Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
taskset
em jedno z CPU a ten je pak věnován onomu vybranému procesu (tj. na jádře nemůže na něm běžet nic jiného, ale ani proces nemůže běžet na jiném jádře), tak by to mělo stačit. Možná by byklo lepší nastavit prioritu spíš na SCHED_FIFO
, ale protože na danném CPU nebude nic jiného běžet, tak se to nejspíš nijak neprojeví.
k taskset se zda byt altrnativou cpuset. Pokud jsem to spravne pochopil (man stranku jsem jen rychle procetl) tak je treba z CPU vytvorit cpuset a tomu se daji prirazovat procesy, popripade se daji procesy prirazovat k jaulum.
altrnativu pro ionice jsem nenasel a zda se ze FreeBSD nema IO scheduler, nebo aspon ne takovy ktery by se dal usmernovat.
pro chrt jsem alternativu take nenasel.
"se může hodit například při provozu databázového serveru Oracle, pokud máte licenci na méně procesorů, než máte v systému."
Bohužel nemůže, Oracle na Intelu uznává prakticky jen dvě licenční bariéry - OracleVM a Solaris kontejnery. Pokud tedy nepoužíváte jedno z toho, taskset, cgroups, vmware, KVM, XEN (od nekoho jineho nez Oraclu) atd. je vám k ničemu a zalicencovat musíte stejně všechna CPU/jádra na boxu. A ještě lepší peklo je to s farmou a migrujícími virtuály. Oracle není dobrý příklad pro podobné techniky.
Obecně ale nemá smysl snažit se docílit méně migrací procesu na jiné CPU pomocí taskset – plánovač Linuxu tak jako tak dělá vše pro to, aby se tak nedělo.Teoreticky. V praxi musím používat taskset na firefox (flashová videa) a mplayer, když se přehrává něco náročnějšího na dekódování. Jinak se to video prostě trhá, protože plánovač čas od času ten dekódovací proces přehodí na jiné jádro CPU, kde je snížený takt (protože do té doby nedělalo nic.)
"Takto změníme třídu vybraného existujícího procesu na minimální možnou: chrt -i -p $pid"Uvedený príkaz mi v Ubuntu 10.04 iba vypíše aktuálnu policy a priority a nič nenastaví. Použité chrt (util-linux-ng 2.17.2) Zmena policy na SCHED_IDLE mi funguje nasledovne:
# chrt -p -i 0 $pid
Zmena policy na SCHED_FIFO s prioritou 50 mi funguje nasledovne:
# chrt -p -r 50 $pid
Zmena policy zo SCHED_OTHER na SCHED_RR ide aj takto:
# chrt -p 50 $pid
Inak SCHED_BATCH policy je podporovaná od Linux 2.6.16 a SCHED_IDLE od Linux 2.6.23.
Tiskni
Sdílej: