Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
OpenBox (Tango) a bmpanel (růčo, barvičky z tématu pro openbox, obarvené Innocent téma + trochu tuningu) a můj oblíbený wallpaper. Jako login manager používám superrychlý "slim" s výchozím tématem a změněným pozadím hádejte na co ... po loginu to pak vypadá hezky efektně, když zůstane tapeta "zachována", ani to neblikne. Když mi někdo poví jak, udělám screen.
Jako splash jsem nainstaloval splashy z AURu a téma nastavil na archlinux-simplyblack. Boot do grafiky cca 15s od grubu. Po loginu okamžitě připravený desktop, né jako pomalu nabíhající gnome či kde. Na pozadí spouštím kdeinit, aplikace používám z KDE i Gnome, téma QtCurve (konfiguraci najdete pod mým minulým screenem). (Sem se ani nedá nahrat screen v něčem jiném než jpg ... png má 1,6M).
Tiskni
Sdílej:
(Sem se ani nedá nahrat screen v něčem jiném než jpg ... png má 1,6M).Je to tu fakt strašný... Divím se ti, že to tu vydržíš
hra mirror's edge (http://www.mirrorsedge.com/)
K tomu slimu viz: http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/slim-simple-login-manager screenshot_cmd import -window root /$(date +%H%M%S).png
Pouzivam ho s awesome, paradne rychly :)