OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
jj, bylo by slusne aspon sem prihodit ze se jedna o preklad + zdroj ..
Myslis ty odkazy a ten miniaturni odkaz bez jakykoliv souvislosti ? Fer k puvodnimu autorovi i ctenari by to bylo hned pod nazvem clanku .. "jedna se o preklad .. nazev/link"
Chápem, že čo najväčšie rozšírenie je záujmom komerčných firiem (ako RedHat), ale aj v záujme komunity?Co jsem si všiml, tak jsou mezi lidmi, kteří sami sebe řadí do linuxové komunity dost zásadní rozdíly. Někteří touží po maximální rozšířenosti a open source distribuce jsou pro ně něco jako svoboda pro všechny, jiní by nejradši, kdyby je neotravoval nikdo pod určitou úroveň znalostí nebo mimo určité vzorce chování. Každý má samozřejmě kus pravdy, protože tohle nejde tak úplně objektivně zhodnotit, když samotné cíle jsou subjektivní. Ovšem nejvíc mě baví vyhranění jedinci, kteří hlásají, že linux potřebuje uživatele (ve smyslu velkého množství konzumentů), ačkoli bez nich vznikl a stejně tak bez nich se dost dlouho vyvíjel.
tak mlada a pocitacove zdatna generace je mytus ... a vzdy byla.
Jedine co ma mlada generace vyhodou je ze pocitac a dalsi elektroniku povazuje za normalni vec ale stale je to pro 90% BLACKBOX . a vzdy bude
príchod mladej (počítačovo zdatnej) generácie, ktorá ani len netuší o metadátach v obrázkoch, či o šifrovaníKde jsi na to přišel? (tady je o tom článek)
Je to dost kontroverzní a sám nejsem vyloženě přesvědčený zda-li je svobodné ničím nekontrolované tržiště jen samé sluníčko a duha.Pokud vím, nebylo ničím nekontrolované (byla tam zpětná vazba kupujících). Faktem je, že legalizace a státní kontrola by byla asi lepší.
byla tam zpětná vazba kupujícíchAle ne legálních prvků. Je jasný že feťák co nakoupí 10 paklů pseudoefedrinu nebo kodeinu nebude dávat prodejci negativní hodnocení. Ale pak ty důskedky…
Ohánět se legálními prvky není úplně adekvátní, neboť důsledky současného legálního nastavení jsou povětšinou dosti smutné.S tím souhlasím. Ovšem pokud se technickými či legálními prostředky zabrání šíření určitého zboží v určité oblasti, tak i když se najdou nějaké obezličky, furt to nebude znamenat záplavu zboží v oblasti. Na nekontrolovatelném trhu si může zakazovat kdo chce co chce, ale pokud určité zboží bude mít kupce dá se očekávat vyloženě záplava takového zboží. Se všemi důsledky. A řekl bych že poprvé v historii (OK, možná ne poprvé) stojíme před tím, že technicky se nebude takový trh dát regulovat takže důsledky nepůjde legislativně nijak odvrátit. Jak jsem řekl: Stále nejsem rozhodnut jestli je to dobré nebo špatné, ale znovu opakuju, že to nevidím jen tak sluníčkově.
Když mu prodejce prodá místo pseudoefedrinu paralen smíchaný s křídou, tak mu to negativní hodnocení samozřejmě dá. Jde o to, že celkově byly na silk roadu drogy mnohem čistší než ty pouliční, a tudíž i mnohem bezpečnější.Tak hodnotit se dá i na ulici pomocí šeptandy. Pokud to nefunguje na ulici, proč by na volném Aukru mělo?
Na deseti paklech pseudoefedrinu nevidím nic nevhodného, však on je (resp. jejich přepracovanou formu) ten feťák taky nespotřebuje najednou.No však právě. Nejspíš je takový feťák střelí dalším feťákům. Co když těch paklů nebude deset ale třeba sto? OpenBazaar nemá žádné omezení v kódu na počet balíků čehokoliv a nikdy mít nebude.
Tak hodnotit se dá i na ulici pomocí šeptandy. Pokud to nefunguje na ulici, proč by na volném Aukru mělo?To nevím, ale na Aukru (jak na normálním tak na tom drogovém) to zjevně funguje (taky mě to překvapuje).
svobodném AukruCo to je?
Líbí se mi ta zažitost představy, že kdo kupuje drogy, je automaticky závislý. Je to blbost, většina drog se zkonzumuje rekreačně a u drog prodaných přes SR to platí obzvlášť. Závislý feťák totiž svou dávku potřebuje hned teď a jde si ji tedy sehnat ven, z ruky do ruky. SR a ostatní podobná tržiště mají dodací dobu týden až dva s nemalým rizikem, že zásilka vůbec nedojde, neb se cestou třeba ztratila či byla zadržena na hranicích. Solidní prodejci sice zasílali zásilku znovu, ale to zpoždění by závislému feťákovi zřejmě dost rozhodilo sandál.No co já četl, tak přes SR se obchodovaly především prekurzory k výrobě drog jako je kodein, pseudoefedrin, oxykodón, hydromorfon a tak. (někde jsou na předpis, někde se k nim dá dostat volně) Max. tabletky MDMA. Nebo to jako zabalili pytlík práškové kokeše a nakráčeli s tím na poštu? Se mi ňák nezdá.
Vyvracení vaší představy o blahodárnosti drogové legislativy a státního dohledu si nechám na jindyNení třeba. Četl o jsem o dopadech Nixnovy kapaně „War on Drugs“ na drogový trh. Ono je to podobné jako dopad Bushovi kampaně „War on Terror“ na trh s teroristy.
Nebo to jako zabalili pytlík práškové kokeše a nakráčeli s tím na poštu?Jo, zhruba tak...
Tiskni
Sdílej: