V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Soutěž „VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj“ má za úkol najít a podpořit zajímavé projekty zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury. Stejně jako v minulých kolech mohou i tentokrát vybrané projekty podle své náročnosti získat od organizátorů soutěže dotaci až 50 tisíc korun, přičemž počet projektů, které mohou být vybrány jako vítězné, není nijak omezen.
„Od tohoto roku se bude soutěž VIP konat v každém roce dvakrát; zimní a letní VIP na sebe budou navazovat. Zatímco v případě zimního kola budou moci řešitelé projektů, kterými jsou především studenti středních a vysokých škol, pracovat v průběhu zimního zkouškového období, v případě letních soutěží mají zájemci na zpracování svých prací čas přes celé prázdniny. Věříme, že toto rozložení bude mít vliv na kvalitu zpracování jednotlivých projektů, že tuto novinku soutěžící přivítají a také patřičně využijí,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.
Soutěž se bude i tentokrát skládat z několika fází. Soutěžící nejdříve pošlou své návrhy projektů. Z nich odborná hodnotící komise složená ze zástupce české open source komunity, akademické obce, komerční sféry, mediálního partnera a Laboratoří CZ.NIC vybere ty, které postoupí do další fáze. Těm současně určí i hodnotící kritéria. Poté začne samotná realizace vybraných projektů, po níž bude následovat prezentace soutěžících, vyhodnocení a ocenění výherců.
„Soutěž VIP je jedním z klíčových projektů CZ.NIC v oblasti internetové osvěty. Cílem je podpořit talentované programátory tím, že své úsilí mohou motivovat vizí konkrétní realizace svých nápadů,“ doplnil Ondřej Filip.
Zájemci o účast v soutěži by si určitě měli pospíšit – na přihlášení svých projektů mají čas do konce dubna. Podrobný harmonogram včetně informací k přihlášení do soutěže, možnostem realizace, hodnotící komisi atd. najdou zájemci na internetové adrese soutěže http://www.nic.cz/vip.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: