Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
+1
ženy a zbraně
To neni faul, tak si nekteri predstavuji "rodinny zivot".Kteří? Kromě pokladních nevím o nikom, kdo by běžně sedával v hypermarketu, ať už o víkendu nebo v týdnu.
Hlavně ve farmaceutickém průmysly.Ve kterém je, jak známo, VSHosting na špičce českého trhu...
1) ten kdo se podepíše (byť vymyšleným jménem) - má rozhodně pravdu.Ten kdo se podepíše nemá automaticky pravdu. To nikdo ani netvrdil. Má ovšem reputaci, na základě které ostatní můžou předpokládat určitou důvěru v jeho tvrzení. Samozřejmě, pokud anonym napíše kvalitní příspěvek, tak je pořád validní, jen to jaksi narušuje ten fakt, že nelze nic vyvozovat o validitě dalších příspěvku od stejného nicku. Prostě v něj nelze mít ani základní důvěru jakou zcela běžně máme pro konkrétní lidi.
2) zatímco anonymní nick vždy lže.Vzhledem k tomu kolik je tady trolů tak je to vcelku bezpečný předpoklad. Nejde ale ani tak o to, že lže, ale že když ti jako autorovi blogu/komentáře sděluje své pocity, tak prostě jsou pro tebe prostě názory anonyma o kterém vůbec nic nevíš nějak míň relevantní, než když ti sděluje pocity někdo koho znáš, i když jen od vidění.
Takéto veci by mali byť zo zákona trestne. Je neprípustne aby si firma vynucovala čas zamestnanca mimo pracovnej doby.
Ľudia sa nechávaju nachytávať na rôzne benefity.
Anonymita je zdá se v této korporátní montovně s třetinovými platy stále více trnem v oku.S cenzurováním to nemá vůbec nic společného, i když vidím, že tě to asi sere hodně. Imho: Není to trnem v oku, jen nemáš jako anonym žádnou váhu reputace. Prostě tvoje slovo je bezvýznamné a těžko můžeš někoho nasrat pouhou urážkou, když se o totéž snaží neustále desítky různých trolů po celém tomhle portálu. Imho je to prostě přirozená reakce na prostředí, kde jsou anonymové a zároveň registrovaní uživatelé. Až na pár výjimek, které píšou vždycky pod stejným nickem je většina anonymních postů úplně o ničem (speciálně ty krátké), tak se lidi prostě naučí nepřikládat jim rovnou žádnou váhu. Mně konkrétně bylo například nejednou vytýkáno, že se vůbec s anonymy bavím. Je to prostě systém nepsané reputace, který jako neregistrovaný nejspíš hned tak nezaznamenáš. Stejně tak to funguje i mimo internet - když ti někdo na ulici řekne, že jsi debil a měl by ses zabít, tak si to asi nebudeš brát stejně, jako když ti to řekne někdo koho znáš, třeba někdo z příbuzných, nebo z rodiny.
Jinými slovy přikládáš komentáři větší váhu¹ na základě toho, že se autor registroval – byť je to třeba maňásek² – přestože proces registrace svědčí leda tak o schopnosti vyplnit webový formulář. To mi přijde úplně jako argumentace „autoritou“.
Co se týče protipříkladů k autoritě, bláboly od slovenské učitelky přeskakuju, ať je přihlášená, nebo ne.
¹ z definice je nějaká větší než žádnáNejde jen o to, že se registroval, ale že tady pod stejnou identitou nějakou dobu vystupuje (aniž by upoutal mou pozornost ve výrazně negativním smyslu). Jakkoli mám své pochybnosti o fungování zdejšího skóre a algoritmu, podle kterého se počítá, je v tomto směru určitým indikátorem.
Příspěvek mi může i tak připadat úplně hloupý, ale už to, že je jeho autor ochoten jít se svou kůží na trh a svázat ho s identitou, která už má nějakou reputaci (a riskovat ji), je pro mne signálem, že stojí za to se jím zabývat, na rozdíl od anonymního výkřiku. I ten může být pochopitelně hodnotný, ale tahle vstupní devíza mu prostě chytí.
Pokud se autor nestydí svým příspěvkům přiřadit i své skutečné jméno, je to pro mne další významné plus. On je přeci jen rozdíl, když nějaký anonym vykřikuje, že on tomu rozumí nejlépe, protož má za sebou dvacet let praxe na prestižních projektech, a když někdo jiný sice nic takového nevykřikuje, ale lze si ověřit, že opravdu něco dokázal.
Díky za lepší formulaci, v podstatě přesně takhle jsem to myslel. Jinak co se týče neregistrovaných autorů, tak jediný kým má imho cenu se tu zabývat je Kvakor, u kterého je zase výhoda, že by se ani nemusel podepsat a stejně bych ho poznal podle kvality, délky a technické obsažnosti. Ten ale taky používá konzistentně stále jeden nick.Nejde jen o to, že se registroval, ale že tady pod stejnou identitou nějakou dobu vystupuje (aniž by upoutal mou pozornost ve výrazně negativním smyslu). Jakkoli mám své pochybnosti o fungování zdejšího skóre a algoritmu, podle kterého se počítá, je v tomto směru určitým indikátorem.
Příspěvek mi může i tak připadat úplně hloupý, ale už to, že je jeho autor ochoten jít se svou kůží na trh a svázat ho s identitou, která už má nějakou reputaci (a riskovat ji), je pro mne signálem, že stojí za to se jím zabývat, na rozdíl od anonymního výkřiku. I ten může být pochopitelně hodnotný, ale tahle vstupní devíza mu prostě chytí.
