Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tiskni
Sdílej:
Nicméně, pokud komunita přispěla pouze vzhledem, pak to není věru mnoho.Tak to by mě zajímalo, jakou vlastně používám funkci, kterou vymysleli v Applu a ani o tom nevím.
co vymyslel hoši od Linuxu kromě ploch a používá to Mac?Ještě doplním odpověď co bych tak viděl jako reálnou k tvé kvízové otázce - NIC. Jelikož to co má Linux nemá Mac a proto ho nepoužívám... logické že ano.
Jak to mám vědět, když MAC nepoužívám. A to co si ty vyjmenoval... to jsou teda převratné věci, to ti povím, tím bych se moc nechlubil - jestli se tady jako řeší tohle, jako "ukradené" Linuxem z Macu, tak to byla fakt "krádež" jak kráva.Takže z první věty je naprosto jasné, že kritizuješ něco co neznáš. Z toho logicky plyne, že jsi troll. No a ta další věta přímo říká, že věci, které Linux ukradl jsou pro tebe naprosto nepodstatné a nazýváš je ironicky "krádeží jako kráva". Nesnaž se tedy lhát, je to fakt zbytečné. Chladnou hlavu zachovej ty, tvůj útočný tón na mé příspěvky v celé diskuzi nezná obdoby. Ale abysme se vrátili k tématu. Ptal jsem se tě, co Mac okopíroval od Linuxu. Na to jsi mi stále nedokázal odpovědět. Upřímně, nečekal jsem, že se vrátíš ještě poté, co jsi ze sebe udělal takového (s prominutím) blba... Ale místo toho, abys přiznal, že systém neznáš a nepoužíváš jej (NENÍ to nic špatného!), tak kolem sebe akorát kopeš a snažíš se mě nařknout ze lži a překrucování skutečností. Fuj, jsi horší než politik... A ještě jednu poznámku, aby bylo jasno o co tady jde: mě nevadí Linux jako systém, vadí mě fanatici tvého ražení kolem něj. Používej si co chceš a co ti vyhovuje. Ale přestaň už kolem sebe házet špínu na něco, co není přesně podle tvého gusta a HLAVNĚ – přestaň se navážet zbytečně do lidí, kteří normálně diskutují o tom co kdo od sebe okoukal.
Takže z první věty je naprosto jasné, že kritizuješ něco co neznáš. Z toho logicky plyne, že jsi troll.
...si říkám, kdy už konečně přestane bavit Linuxáky kopírovat prostředí z Macu nebo nejnovějších Windows...
Proč má KDE seznam oken dole? Byly dřív Windows nebo KDE?CDE
To že většina uživatelů neví co chce, a tak chce "čínský iPhone" jen aby mohli machrovat že to mají takyTy zase házíš všechny ostatní do jednoho pytle. A co hůř, jsou pro tebe svým způsobem podřadní. Operuješ tady s jakousi neuchopitelnou většinou a pro náhodného kolemjdoucího tak vytváříš dojem, že ne většina ale všichni patří do skupinky idiotů, kteří vlastně neví co dělají. Ale tím klasifikátorem pro tebe není skutečnost, že neví co dělají, ale pouze samotné vlastnictví iPhone.
Až se budu jednou nudit, dám si práci a dohledám, co všechno zkopírovali tvůrci GUI Mac OS X z Enlightenmentu. Začal bych nejspíš brushed metalem.Pokracuj. Jsem zvedav... Navic brushed metal byla jen kratka epizoda v historii vzhledu OS X, ktera je jiz nastesti pryc. IMHO to byl hnus.
pritom se vsechny tyhle desktopy lisi akorad tapetou a ikonkama v doku. Zadna invence nic, nic zajimavehoMozna jestli to nebude tim, ze ten system je "od prirody" delany tak, ze s tim neni treba zadne kejkle delat... a na zaklade statickeho screenshotu prohlasit "zadna invence", to muze jen beznadejny ignorant.