Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Tak, vzhledem k tomu, že nepředpokládám reálnou funkčnost GNOME-shellu, který se mi pravděpodobně bude už od příští verze distribuce vnucovat, je toto finální stav na co nejdelší dobu.
Jedná se o kompletně čistou instalaci, kterou jsem spáchal minulý týden a zatím vše bez problému. Kompletně čistá instalace z jednoho důvodu, chtěl jsem vyzkoušet jak na tom je KDE 4 a po několika upgradech (už snad 4x za sebou?) "za živa" bylo už možná i na čase. Po několikadenním koketování s KDE 4, které mě stále táhne ale stále mě nezaháčkovalo, jsem usoudil, že je na tom už celkem dobře, ale asi to nikdy nebude můj šálek kafe, spíš za to ale "může" obměna aplikací z návyku GTK na Qt než KDE samotné, hold už tolik času si pohrát a naučit se nové aplikace nemám. Takže zpátky GNOME, tentokráte 2.30 a klasika, mintMenu, Dockbar, sledování procesoru a sítě a opět absence tray oblasti, kterou již díky Dockbaru nepotřebuji a kompozitní manažer Metacity. Co mě po updatu potěšilo je, že už nemusím instalovat binární nVidia ovladače, jelikož nouveau už moje dva monitory pochopilo (ono to možná chápe oba už déle, jsem nebyl schopen to nastavit) a nyní fungují přesně jak chci by default (na screenu jen ten s panelem).
Tiskni
Sdílej:
A co například takové CTF? Je to hratelné?
A také mě docela štve, že na public serverech většinou nikdo nehraje...
(lp0 .což je ti asi na nic =). To co je na screenu je prostě ta verze 0.23.2 a jediné, co jsem s tím dělal já, je vlastní téma, respektive ten rámeček jednotlivých ikon, který ti klidně poskytnu jestli chceš, ale nic víc jsem s tím nedělal. Tu aktuální verzi dockbaru jsem ani nezkoušel, tahle je osvědčená a skvěle funkční, takže ji s sebou tahám už hodně dlouho.
Mě by spíš zajímalo, co je to za téma použité u dockbarx a jaký používáš font?