Pokud se autor nestydí svým příspěvkům přiřadit i své skutečné jméno, je to pro mne další významné plus. On je přeci jen rozdíl, když nějaký anonym vykřikuje, že on tomu rozumí nejlépe, protož má za sebou dvacet let praxe na prestižních projektech, a když někdo jiný sice nic takového nevykřikuje, ale lze si ověřit, že opravdu něco dokázal.
Pokud se nejedná o něco konstruktivního, či nějaké doplnění informací, tak je vám to úplně k ničemu.Ja takove vysoke naroky asi nemam a mozna chapu tu celou komunikaci na webu treba trochu jinak. Zaroven jsem skrz praci (software, atomobilovy prumysl) konfrontovan s tim, ze za par let budou vyrobci automobilu vlastnit data uzivatelu dat v takove kvalite, o ktere se google a amazon ani nezda. Ta predstava, co se s temi daty da delat je vskutku udesna. A proto se jeden obcas neudrzi a vypusti nejakou poznamku, snad ve snaze lidstvo upozornit na blizici se nebezpeci
Tvojí skutečné anonymitě to nic nepřidává, jen tím zabraňuješ budování reputace pro konkrétní značkuZabraňuje to agregování informací, které dohromady umožní deanonymizaci. Například já tvé jméno taky neznám (fakt!), ale na základě tvých příspěvků vím, odkud jsi, co jsi studoval a kde jsi pracoval, takže bych to asi v případě zájmu dokázal vysocialengineerovat. Zatímco kdybych nevěděl, že tyto příspěvky pochází od jednoho člověka, tak by mi samotná informace jako „před několika lety dělal na infolince outů“ nestačila.
Pokud útočník nemá zrovna v zásobě 0day na Tor Browser / Firefox, tak má smůlu, nic nedeanonymizuje.Zrovna na Tor šlo v poslední době docela dost útoků. Tor browser pak lze považovat za plošný cíl všech tří písmenkových agentur.
A chytrý člověk bude mít stejně Tor Browser ještě v izolaci, takže by musel mít útočník zároveň třeba specifický 0day na Grsecurity-hardened Linuxový kernel (v případně kontejnerů) nebo nějaký VM escape 0day (v případě plnohodnotné KVM / Xen virtualizace). A to už jsou kurva drahé hračkyViz https://www.whonix.org/. To je distribuce určená pro prohlížení Toru složená ze dvou virtuálních strojů. První jen routuje všechno na ten druhý a ten druhý je zas pevně nastavený zvnějšku té virtuální mašiny tak, aby nikdy neposílal data jinam, než na ten první. Když ti tedy útočník vypwní browser, tak se nikdy nedostane nikam jinam, než na ten první stroj, který ale zas neumí nic jiného, než že bude fixně Routovat vše co na něj pošle do Toru.![]()
To už spíš snažit se deanonymizovat podle stylu psaní, ale i proti tomu se dá úspěšně bránit.Spíš bych se bál toho, že ten Tor tady nebude používat nikdo jiný (a nebo jen minimálně) a proto budeš v logu jasně zářit jako „Ten který používá Tor“. Exit nodů zas tak moc není a jejich seznam je veřejný. Šlo mi ale spíš o princip. Uživatelé, kteří argumentují možností se nepřihlásit a myslí si, že jim to nějak pomůže proti tomu že, cituji „Anonymita je zdá se v této korporátní montovně s třetinovými platy stále více trnem v oku.“ prostě žijí v omylu, protože pro korporátní montovnu anonymní nejsou a to jestli někde používají nějaké jednotné přihlašovací jméno nebo ne v tom nehraje roli. Pokud by jim montovna něco chtěla, tak prostě neřekne „aha, vidíme, že jste psal tohle a tohle pod nickem Bystroushaak, chceme vědět kdo to je a pak půjde sedět“, ale „aha, tady v logu vidíme, že z vaší IP adresy za použití tohohle a tohohle otisku prohlížeče někdo něco psal, buďto ho udejte, nebo půjdete sedět*“. *Když šla ohnout odpovědnost provozovatele za vozidlo, tak proč ne za počítač.
Prakticky všechny "útoky na Tor" (rozhodně ty reálně známé) byly ve skutečnosti jen útoky na Firefox / Tor Browser.Poslední obou jich bylo pár na samotný protokol, i když se to afaik týkalo jen hidden services a ne uživatelů.
prosedet vikend v hypermarketuJakože by měl admin zapotřebí brát víkendové brigády za kasou? Určitě.
Firma má chtít kvalitní práci, ne duše zaměstnanců a jejich volný čas. A pracoval jsem u řady firem, a vždy tyto teambuildingy byly povinně dobrovolné. Kdo se neúčastnil, byl divnej. Možná by ještě bylo stylové, kdyby firmy při přijímacím řízení chtěly podpis vlastní krví, že budoucí zaměstnanec upisuje firmě vlastní duši - bylo by to zhruba u těchto teambuildingových super firem zcela podle reality. Nucené sdružování lidí, kteří o to ne vždy stojí - což je moderní západní výmysl z USA - je moderní otrokářství a nic jiného.To imho není moderní západní výmysl z USA, to je obyčejný korporátní fašismus který tu byl někdy od třicátých let třeba v Itálii.
Tyhle korporátní nesmysly bych stíhal zákonem. Jsou zcela proti svobodě a nikdy bych do podobné firmy pracovat nešel. Pracovat se má maximálně 8 hodin denně, víc ani minutu a kdo tvrdí opak, je blázen. Zbytek dne a víkendy patří osobnímu životu - rodině, koníčkům ap. Pracuji za výplatu, za to, co dostanu, když odvedu dle smlouvy svoji práci, věnovat zbytek volného času firmě zavání (jak už to zde kolegové psali) sektářstvím. Ještě zavést firemní hymnu, kterou si zaměstnanci společně ráno zazpívají a na závěr aplaus. Už jsem to zažil a rychle jsem mazal pryč...
věnovat zbytek volného času firmě zavání (jak už to zde kolegové psali) sektářstvímCo když firma ve volném čase dělá to, co bych ve volném čase stejně dělal, ale navíc k tomu má lepší vybavení?
\1\2\3Not my problem.
Pokud firma ve volném čase dělá to, co chcete - to vkládá otázku, zda tento stav bude také třeba za rok či dva. Může z toho zbýt kyselá povinnost socializace.Pokud za rok či dva nebude a podmínky už nebudu považovat za výhodné, tak prostě půjdu jinam. Zatím jsem se sháněním práce problém neměl, naopak poslední dobou i docela dobré nabídky odmítám.
Omlouvám se, pokud jste muslel děláním ve volné čase chlastání první ligy a lepším vybavení lépe vyzrálé whisky a pivo. V takovém případě vás teambuildingy patrně nikdy neomezí.Alkohol nepiju.
Pokud se chcete prosadit vlastní kvalitou, znalostmi a vědomostmi - pak firma, která se týnbildinkuje je ztrátou času vůbec tam nastupovat. [...] Jinak řečeno, buď chci něco pořádného dělat - a pak týmbildinkové firmy jsou slepá ulice.Nemyslím si to a nepodložil jsi to argumenty které by mě přesvědčily.
vedení zaměstnancově práci obvykle moc nerozumíFalse
Předřečník se zřejmě snaží říct, že rozšíření kontaktu s tím, kdo provádí hodnocení, přičemž ten kontakt není ryze profesionální, zvětšuje prostor pro vytvoření biasu, a tedy hodnocení méně založeného na skutečně odvedené práci a více na osobních sympatiích/antipatiích.Může být a nepovažuji to za problém.
vedení zaměstnancově práci obvykle moc nerozumíFalse
Pravda, jestliže se chceš bavit o nejnižších, resp. nejméně kvalifikovaných příčkách v hierarchii.
Ale i v případě (který rozhodně není obvyklý, troufám si tvrdit), že tomu potenciálně rozumí, neznamená to, že má časoprostor to kontrolovat, protože řeší i jiné věci… takže opět závisí na prezentaci.
A proč bych to, co mě baví ve volném čase, měl mít předepsáno firmou, byť by měla lepší vybavení? Je to o svobodě - jen já si rozhodnu, co budu dělat ve svém volném čase, nikoliv firma. A pokud chci jít tam, kde mám partu a firma mě kvůli tomu, že jsem nešel s nima trestá??? Dosud jsem neobjevil firmu, která by byla schopná "pokrýt" moje koníčky a to už nemluvím o rodině, přítelkyni ap. Prostě to buď nefunguje nebo se musí člověk přizpůsobit s "davem" a to je mi proti srsti. Je to tak, že pár jedinců se v tom najde a zbytek ne...
A proč bych to, co mě baví ve volném čase, měl mít předepsáno firmou, byť by měla lepší vybavení?A proč ne?
A pokud chci jít tam, kde mám partu a firma mě kvůli tomu, že jsem nešel s nima trestá???Tak potom je samozřejmě potřeba uvažovat o výpovědi.
Dosud jsem neobjevil firmu, která by byla schopná "pokrýt" moje koníčky ... Prostě to buď nefunguje nebo se musí člověk přizpůsobit s "davem" a to je mi proti srsti. Je to tak, že pár jedinců se v tom najde a zbytek ne...Vždyť já jsem taky neříkal že to může fungovat komukoli a kdykoli.
A proč bych to, co mě baví ve volném čase, měl mít předepsáno firmou, byť by měla lepší vybavení?A proč ne?
Protože když nic jiného, tak to vytváří očekávání a můžeš narazit, když najednou budeš ve volném čase chtít dělat něco jiného.
Tak potom je samozřejmě potřeba uvažovat o výpovědi.
Firma si žádá loajalitu.
Firma si žádá loajalitu.Firma si loajalitu musi zaslouzit. Sranda je kdyz si firma vynucuje neplacene prescasy, pohotovosti, chova se k zamestnancum jak k lidksym zdrojum^W^W^W povlu a pak od zamestnace ocekava jeste nejakou "loajalitu" :D
Tomu, co jsem napsal, se říká "nadsázka"
Každopádně třeba ranní zpívání korporátní hymny všech zaměstnanců s "americkým" potleskem, zářícími očmi a úsměvy nakonec, jak se praktikuje v mnoha korporacích, je už znakem sektářství a vymývání mozků... A to já tuze nerad
Komu se líbí v sektě (byť se skrývá za korporaci) je jeho věc a jistě mnoho takových jedinců je. Mě se takové praktiky nelíbí a když to na mě při pohovoru vybalili, že to tak u nich je, tak jsem fofrem vstal, sebral svoje papíry a co nejrychleji vypadnul. Vymývání mozků je celosvětový trend, kterému mladí lidé velice snadno podléhají a je to vidět, na padesátníky (jako jsem já) už to holt nezabírá.
Zatím práci mám a pro současného zaměstnavatele plním zcela vše, co řekne, neboli mě požádá nad rámec mých běžných pracvních úkolů, protože mi to zaplatí a oba jsme spokojeni. Pokud chce něco navíc, neváhá motivovat příplatkem. A hodně rozlišuji mezi tím, kdy zaměstnavatel požádá nebo rozkáže. Rozkazovat můžeš na vojně, u policie nebo u hasičů, jinde, tedy mimo ozbrojené složky se "žádá". A pojem lidské zdroje, který stále používáš, místo běžného pojmu zaměstnanec / pracovník už je mi hodně proti srsti
Takže u tebe bych se nikdy zaměstnat nenechal, nesnáším arogantní a namyšlené lidi. Dokonce jsem si ověřil, že i facka ve správné chvíli arogantnímu a nadutému šéfovi mu srazí hřebínek hodně hluboko a už se to s ním nese napořád
Rozkazovat můžeš na vojně, u policie nebo u hasičů, jinde, tedy mimo ozbrojené složky se "žádá"Zadna zadost neexistuje. Cas zamestnance je majetkem zamestnavatele a ten urcuje, co bude v tuto dobu konano. Rikej si tomu treba pokyn nebo i zadost. Technicky se jedna o rozkaz, ktery musi byt dle smlouvy splnen.
A pojem lidské zdroje, který stále používáš, místo běžného pojmu zaměstnanec / pracovník už je mi hodně proti srstiProc proti srsti? Vnimej to bez emoci. Lidi jsou jednoduse jen jeden ze zdroju, ktere firma zpracovava tak, aby dosahla zisku - podobne jako treba drevo, cihly, uhli, atd. Spolecnost se navenek muze tvarit jak chce, ale v dusledku jsou jeji zamestnanci lidske zdroje a nic jineho. Mam tento termin v oblibe, protoze vztah s lidskymi zdroji je treba v maximalni mozne mire odosobnit, coz umoznuje zvysit objektivitu vedeni a minimalizovat nezadouci empatii, ktera se u nekterych stale vyskytuje.
Takže u tebe bych se nikdy zaměstnat nenechal, nesnáším arogantní a namyšlené lidiJak jsem psal, tebe bych patrne nezamestnal. O nekoho, kdo odchazi s uderem hodin, nestojim. Jinak ja osobne se k lidskym zdrojum rozhodne arogantne nechovam. I s clovekem, kterym hluboce pohrdam, jednam korektne a bez emoci, coz je ostatne ma prace, protoze nejake projevy citu ode mne nikdo neocekava.
Dokonce jsem si ověřil, že i facka ve správné chvíli arogantnímu a nadutému šéfovi mu srazí hřebínek hodně hluboko a už se to s ním nese napořádHloupe je, kdyz je vas sef vetsi a silnejsi, umi se branit a dokonce jej fyzicka konfrontace bavi. Jeste hloupejsi je, kdyz vas nasledne onen sef pripravi o praci, zazaluje vas, protoze se soudi casto a je na to zvykly, a z ekonomickeho hlediska vam znici zivot na desitky let dopredu. Pokud mohu radit, takovemu cloveku radeji facku nedavejte, protoze na nej rozhodne nemate.
Cas zamestnance je majetkem zamestnavatele
To nemá oporu v právu.
Mam tento termin v oblibe, protoze vztah s lidskymi zdroji je treba v maximalni mozne mire odosobnit, coz umoznuje zvysit objektivitu vedeni a minimalizovat nezadouci empatii, ktera se u nekterych stale vyskytuje.
Depersonalizace je rovněž žádaná v totalitních režimech. (Jak se asi přistupovalo k osazenstvu koncentráků?)
Depersonalizace je rovněž žádaná v totalitních režimech. (Jak se asi přistupovalo k osazenstvu koncentráků?)Proc sem pletes koncentraky? To s tim prece nesouvisi. Ve firme je dulezite, aby vedouci pracovnik, a to i na nizsi urovni, nemel ke svym podrizenym zdrojum citove vazby, coz mu umozni podrizene lepe hodnotit a pripadne postihovat. Uz roky svym kolegum, zakum i dalsim klientum opakuji, ze: Empatie je brzdou rozvoje a rozletu!
Jinými slovy přikládáš komentáři větší váhu¹ na základě toho, že se autor registroval – byť je to třeba maňásek² – přestože proces registrace svědčí leda tak o schopnosti vyplnit webový formulář. To mi přijde úplně jako argumentace „autoritou“.Imho spíš co mu určuje smlouva. Navíc kdo je to zaměstnavatel? Snad nadřízený, ne?
Ad 1) to mi už silně připmíná dávnou dobu otrokářskou. Ale myslím, že je jiná doba a myslím si, že svoboda (jakákoliv a kohokoliv) je na prvním místě. Uvedu osobní příklad, služba u vojska, nesmyslný rozkaz, který vydal služebně nadřízený, jen aby si pohladil svoje ego, protože byl obecně neoblíbený, mými slovy to byl zlý a mstivý člověk. Odmítnul jsem a následovala vojenská mašinérie - nahlášení neuposlechnutí rozkazu výš, pak zase výš až k vojenskému soudu. Ten naštěstí byl zcela nestranný a žalobu v pěti minutách smetl ze stolu a ještě následovalo předání útvaru zpět, ať si udělají pořádek a dotyčný důstojník byl pro nekompetentnost zbaven funkce a přesídlen k jinému útvaru. To je jedna myšlenka: Šéf nemusí mít vždycky pravdu, i když si to myslí a je o své neomylnosti přesvědčen.
Ad 2) Tuhle myšlenku neuznávám. Lidi jsou lidi a ne majetek, materiál nebo zboží. S něma se musí pracovat zcela jinak. Nazval bych to "lidsky". Pokud z člověka uděláš zdroj nebo věc, je to naprosté pohrdání tím člověkem. Ten zdroj totiž může být lepším člověkem než ty a nic na tom nezmění výše konta nebo společenská prestiž. Znám spousty hlupáků a zmrdů, kteří jsou v nějaké funkci a znám spousty zaměstnanců, kteří je lidsky mnohonásobně převyšují. Tohle jen ukazuje na tvoji aroganci a nadutost, nic víc.
Ad 3) Mám smluvně dohodnutou pracovní dobu a je jen na mě, jestli ji ze své vlastní a svobodné vůle překročím nebo ne. Končí mi práce dle smlouvy v pět odpoledne? Mám vše hotové? Končí a mám! O tomhle je práce, která mi vydělává peníze na živobytí a moje koníčky. Jakékoliv vyžadování mé další přítomnosti na pracovišti se řídí dohodou (nikoliv rozkazem!) mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a samozřejmě z toho plynoucí finanční náhrady mého volného času. Chceš něco navíc? Zaplať! Tohle by ti mělo, jako zaměstnavateli, něco říkat. Pokud to nahrazuješ nějakejma týmbildingama nebo párty, tak je to ubohé a svědčí to o vychcanosti. Ten pojem znamená, že si lidí zcela nevážíš a jsou pro tebe jen zdrojem vydělávání kapitálu.
Ad 4) Ještě jsem na takového šéfa nenarazil. Většinou to byli srabové a zaprděnci, kteří se k funkci dostali mě zcela záhadným způsobem. Samozřejmě vyhrožovali soudy a dalšími nesmysly. Důrazné upozornění, aby si se mnou nic nezačínali (neboť i já ve své malosti zaměstnance, pardon "lidského zdroje" mám jisté možnosti, které běžný zaměstnavatel nemá) a radši mě v tichosti nechali jít se vždy setkalo se 100% pochopením. Člověk jen musí znát, jak na to.
Každopádně třeba ranní zpívání korporátní hymny všech zaměstnanců s "americkým" potleskem, zářícími očmi a úsměvy nakonec, jak se praktikuje v mnoha korporacíchTo se nekde fakt deje?
Pracovat se má maximálně 8 hodin denně, víc ani minutu a kdo tvrdí opak, je blázen.Je to presne naopak. Blazen jsi ty. Osm hodin je hloupa norma vynucovana jeste hloupejsim socialistickym zakonikem prace. Nevim, proc by toto melo byt limitovano. Pokud nekdo chce pracovat 16 hodin za den, at pracuje. Je to jeho vec a nikomu do toho nic neni. Ja osobne si zamestnancu, kteri maji stejny nazor jako ja, velmi vazim. Naopak ty zamestnance, kteri fixuji ocima hodiny uz pul hodiny pred koncem pracovni doby, nenavidim a pokud se takovy objevi, snazim se jej rychle zbavit. Lidske zdroje musi chapat, ze pro ne musi byt poctou to, ze maji moznost podilet se na plneni firemnich cilu.
Život se má žít a ne propracovat. Na tom, že se má pracovat maximálně 8 hodin denně trvám. Někde (v těch skvělých a vyspělých západních zemích) dokonce přišli na to, že 6 hodin práce je tak akorát. Ovšem je rozdíl pracovat 8 hodin skutečného času a 8 hodin času dle pracovní smlouvy, kdy 4 hodiny zabere nicnedělání - kafíčka, čas na koláček, čas na fejsbůk a tvitr, čas na šťourání v nose, další kafíčko nebo cigárko, hodinový oběd a poté půl hodinový pokec s kolegy... V naší zemičce je standardem půl pracovní doby proflákat, což je kontraproduktivní už na pohled. Proto asi někde vyžadují 12h směny, protože ví, že aspoň těch 6 hodin lidi skutečně odpracují. Pokud někdo pro korporaci maká 16 hodin denně, kolik času mu zbyde na regeneraci, spánek, rodinu, koníčky???
Pokud někdo pro korporaci maká 16 hodin denně, kolik času mu zbyde na regeneraci, spánek, rodinu, koníčky???To je jeho problem, ktery mne nezajima. Zamestnanec podepisuje svou smlouvu svobodne.
Nemluvím o žádném zákoně A jak jsi napsal, že je chybné to lidem nařizovat, tak s tím souhlasím, proto si myslím, že pokud zaměstnavatel vyžaduje "celé odevzdání se firmě", včetně volného času, tak je to hodně špatné...
K druhé části: Zaměstnavatele by asi mělo zajímat, aby jeho zaměstnanec byl odpočatý, vyspalý, prostě pro pracovní dobu produktivní. Unavený a věčně ospalý zaměstnanec mu odvede max. 50% práce, než svěží a odpočatý zaměstnanec. Hovořím z vlastní zkušenosti, kdy jsem dělával mnoho let v nepřetržitém provozu u státních bezpečnostních složek, kde byly 12 hodinové směny - denní a noční a jinde byly 8 hodinové směny - denní, odpolední a noční. Tam, kde byly dvanáctky byli kolegové věčně unaveni, nevyspalí a tam, kde byly osmičky ten problém nebyl...
aby si toto zamestnanec jednoduse nedovolil a citil obavy o sve mistoTakže podle tebe je nejlepší motivací v takovém případě navozovat strach?
Život se má žít a ne propracovat.To je váš názor a pouze váš názor. Pokud někdo má jiný názor, nemáte nejmenší právo mu ho brát a něco mu diktovat.
A beru ho někomu nebo dokonce někomu něco diktuji???
Život se má žít a ne propracovat. Na tom, že se má pracovat maximálně 8 hodin denně trvám.Možná jste tyhle dvě věty tedy chtěl formulovat jinak...?
Nikoliv.
Neprotiřečím Prostě můj názor je, že normální práce nesmí zabírat více než třetinu běžného dne, aby zbytek dne, tj. dvě třetiny zůstal vyhrazený životu - rodině, koníčkům, spánku. Takže polopatě: pracovat se musí, aby bylo na žiivobytí, ale nehodlám trávit všední den v práci 12 nebo 16 hodin a srát na rodinu (děti), přítelkyni, moje koníčky (vedu 3x týdně tréninky), posezení s přáteli a spánek. Unavený a nevyspalý zaměstnanec odvede max. 50% práce, než zregenerovaný, vyspalý jedinec, který odvede 100%.
lidi cpeme GMO, aby jim co nejdřív odešly játraProsím zdůvodnit.
(vypadá to, že někdo rollbacknul databázi AbcL a zmizely noční příspěvky)
Tipoval bych obnovení databáze ze zálohy po nějakém větším průšvihu. Ráno se pár hodin zobrazovala nějaká defaultní stránka Jetty a když web začal znovu fungovat, nejen že chyběly pozdně večerní příspěvky, ale také se mi znovu zobrazovaly jako nové i některé, které jsem už večer četl.
Lidem instalujeme Debian, aby jim co nejdřív odešly játra.Za poslední dobu mám spíš pocit, že z Debianu člověku odejde mozek...
a kdyby člověk měl hromadu peněz na masivní informační kampaň, tak by nebylo těžké zařídit, aby běžní spotřebitelé masivně preferovali GMO a za zlo považovali klasické vyšlechtěné plodiny - stačilo by v kampani zdůraznit, že ke šlechtění se používá radioaktivní záření a jiné mutageny, zatímco GMO technologie je v podstatě "čistá"a kdyby člověk měl hromadu peněz na masivní informační kampaň, tak by nebylo těžké zařídit, aby běžní spotřebitelé masivně verili v Boha. Oh, wait.
Je to presne naopak. Blazen jsi ty. Osm hodin je hloupa norma vynucovana jeste hloupejsim socialistickym zakonikem prace. Nevim, proc by toto melo byt limitovano. Pokud nekdo chce pracovat 16 hodin za den, at pracuje.Souhlas.
Lidske zdroje musi chapat, ze pro ne musi byt poctou to, ze maji moznost podilet se na plneni firemnich cilu.Nechapu proc, pokud se dve strany dohodnou na tom ze jedna bude vykonavat nejakou cinnost a druha ji za to bude platit, proc by mela do hry vstupovat nejaka "pocta". Prijde mi ze zvlast v dnesni dobe a zvlast v IT se firma musi k lidem chovat slusne - jinak ti opravdu schopni hodne rychle odejdou.
V tuto chvíli snad každého stíhá jedna nabídka za druhou. S důrazem na "v tuto dobu".„Tato doba“ už trvá dost dlouho, nějaký argument, že to brzy skončí a bude výhodou být ve firmě, která nemá kritizované atributy a chodí se to tam odsedět pro prachy?
Protože když nic jiného, tak to vytváří očekávání a můžeš narazit, když najednou budeš ve volném čase chtít dělat něco jiného.Jsem ještě víc v situaci, kdy v případě jakéhokoli naražení stačí říct „na shledanou“ a za minutu se o mě přetahuje 5 dalších firem, než když jsem psal originální komentář před 4 lety. Takže je to ještě víc non-issue.
holt musíš mít dostatečně stupidně mainstreamové koníčky :DChtěl bych žít ve světě, kde je to, co dělám, mainstreamové a stupidní -- jak by pak vypadalo to, co je doopravdy špičkové! Tento update bude opakován příležitostně jednou za pár let.
„openspace je zlé”To nema smysl vysvetlovat, extroverti az na vyjimky nejsou schopni rozumet potrebam introvertu (a naopak). Pro ne si proste divnej, hodis se akorat na vymenovani papiru v tiskarne a vubec...
Dismiss, tohle vychází z psychologie a je to zcela objektivní věc, žádný subjektivní názor/blábol.
Není to o strachu z lidí, ale o dobrých podmínkách k odvedení 100% výkonu. Těch lidí bez pudů a emocí, co tohle nepotřebujou řešit je jenom 5 % (ale zato jsou hodně slyšet).
Ale musim teda uznat, že na ten sh*****rm na téma "jak si dovolujete dát zaměstnancům něco navíc nad to, co přikazuje zákoník práce?!" jsem koukal dost nevěřícněJá jsem zase koukal dost nevěřícně na to, že se snažili vpsfree vnutit pomlouváním konkurence. :D
Also. Datacenter neubyde, takze hledejte zdroj prijmu jinde. Zakladni infrastruktura by mela byt cim dal vetsi komoditou, tam marze nebudou. Jestli chcete zisky, stavte nad tema masinama neco sami. V SaaSu jsou marze, protoze se prodavaji sluzby velkym hracum mnohem snadneji, nez je dotahnout do vaseho DCcka. A velci hraci jsou zvykli na velke penize, kdyz uz to musi byt. A to rikam z nejake vlastni zkusenosti, ne ze bych si neco myslel (kdyztak muzu popsat vic, nic neni tajne, jenom mi to prijde mimo).
Nase dlouhodobe cile ve vpsFree je taky vlastni datacentrum. Ale my sledujeme jine cile, nez zisky. My budeme chtit vsechno co nejvic open-source a pritom spolehlive a (relativne) levne vyrobitelne. Horizont dalsich 10-15ti let. A nejsme sami, kdo smysli podobne (i kdyz ne tim open smerem). Marze v datacentrovani nehledejte, nebo byste mohli skoncit velmi smutni i spolu s investory, pokud se vam nakonec povedlo sehnat a nepujcili jste si na to DCcko od banky, nesledoval jsem tu situaci dal, protoze jsem z venture-based/ciziho-velkeho-hrace-kapitalove-zalozene hry zrejme nadobro venku, crowdfunding all the way, dokud az to pujde.
*(i kdyz ne vsichni jdou tim open smerem)
Krivdil bych tak treba Open Compute Projectu - coz taky se taky IMHO da delat jeste kousek vic open, nicmene to uz moc rejpu a to je na pro dnesek uz asi prilis moc myho "pragmatickyho idealismu", jak to nazval pavlix jednou na IRCu. Nebo Seznam, taky se nesnazi nic tajit, ale taky se zrovna nepretrhnou neco vyvalit ven, aby se to dalo pouzit i jinde. A je tu hromada dalsich, az jim dojde, ze muzou spolupracovat a mit jeste aj nejaky dalsi zisky (tj. dodavat jejich kompletni reseni se sluzbami okolo), to se ta inovace teprv rozjede poradne. A byl bych rad, kdyby bylo co nejvic zakladniho HW a SW open-source. Sluzby budou potreba tak, jako tak. K open-source to dokonverguje casem, kdyz se na nem nezacne, protoze to proste dava smysl z mnoha duvodu pro prilis mnoho lidi.
ma nekdo od vas potrebu zase kupovat jachty a podobny blbosti? Neni lepsi stavet "ty internety" tak nejak vic spolu? Pak byste mohli koukat, ceho se da dosahnout spolupraci napric firmami, kdy se kazdy nejak kousek jinak specializuje. A ne se navzajem kanibalizovat "bo ja taky chci svoje datacentrum a pak si koupit jachtu".S temito svymi skoro komunistickymi vyzvami radeji zustan v neziskovce a neotravuj slusne lidi! Svym levicovym infantilnim projevem skodis open source a vytvaris v jinych lidech pocit, ze open source je domenou uhrovitych levicaku.
Nejak nechapu, co je tebou nastinenych praktikach spatneho. Co je spatneho na tom, ze nekdo si postavil vlastni datacentrum, chce vydelavat penize a koupit si treba i jachtu?
Myslim, ze to bude jadro toho, proc tady s tebou lidi maji problem a neshodnes se s nima.
S temito svymi skoro komunistickymi vyzvami radeji zustan v neziskovce a neotravuj slusne lidi! Svym levicovym infantilnim projevem skodis open source a vytvaris v jinych lidech pocit, ze open source je domenou uhrovitych levicaku.
To uz je cisty trolling, na to reagovat ani nebudu. Konstruktivni debata ma vypadat jinak. Do ultra-neceho si nadavat nenecham, at uz je to ultra-levice, ultra-pravice, ultra-bananovice, ultra-fialky. Mozna ultra-prakticky-idealista, to bych zkousnul, ale toto, to ne.
Co je spatneho na tom, ze nekdo si postavil vlastni datacentrum, chce vydelavat penize a koupit si treba i jachtu?To je asi jako se u starého známého banánu ptát, co je špatného na tom dělat webhosting. :D
S temito svymi skoro komunistickymi vyzvami radeji zustan v neziskovce a neotravuj slusne lidi! Svym levicovym infantilnim projevem skodis open source a vytvaris v jinych lidech pocit, ze open source je domenou uhrovitych levicaku.Mně osobně to, co snajpa a ostatní dělají, připadá dost inspirativní.
To je asi jako se u starého známého banánu ptát, co je špatného na tom dělat webhosting. :DNo, tohle přirovnání je přece jenom už trochu moc...
Myslim, ze se na vpsFree divas spatne. To neni "komunismus" (nevim jestli je to vubec spravny termin, nebo jsi chtel rict socialismus), ve smyslu budeme delat schuze, bude vsechno patrit vsem, vsichni do vseho budou kecat a nikdo neudela nic a nakonec vsechno rozkradem.
Osobne stoucham do lidi, co se k nam pridaji, aby ten byznys nakopli, aby se zamejsleli jinak, ale netrvam na nicem nejak zvlast, ze by melo byt po mem... Takze mne pak tesi videt, ze nekteri rostou s nama. Proto treba budeme mit normalne jako vsechny ostatni (tebou schvalovane) typy korporaci (formulace NOZ) zivnostensky list a budeme preprodavat housingove sluzby (krok k vlastnimu DC).
vpsFree je svym zpusobem "startupovy inkubator" - spousta lidi, co maji potencial, u nas zacina a pak roste. Cili my se snazime spis lidi vzdelavat, aby mohli ten byznys delat z technicke stranky co nejlip, aby si na ty jachty driv vydelali.
A z organizacniho hlediska se snazime jit prikladem (i kdyz jsme sverazni nerdi, to myslim k nam ale patri, ke vsem, jak jsme), aby az ten clovek vyrazi od nas, se mohl nad delanim byznysu zamyslet i z toho uhlu, ze hele, kdyz tamhle muze fungovat vpsFree takhle, ze to crowdfundovali, ze to udelali takhle a takhle jinak, nez vsichni, co kdybychom to my hacknuli taky nejak? Ja budu povazovat osobne za uspech, kdyz tu uvidime nejakou podnikatelskou inovaci.
Rozhodne ale nestrpim, kdyz nekdo svym jednanim ostatnim ublizuje, nebo jim srazi jejich potencial, nebo je jinak omezuje v rozkvetu a jejich vlastnim rozvoji. Proto jsem se tu ohradil vuci VSHostingu, vuci tobe a ohradim se v tom i vuci dalsim, co pojedou proti zajmu velkych skupin lidi. Protoze pak se nam tu zije vsem hur a v takovem svete ja zit nechci.
P.S.: ja jsem nerekl, ze jachtu nechci, akorat pro mne vypada jinak. Ty penize bych pouzil na vyvoj vlastnich cipu a abych si je mohl jednou sam upyct (chci pekarnu na cipy! a kdo z vas to ma!) - protoze to je to, co mne proste mega hodne bavi a delal bych to za jakyhokoliv statniho, ekonomickyho, nabozenskyho a nevim co zrizeni, pokud bude zajem o technologie. A jeste k tomu jsem se rozhodl to delat nejenom pro sebe po celou cestu, co za tou pekarnou pujdu. Protoze open technologie jsou budoucnost. A otevrena vzdelana spolecnost sdilejici znalosti je pro mne prednejsi, nez jachta. Proto to delam.
Můj názor je, že pokud vám nainstalovali něco navíc, tak je to navíc a možná byste měl být rád, že to vůbec udělali.A nebo taky ne. Pokud udělali něco navíc a tváří se, že to supportují a pak se najednou stáhnou, tak tím můžou způsobit daleko větší škody než kdyby narovinu řekli, že to nedělají. Někdy je lepší věc neudělat než ji zkurvit a pak nebýt schopný ji opravit.
v podstatě veškeré věci jsou pro ně unsupported SWTo mi nepřijde jako "tváří se, že to supportují a pak se najednou stáhnou"
Přijde mi to, že to s tou agresivitou poněkud přeháníte.Nemyslím si.
No a když tak pěkně prosíte, tak tedy disclaimer: nejsem zaměstnancem vshostingu, ani majitelem vshostingu, ani nejsem jakkoliv finančně zainteresován na tom, jak někdo je nebo není spokojen s jejich managed servery.Díky za informaci.
Ono obecne delat startup je "zmrdarna" na vsechny strany, jinak se to ani neda... Clovek musi naslibovat na vsechny strany hory a doly a pak k tomu jeste musi vsechny strany patricne obrat, aby se upokojili stavajici investori, nabrali dalsi a jelo se znova s odpovidajici gradaci vseho toho "zmrdismu".
Vyzkousel jsem si to a protoze neumim byt dostatecny "zmrd", nedali jsme to z obchodniho hlediska - ja jsem totiz odmitl ty "zmrdy" i platit, aby nam delali obchod, ktery by nas uzivil - a to byla fatalni chyba, na ktere jsme skoncili. Ale ono, clovek pak musi drzet z kratka i zamestnance, protoze je to absolutne nejvetsi nakladova polozka, co softwarova/internetova firma muze mit. A se ve VC-backed firme poradne neda, kdyz chci byt s lidma spis kamarad a vychazet za dobre, umoznit jim rust a nenechavat je na stejnem levelu, co se znalosti tyce, atd...
Bohužel, pro ně je všechno unsupported SW.Což chápu, že se vám nelíbí, ale tím se vracíme zpátky k tomu, co je napsáno ve smlouvě. Pokud tam není něco jako "za x peněz se s nepodporovaným software na žádost zákazníka naučíme a všechny problémy vyřešíme sami", tak jste si - pokud takový software potřebujete - nejspíš pořídili nevhodnou službu.
Pokud mají problém při instalaci a skončí na nějaké chybě, zkopírují log a to nám pošlou, jestli nevíme jak to vyřešit. Takhle si prostě managed server a placený nepředstavuji.To je pořád totéž. Je ve smlouvě, že pro vás udělají a budou řešit cokoliv? Protože pokud po nich chcete něco, co ve smlouvě není, tak se těžko můžete divit, že to nedostanete.
To je pořád totéž. Je ve smlouvě, že pro vás udělají a budou řešit cokoliv? Protože pokud po nich chcete něco, co ve smlouvě není, tak se těžko můžete divit, že to nedostanete.Taky mi není úplně jasné, co tady pán čeká.
Spíše mě zaráží, že jsou to takové tupci a neumí použít ani Google.Takovým lidem říkám googleři a myslím to jako značně negativní označení. Pod pojmem podporovaná technologie si představuju to, že dotyčný správce o tom bude vědět všechno, znát hromadu chybových stavů a způsob, jak se z toho dostat. Základ je manuál a oficiální dokumentace. Bohužel, dneska je hromada "správců", kteří mají seznam technologií dlouhej až k Plutu, nevědí vůbec nic a vše řeší zadáním do googlu a použitím návodu z prvního výsledku. Podle toho to potom vypadá, když vás k tomu potom zavolají (Fucked Up Beyond Any Repair). Takže chtít po někom, aby vám managoval server stylem "podívejte se na google" je dost hazard. Buď jim musíte zaplatit tolik, aby se na tu věc řádně vyškolil, nebo si to můžete dělat sami. Ostatně, jde o vaše data.
Tiskni
Sdílej: