Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
ArchLinux, KDE 4.8 s vypnutýma efektama, ikony Oxygen, téma plastik (+ QtCurve pro aplikačky mimo KDE), K Menu jako v KDE 3, přes plasmoid skrytý to otravný "kešu" tlačítko, ikony na ploše jako v KDE 3 (řikaj tomu pohled na složku/desktop view). Vlevo pak GKrellM, to je samostatná kapitola. Skin Twilite, pluginy gkleds, gkrelltop, show ip, sun clock (východy a západy slunce + fáze měsíce, lepší než gkrellmoon) a alltrax clock2, šířka 130. Promt v bashi mam obarvenej podle arch wiki, jméno usera je zeleně, roota červeně, hostname žlutě a aktuální adresář světle modře - to sem ladil dva dny a musel sem to konzultovat na IRC protože delší příkazy mi přepisovali ten samej řádek po X znacích od začátku, ale přidání několika \ a [ ] na ty správný místa to vyřešilo. Vlevo dole pak bejval kalendář Rainlendar s naimportovanýma všema českýma svátkama a jménama, ale ten teď po upgrade curl nefunguje a jelikož to je proprietární soft bez zdrojáků tak se s tim teď stejně nedá nic dělat. Pod kapotou ještě pár drobnejch vychytávek na který si zrovna teď nevzpomenu bude. Příjemný pracovní prostředí s "look & feel" jako mělo KDE 3, dalo to sice dost práce a času to takhle naladit, ale stojí to za to.
Tiskni
Sdílej:
Díky za gkrelltop, neznal jsem.