kde se naučíte správně používat SNMP a SNMP traps v Zabbixu 7.0. Projdeme instalaci komponent, konfiguraci SNMP trap na OS a nastavení Zabbix serveru pro SNMPv2 i SNMPv3. Záznam předchozího webináře "Vysoká dostupnost Zabbix serveru a Zabbix proxy ve verzi 7.0" najdete zde.
Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.10. Do vývoje se zapojilo 44 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.10 závisí na wlroots 0.18.0.
Minulý týden proběhla čtyřdenní hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2024. Hacknuta byla zařízení Lorex 2K WiFi, QNAP QHora-322, TrueNAS Mini X, Sonos Era 300, HP Color LaserJet Pro MFP 3301fdw, Canon imageCLASS MF656Cdw, QNAP TS-464 NAS, Synology TC500, Ubiquity AI Bullet, Synology DiskStation DS1823xs+, Samsung Galaxy S24, Synology BeeStation BST150-4T, AeoTec Smart Home Hub, Synology BeeStation a Lexmark CX331adwe. Celkově bylo soutěžním týmům vyplaceno přes milion dolarů za více než 70 zranitelností nultého dne (0-day). Videoshrnutí na YouTube. Po jednotlivých dnech na blogu.
Byla schválena první verze definice open source AI: Open Source AI Definition (OSAID) 1.0.
Minulý týden proběhla v Amsterdamu Blender Conference 2024. Na programu byla celá řada zajímavých přednášek. Jejich videozáznamy jsou k dispozici na YouTube.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se samotným Syncthing démonem je tedy relativně jednoduchá a démona bude možné i nadále provozovat například v rámci Termux, ale uživatelská přívětivost tím značně klesne.
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci.
Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu problémů s Digitálním Stavebním Řízením. Vypíchnout lze přednášky linuxových distribucích Fedora Silverblue (Nerozbitný linux pro celou rodinu), openSUSE Leap, nebo Turris. Nesmí chybět témata jako kontejnery (Kubernetes) nebo umělá inteligence (velké jazykové modely). Už tradičně si můžete zkusit nakreslit mapu OpenStreetMap se zkušenými lektory od Missing Maps. Pro bastlíře je nachystaná například přednáška o chytré domácnosti Majordomus nebo o Linuxu v ledničce. S cílem přitáhnout mladší generaci představujeme studentskou sekci, kde jsou jednotlivé projekty dílem studentů (například v rámci jejich maturitních prací). Bude řeč i o výuce programování na základní škole, nebo výuce fyziky pomocí arduina "Physibox".
Mimo hlavní program bude na chodbách spoustu stánků různých projektů jako je Fedora, openSUSE, Grafana. Stánek budou mít i radio amatéři a 3D tiskaři. Pro děti bude v sobotu nachystaný dětský koutek, kde si děti budou moci vyzkoušet různé hračky pro výuku programování. V neděli se dětský koutek promění v PlayZone od OMG Robotics. Sobotní odpoledne tradičně zakončíme posezením u lahodného moku ve studentském klubu u Kachničky.
Budeme rádi, když myšlenky naší konference budete šířit a pozvete své kolegy a kamarády. Jak jistě víte, tak konference je primárně v češtině a vstup je zdarma.
Pokud máte nějaké otázky, tak se zkuste podívat do FAQ nebo se zeptejte na Matrixu, Telegramu nebo emailem.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Clonezilla | 1 | 30.10. 08:32 |
Čas | 6 | 31.10. 19:10 |
Odpojení šifrovaného disku | 5 | 31.10. 22:28 |
Linux Mint a Windows 11 - po aktualizácii nejede spustiť Win | 6 | včera 21:45 |
Rpm digest | 1 | včera 23:45 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: