Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Red Hat Linux 6.0
Gnome 1.0.39
Distribúcia obsahovala tuším 51 diskiet. Žiadny Net k dispozícii, takmer žiadna lokalizácia, nefungovalo veľa vecí, vrátane inštalácie na starú IBM 486 (špeciálny BIOS) :( Nakoniec som ho pokoril, zožul, strávil a napokon nabootoval. Bolo to peklo, ale aj peklo má svoje pekné zákutia...
Tiskni Sdílej:
Pak bylo celkem dlouhý období distribuční turistiky, kdy sem měl každej tejden jiný distro, pak na pár let zakotvil u Ubuntu (verze s kde), pak zase trochu tý turistiky a nakonec Arch u kterýho sem zatim zůstal (aspoň na hlavnim desktopu, na těch záložních a pokusnejch mam skoro všude Ubuntu LTS s LXDE). Loni to myslim bylo 10 let co používam linux, sice sem se toho dualbootu nikdy nezbavil, protože to má svý výhody, ale na nový PC už asi win nepudou, možná do virtuálu, ale spíš to nebude třeba. I ty Samsungy už jdou flashovat z linuxu, hry co nešly pod wine sem už dohrál a co je na steamu win-only nebude win-only pořád, doufám.