Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Canonical vydal Ubuntu Core 26. Vychází z Ubuntu 26.04 LTS a podporováno bude 15 let. Ubuntu Core je minimální neměnný operační systém určený pro vestavěné systémy.
Bylo vydáno OpenBSD 7.9. Po dlouhé době opět se songem: Diamond in the Rough.
Od posledně se může zdát, že jenom kosmetické změny, ale zabraly mi dost dlouhou dobu, ale myslím si, že to je konečný stav, minimálně do GNOME 2.30, co se stane s příchodem GNOME-shell nechci ani předvídat, asi návrat k XFCE nebo co nejdelší setrvání u "starého" GNOME.
Bohužel změn je uděláno tolik, i ve zdrojácích Nautilu, že už bych to takhle znovu asi nikdy nedal dohromady, ale mám rád výzvy, takže s přechodem na GNOME 2.30 si alespoň zase užiju mého "programování" pokus omyl ;-) Kompletně zmizel tray a místo něho je sledování sítě a procesoru, vzhledem k organizaci seznamu oken byl nadbytečný. Ikonky jsou default z příchozí Fedory 13 a téma hooodně překopané ClearlookClassic =) - minimálně ovládací prvky, okraje oken si už nepamatuji přesně, koketoval jsem s okny bez rámečku úplně, ale nedokázal jsem s tím pracovat. No to je asi vše, doufám, že se líbí.
Tiskni
Sdílej: