Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Skupina zaměřená na koordinaci a shromažďování informací prospěšných projektu Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Založena: | 5. 10. 2009 |
Členů: | 26 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 7 |
Dotazů: | 22 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 30 % |
Skóre: | 19 |
Kam budeme ukládat zdrojáky?
Nejsilnější hlas mají developeři jednotlivých komponent našeho projektu.
Už jsem to psal do jiného vlákna: Měl by to být distribuovaný verzovací systém (git, hg, bazaar). Co se týče konkrétního hostingu, tak mám odpor ke Googlu, protože má (pro mě) naprosto nechutné webové rozhraní, první jeho chyba je, že nemá definovanou barvu textu, takže já tam nevidím nic.
Další moje tipy jsou Savannah, za kterým stojí FSF nebo místní repo.or.cz, který provozuje Petr Baudiš.
Velmi se mi líbí repo.or.cz, už jenom kvůli SSH autentizaci nebo možnosti anonymních zapisovatelných větví. Co se týče technologie, tak git.
Savannah mi přišel přítulnější, repo trošku komplikovanější.
Můj názor je, výběr repozitáře pro vývojové verze nenechat na programátorech a stabilní umístit tam, kde bude dobré prostředí pro uživatele. (stabilní prostředí / přehledné zobrazení verzí a dalších funkcí / rychlý download / fóra / bugreport / history list / todo / wish list / ...)
Společný repozitář je hezká myšlenka, pokud by to nečinilo věci nepřehlednými a zamlouvalo by se to i ostatním programátorům tak jsem pro.
Pokud v rámci jednoho řešení půjde mít "pracovní bordýlek" a zároveň i učesanou stabilnější verzi včetně prostředí pro komunikaci s uživateli, tak by to mohlo být ještě lepší než to mít odděleně. Možná ale že pro pracovní a veřejnou verzi bude naopak vhodné mít různé repozitáře s různými funkcemi.
Já tedy chápu otázku Leoše jako pomoc vývojářům případně jako centrální místo pro „odevzdání“. V podstatě bych vývojářům nepředepisoval, co musí použít pro vývoj, je to jejich věc, ať si používají, co se jim líbí.
Za sebe říkám, že si svůj vývoj vedu a povedu v gitu a až něco zveřejním (po té, co si zvolím licenci), tak si to vystavím, kam budu chtít. Právě kvůli distribuovanému vývoji není problém dělat kopie kamkoliv a kýmkoliv.
Tiskni
Sdílej: