V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Ke grafickým kartám nVidia poskytuje jejich výrobce binární ovladače pro Linux. Podrobně jejich instalaci a řešení častých problémů popisuje článek Grafické karty nVIDIA.
Instalace ovladače výše uvedeným způsobem je sice možná, ale ovladače a s nimi spojené soubory potom nejsou zapsány do databáze balíčkovacího systému, což se v budoucnu může stát zdrojem problémů.
Pokud používáte předkompilované jádro z distribučního balíčku, pravděpodobně pro něj najdete i předkompilovaný nvidia modul, který lze nainstalovat pomocí apt-get. Například pokud používáte jádro z testing, momentálně 2.6.18-4-k7, nvidia modul nainstalujete příkazem
apt-get install nvidia-kernel-2.6.18-4-k7
Modul je non-free, takže v /etc/apt/sources.list
je nutné mít non-free zdroje povolené
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main non-free contrib deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main non-free contrib
Pokud pro svou verzi jádra balíček nenajdete, můžete si ho vyrobit sami:
V první fázi je třeba nainstalovat balíčky nvidia-kernel-source, nvidia-kernel-common a, pokud je nemáte, zdrojáky jádra, ke kterému chcete modul kompilovat. Po dokončení instalace najdete v /usr/src
zdrojový kód nvidia-kernel-source.tar.gz. V konzoli otevřete nějaký adresář, do kterého máte právo zápisu, a kód rozbalte:
$ tar -xvzf /usr/src/nvidia-kernel-source.tar.gz
Poté, co se kód rozbalí
$ cd modules/nvidia-kernel
Nyní následuje samotný překlad modulu:
$ KSRC=/home/franta/linux-source-2.6.16-15/ KVERS=2.6.16-15-frantovo \ fakeroot debian/rules binary_modules
Pokud pracujete jako root, příkaz fakeroot lze vynechat
KVERS udává jméno jádra, pro které modul kompilujete, KSRC umístění zdrojových kódů, ze kterých bylo toto jádro přeloženo (popřípadě hlavičkových souborů, pokud z nějakého důvodu překládáte modul pro distribuční jádro.) Modul musí být kompilován stejnou verzí gcc jako jádro, jinak ho nebude možné zavést. Jakou verzí gcc bylo jádro přeloženo, lze zjistit například výpisem (zkráceno)
$ cat /proc/version Linux version 2.6.16-15-frantovo () (gcc version 3.4.6 (Debian 3.4.6-1))
Překlad končí tím, že se o adresář výš vytvoří balíček nvidia-kernel-2.6.16-15-frantovo_1.0.8762-2_i386.deb. V názvu je vidět jak jméno jádra, pro který je přeložen, tak verze ovladače.
Balíček může nainstalovat pouze root:
$ su Password: # dpkg -i nvidia-kernel-2.6.16-15-frantovo_1.0.8762-2_i386.deb
Nyní je potřeba ještě ovladač pro X server - ten najdete v balíku nvidia-glx (apt-get install nvidia-glx nvidia-settings
). Je nezbytné, aby verze ovladače v nvidia-glx byla stejná jako verze nvidia-kernel-source, jinak vám X nenastartují.
Více informací najdete po instalaci nvidia-kernel-source v souboru /usr/share/doc/nvidia-kernel-source/README.Debian
Stačí spustit:
# emerge nvidia-driversPokud máte starší kartu nepodporovanou novými ovladači (cokoliv staršího než GeForce 6), pak musíte zamaskovat novější verze ovladačů v souboru
/etc/portage/package.mask
přidáním řádku:
>=x11-drivers/nvidia-drivers-174.00
Ovladače je nutné přeinstalovat vždy, když si zkompilujete a nainstalujete nové jádro.
Více informací najdete v dokumentaci Gentoo (anglicky).
Ovladače jsou dostupné v PLF a dají se jednoduše nainstalovat pomocí urpmi
:
# urpmi nvidiaOd verze 2007.1 Spring Edition jsou ovladače dostupné i v oficiálním stromu ve zdroji
non-free
.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 20.7.2005 21:36 | Poslední úprava: Fuky, 12.3.2010 22:00 | Další přispěvatelé: Prcek, trekker.dk | Historie změn | Zobrazeno: 14690×
Tiskni
Sdílej: