Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak, vzhledem k tomu, že nepředpokládám reálnou funkčnost GNOME-shellu, který se mi pravděpodobně bude už od příští verze distribuce vnucovat, je toto finální stav na co nejdelší dobu.
Jedná se o kompletně čistou instalaci, kterou jsem spáchal minulý týden a zatím vše bez problému. Kompletně čistá instalace z jednoho důvodu, chtěl jsem vyzkoušet jak na tom je KDE 4 a po několika upgradech (už snad 4x za sebou?) "za živa" bylo už možná i na čase. Po několikadenním koketování s KDE 4, které mě stále táhne ale stále mě nezaháčkovalo, jsem usoudil, že je na tom už celkem dobře, ale asi to nikdy nebude můj šálek kafe, spíš za to ale "může" obměna aplikací z návyku GTK na Qt než KDE samotné, hold už tolik času si pohrát a naučit se nové aplikace nemám. Takže zpátky GNOME, tentokráte 2.30 a klasika, mintMenu, Dockbar, sledování procesoru a sítě a opět absence tray oblasti, kterou již díky Dockbaru nepotřebuji a kompozitní manažer Metacity. Co mě po updatu potěšilo je, že už nemusím instalovat binární nVidia ovladače, jelikož nouveau už moje dva monitory pochopilo (ono to možná chápe oba už déle, jsem nebyl schopen to nastavit) a nyní fungují přesně jak chci by default (na screenu jen ten s panelem).
Tiskni
Sdílej:
A co například takové CTF? Je to hratelné?
A také mě docela štve, že na public serverech většinou nikdo nehraje...
(lp0 .což je ti asi na nic =). To co je na screenu je prostě ta verze 0.23.2 a jediné, co jsem s tím dělal já, je vlastní téma, respektive ten rámeček jednotlivých ikon, který ti klidně poskytnu jestli chceš, ale nic víc jsem s tím nedělal. Tu aktuální verzi dockbaru jsem ani nezkoušel, tahle je osvědčená a skvěle funkční, takže ji s sebou tahám už hodně dlouho.
Mě by spíš zajímalo, co je to za téma použité u dockbarx a jaký používáš font?