Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.
Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".
Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.
PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Tiskni
Sdílej:
Pěkný, jak to jede?
Ten panel mě hodně připomína vzhledově panely v KDE/GNOME 
Pozor, Dock uvedl M$ ve windows 1.0 a pak na neho na desitky let zapomnel 
Fakt nářez ;o)))))))))))))
Co je na tom tak narezoveho?
Mohl bys popsat nejake odlisnosti proti XP? Krome Aera, to vidim. Spatne to neni, ale ze bych z toho byl kdo vi jak uneseny.
Vypadá to, že se ty Windows čímdál víc přibližují unix-like systémům...
Například GUI už je (částečně) oddělené od kernelu (pozná se to hlavně tak, že před zobrazením logon screen chvíli bliká kurzor v černé "konzoli" (podobnost s Xorg na Linuxu čistě náhodná)), také "modulárnost" a minimalističnost (pravda, na GNU/Linux a jeho balíčkovací systém to stále nemá) systému je pěkná, atd... 
Win Server jsem nezkoušel. Akorát mi přijde, že blikající kurzor před loginem spíš indikuje, že je systém postaven na MS-DOSu
Mac má také oddělené GUI od kernelu a žádný kurzor tam nebliká...
Proč nářez? Nevím, jestli to měla už Vista, ale pro většinu HW má 7 ovladače a pro ten zbytek co nemá, tak si to dotáhlo. Nabídlo mi to jako aktualizace, byl to driver pro grafárnu(NVidia) a něco pro touchpad(speciálnější fce). Jasně, že pod Linuxem mi to funguje taky samo a taky se dotáhne co se potřebuje, ale i Windows to považuji za pokrok.
Závěrem
+ Je to svižné
+ Funguje uspávání - nevim proč, ale na Linuxu ACPI blbne celkově, uspat můžu, ale neprobudí se, jediná věc, která na mi Linuxu nejde
+/- Instalátor je takový next -next -done, nic tam nejde nastavit, ale to je pro BFU asi dobře
+/- Nevím, jak pro BFU, ale mě připadá nastavené sítě chaotické, jinak net/wifi má pěkný tray v panelu, něco jako networkmanager
- Když to teď pustím, tak mi login screen najede do černa, musím uspat a vzbudit a už se to zjeví, nevím, čím to je
Windows 7 podle mě docela dost dohnal Linux a nevím, jestli bude mít Linux ještě co nabídnout bežnému uživateli kromě ceny, která imho není zas tak strašná v porovnání s tím, že s tím bude o kapku méně problémů při stejné funkčnosti/fcích ...
Ne, jen Firefox. 2GB. Na druhou stranu, když se na Windows podíváš na zabranou paměť, tak ti k tomu připočítá diskovou cache, buffery, atp. Když se podíváš na Linuxu, tak ti to ukazuje bez toho, což mi připadá nefér. Jasně, že když je potřeba víc paměti, tak se všude ta cache zapíše na disk/promázne/whatever, ale jde mi o ten dojem uživatele, jakej systém více žere ..