Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
[dancelis@xeonix ~] $ quake3 Q3 1.32b linux-i386 Nov 14 2002 ----- FS_Startup ----- Current search path: /home/dancelis/.q3a/baseq3 /opt/quake3/baseq3/pak8.pk3 (9 files) /opt/quake3/baseq3/pak7.pk3 (4 files) /opt/quake3/baseq3/pak6.pk3 (64 files) /opt/quake3/baseq3/pak5.pk3 (7 files) /opt/quake3/baseq3/pak4.pk3 (272 files) /opt/quake3/baseq3/pak3.pk3 (4 files) /opt/quake3/baseq3/pak2.pk3 (148 files) /opt/quake3/baseq3/pak1.pk3 (26 files) /opt/quake3/baseq3 ./quake3.x86/baseq3 ---------------------- 534 files in pk3 files Running in restricted demo mode. ----- FS_Startup ----- Current search path: /home/dancelis/.q3a/demota /opt/quake3/demota ./quake3.x86/demota ---------------------- 534 files in pk3 files ----- CL_Shutdown ----- ----------------------- ----- CL_Shutdown ----- ----------------------- Sys_Error: Couldn't load default.cfg
emerge quake3takže asi nepomůže... i když nevím jestli se to kompilovalo - vlastně asi ne, když to instalil z nějakýho .run souboru. A kdyby byl venku zdroják, tak věřím tomu, že by v portage byl.
věřím tomu, že by v portage bylNebyl.
[dancelis@xeonix ~/compile/quake3-1.32b/code] $ ./unix/cons : není souborem ani adresářem
gcc -pipe -Wall -Wimplicit -Wstrict-prototypes -DUSE_SDL=1 -I/usr/include/SDL -D_REENTRANT -DHAVE_VM_NATIVE -DNDEBUG -O3 -fomit-frame-pointer -ffast-math -falign-loops=2 -falign-jumps=2 -falign-functions=2 -fstrength-reduce -fno-strict-aliasing -o releasex86_64-glibc/client/jerror.o -c ../jpeg-6/jerror.c -I/usr/X11R6/include In file included from /usr/include/GL/glx.h:25, from ../jpeg-6/../renderer/qgl.h:54, from ../jpeg-6/../renderer/tr_local.h:31, from ../jpeg-6/jerror.c:22: /usr/include/X11/Xmd.h:130: error: conflicting types for 'INT32' ../jpeg-6/../jpeg-6/jmorecfg.h:153: error: previous declaration of 'INT32' was here make[1]: *** [releasex86_64-glibc/client/jerror.o] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/quake3/code/unix' make: *** [build_release] Error 2Nemám štěstí ...
* media-libs/alsa-oss Latest version available: 1.0.8-r1 Latest version installed: 1.0.8-r1 Size of downloaded files: 218 kB Homepage: http://www.alsa-project.org/ Description: Advanced Linux Sound Architecture OSS compatibility layer. License: GPL-2Možná je to tím, že mám starší verzi alsa-oss než ostatní alsa věci, takže odmaskuju 1.0.9, případně 1.0.10_rc1.
/etc/init.d/alsasound restarta vybaflo toto:
* Caching service dependencies ... [ ok ] * Storing ALSA Mixer Levels ... [ ok ] * Unloading ALSA ... [ ok ] * Unloading ALSA modules ... [ ok ] * Loading ALSA modules ... * Loading: snd-card-0 ... [ ok ] * Loading: snd-seq-oss ... [ ok ] * Loading: snd-pcm-oss ... [ ok ] * Restoring Mixer Levels ... [ ok ]Takže tam podpora OSS asi bude...
------- sound initialization ------- /dev/dsp: Device or resource busy Could not open /dev/dsp ------------------------------------Tohle JE debilní. Jeden čas to dělalo XMMS, Kiax se nespustí když hraje amaroK, ale jiný programy nemají problém. Při spuštění Quake to nemá zvuk ať už je amaroK zaplej, nebo ne.
/dev/dsp: Input/output error Could not mmap /dev/dsp
http://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=84426&highlight=mmap+dev+dsp
tedy i vymoženostíNevím, na co by mi byl v linuxových ovladačích balast jako jsou virtuální plochy nebo průhledná okna, když je už X.org/KDE podporuje samo o sobě. Řekněte, co vám tam tedy chybí?
tady jsou i lépe odladěnyVelká část kódu nVidia ovladačů je mezi Windows a Linuxem sdílená...takže v tom asi chyba nebude.
běží mu tam plno nesmyslnejch procesůA nebeží vám zase něco takového pod Linuxem? Pod Windows jsem nikdy firewall nebo antivir nepoužíval, protože nemám veřejnou IP a antivir nevím k čemu by mi tam kdy byl...nikdy mě žádný vir nenavštívil (nepoužíval jsem IE ani Outlook + pravidelné aktualizace). A stejně jsem tam měl méně FPS. Nikdy jsem nikde cukání nezaznamenal (ani na W., ani na L.). Proč mám pocit, že vás tak baví vyvolávat flamebait?
Proč mám pocit, že vás tak baví vyvolávat flamebait?Protože na tom něco bude. Jednou mě ale pobavil. No jo, to ale nemění nic na tom, že pracuje u Microsoftu.
echo "quake2 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss
echo "quake2.real 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss
FC4, alsa, oss emulace, integrovana zvukovka intel8x
Treba to bude fachat i na Q3, zajistuje to nejakej primej pristup ke zvukovce.
quake3-bin
, nainstalovat ze zdrojáků a přesunout soubory pak?.pk3
z /opt/quake3/baseq3
do /usr/share/games/quake3/baseq3
A zvuk funguje bez štrachání do /proc/asound/card0/pcm0p/oss
. Nejdřív mi tedy nešel a tak jsem tedy restartoval alsasound, jednou to pomohlo. Neprsklo v bedničkách a tak mi došlo... Takže díky moc všem, co jste mi tu pomohli.
echo "quake3.x86 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/ossa pak spusť hru (klasicky).
Tiskni
Sdílej: