Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Red Hat Linux 6.0
Gnome 1.0.39
Distribúcia obsahovala tuším 51 diskiet. Žiadny Net k dispozícii, takmer žiadna lokalizácia, nefungovalo veľa vecí, vrátane inštalácie na starú IBM 486 (špeciálny BIOS) :( Nakoniec som ho pokoril, zožul, strávil a napokon nabootoval. Bolo to peklo, ale aj peklo má svoje pekné zákutia...
Tiskni
Sdílej:
Pak bylo celkem dlouhý období distribuční turistiky, kdy sem měl každej tejden jiný distro, pak na pár let zakotvil u Ubuntu (verze s kde), pak zase trochu tý turistiky a nakonec Arch u kterýho sem zatim zůstal (aspoň na hlavnim desktopu, na těch záložních a pokusnejch mam skoro všude Ubuntu LTS s LXDE). Loni to myslim bylo 10 let co používam linux, sice sem se toho dualbootu nikdy nezbavil, protože to má svý výhody, ale na nový PC už asi win nepudou, možná do virtuálu, ale spíš to nebude třeba. I ty Samsungy už jdou flashovat z linuxu, hry co nešly pod wine sem už dohrál a co je na steamu win-only nebude win-only pořád, doufám.