OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak, desktop mi již před pár měsíci úspěšně zkočkovatěl, teď přišla řada na mobil – totiž pardón, na mobil, internetové brouzdátko a přehrávač, to vše v jednom malém a opravdu moc hezkém balení :-)
A mimochodem, tahle šelmička dostala jméno Eddie :-)
Tiskni
Sdílej:
Já vím, že se to špatně poslouchá, ale jsou to jenom nástroje. Navíc někdy dost nepřátelské (stahovat si extra aplikaci, jen aby si člověk mohl vypnout agresivní slovníkové doplňování textu).Jistě že jsou, a to, že jim dávám jména, snad ještě neznamená, že je za nástroje nepovažuji – ostatně pokud vím, většina lidí si své nástroje (
Znám ten pocit, když si člověk pořídí drahou hračku a má chuť ji ukázat celému světu. Nicméně někdy to není nejlepší řešení. Doporučuji Vám místo iPhone velebit své blízké. Ti to aspoň ocení.Tak to není, iPhona mám již pár týdnů a důvod, proč jsem sem snímek jeho obrazovky dal, není nutkání chlubit se. Jen jsem si všiml, že tady několik lidí dalo snímky svých mobilů, které poháněl tučňák, tak jsem si řekl, proč sem nepřihodit snímek jednoho, kterého pohání ďáblík?
Chápu, když někdo představuje svou skutečně vyladěnou plochu, když našel nějaké obzvláště přívětivé pozadí nebo když má Linux na nějakém exotickém zařízení. Ale tohle skutečně zavání provokací, obzvlášť na tomto serveru.Provokací? Mac OS X přece taky UNIX! A v iPhonu neběží nic jiného, než osekaná a upravená verze Mac OS. Jako provokaci bych to chápal, běžel-li by můj mobil na Windows Mobile, nebo zkrátka na něčem, co nemá s open-source pramálo společného. Takto ale ne
A důvod, proč ho nepřihodit? Protože na něm není nic zajímavého, oficiální fotky jsme všichni viděli a Váš má leda jiné pozadí :o)A teď si představte, že by se podle tohoto měřítka soudily všechny vložené snímky. Docela by to tady zelo prázdnotou. A to by byla velká škoda