abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 32
    včera 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.6. 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 61
    20.6. 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Vyhledávání v Linuxu

    Hledat můžeme lecos a leckde. Následující poznámky jsou určeny těm co se chtějí obejít bez klikacích pomůcek a rychle a efektivně vyhledávat na příkazovém řádku. Nejde o komplexní referenční příručku, spíš jen o několik základních chvatů.

    Použití příkazu grep

    Ačkoliv příkaz grep lze přímo použít pro vyhledávání v obsahu souborů já osobně jsem se jej nejdříve naučil používat se spojení s příkazem cat. Ten nedělá nic jiného, než že vypíše obsah souboru na standardní výstup - neboli terminál - a pomocí grep lze odfiltrovat řádky s požadovaným obsahem. Je-li následující spojení aplikováno na textový soubor s názvem soubor.txt, tak se ve výpisu objeví pouze ty řádky, které obsahují textový řetězec text

    cat soubor.txt | grep text

    Pokud se chceme obejít bez příkazu cat, pak by to vypadalo asi takto:

    grep 'text' soubor.txt

    Užitečný je také přepínač -C počet, který kromě nalezené řádky zobrazí i okolní řádky a nálezy oddělí pomocí řádky --. Například

    grep -C 2 test soubor.txt
    vypíše kromě každé řádky obsahující slovo test také dvě řádky nad ní a dvě řádky pod ní, což se hodí, protože často nelze z jedné řádky zjistit potřebné informace. A na závěr malé vylepšení, nepříliš známé. Grep totiž umí hledaný řetězec také obarvit. Výchozí barvou je červená, změnit barvu můžeme přes proměnnou GREP_COLOR

    grep --color 'text' soubor.txt

    Síla regulárního výrazu

    Efektivita hledání se projeví naplno při použití regulárních výrazů. Ty můžeme použít jednak při určení souborů které mají být prohledány, ale také při určení hledaného řetězce

    grep -E "(první|druhý)" *.txt

    Uvedený příklad prohledá všechny soubory (v aktuálním adresáři) s příponou txt a vypíše z nich ty řádky které obsahují bud textový řetětězec "první" nebo "druhý". Pokud bychom chtěli prohledávat pouze některé typy souborů, pak lze použít direktiv --include a --exclude. Pro rekurzívní prohledávání vnořených adresářů se použije parametr -r

    grep --color -r --include=*.txt linux /usr/local/src

    Příkaz uvedený v příkladu tedy prohledá všechny soubory s příponou txt v adresáři /usr/local/src a níže, a bude hledat řetězec "linux" který pak na výstupu obarví.

    Hledání jména souboru podle řetězce

    Občas se stane, že potřebujeme najít nějaký soubor obsahující nám známý kus textu. K tomuto účelu se dá použít mimo bash skripty i samotný grep. Pokud např. chceme najít všechny soubory obsahující "PATH" v /etc, můžeme to udělat následovně:

    grep -H "PATH" /etc/*

    V kombinaci s rekurzívním vyhledáváním ušetří hodně času. Zajímavé jsou také parametry -l a -L.

    Použití příkazu sed

    V některých případech můžeme zase s výhodou využít příkazu sed. Například tehdy, chceme-li si vypsat jenom určitou část souboru, vymezenou bud textovým řetězcem, nebo číslem řádku.

    sed -n "15266,15269 p" zdroj.txt

    Nám vypíše obsah řádků 15266 až 15269. Chybí-li druhá hodnota řádku, nebo je menší než první, tak se vypíše pouze obsah řádku adresovaného první hodnotou. Kromě čísla řádku můžeme adresovat vypisovaný blok textovým řetězcem.

    sed -n "/začátek/,/konec/ p" zdroj.txt

    Vypíše vše mezi prvním řádkem na kterém se vyskytne řetězec "začátek" a řádkem na kterém se vyskytne řetězec "konec"

    Chceme-li hledat nikoliv v obsahu souborů, ale přímo název nějakého souboru či adresáře, pak využijeme příkazu find.

    Použití příkazu find

    Příkaz find spuštěný bez parametrů, obvykle začne vypisovat obsah aktuálního odresáře, včetně podadresářů. Tento výpis pak můžeme filtrovat přes grep podobně, jako bychom vypisovali obsah souboru příkazem cat

    find | grep txt

    nám vypíše soubory (včetně jejich cesty), které mají v cestě, nebo svém názvu textový řetězec "txt". Pokud nám jde jen o soubory které končí tímto řetězcem, tak za něj přidáme znak "$"

    find | grep 'txt$'

    Příkaz find však má sám o sobě velice široké možnosti nastavení vyhledávacích parametrů a není nutné jeho výstupy filtrovat přes grep. Tak například:

    find /home/*/.mozilla/firefox/*.default/ -type f -name "*lock"

    Prohledá adresáře s nastavením firefoxu všech uživatelů v adresáři home a zkontroluje zda se v nich vyskytuje soubor který by končil řetězcem "lock". Pokud na takový narazí, tak jej i s cestou vypíše.

    Kombinace těchto příkazů dávají v shellu netušené možnosti, jaké žádný klikací nástroj nemá (a ani nemůže mít). Pro další studium odkazuji na manuálové stránky.

    Související dokumenty

    Grep - příklady (externí dokument)
    Regulární výrazy a grep (externí dokument)
    Možnosti grepu (externí dokument)
    Sed - příklady (externí dokument)

    Dokument vytvořil: Aleš Kapica, 16.5.2006 16:19 | Poslední úprava: Jiří J., 7.9.2007 14:53 | Další přispěvatelé: MiK, regnarg | Historie změn | Zobrazeno: 34104×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.