Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
du /home/finn/ | sort | head
Schválně jsem vynechal parametry všech příkazů a omáčku okolo, abys to neměl až tak snadné (chceš se přeci něco nového naučit, že?).
usage: du.py [options] [-d DIR] where directory will be searched for largest subdirectory options: --version show program's version number and exit -h, --help show this help message and exit -d DIR directory (default is current)Za parametr "-d" se píše název adresáře, který se má prohledávat (defaultně se bere ten aktuální). V něm najde podadresář, který zabírá nejvíc a pokud existuje, tak vypíše jeho název a velikost.
#!/usr/bin/env python import os, sys from optparse import OptionParser def getdirsize(base): size = 0 for root, dirs, files in os.walk(base): for file in files: filepath = os.path.join(root, file) if os.path.islink(filepath): continue size = size + os.path.getsize(filepath) return size usage = "usage: %prog [options] [-d DIR]\n\ where directory will be searched for largest subdirectory" parser = OptionParser(usage, version="%prog version 0.1") parser.add_option("-d", action = "store", type = "string", default = os.getcwd(), dest="dir", help="directory (default is current)") (options, args) = parser.parse_args() if not os.path.isdir(options.dir): print "Sorry, %s is not a valid directory" %options.dir sys.exit(-1) size_max = -1 for directory in os.listdir(options.dir): dir_fullpath = os.path.join(options.dir, directory) if not os.path.isdir(dir_fullpath): continue size = getdirsize(dir_fullpath) if size > size_max: size_max = size dir_max = directory if size_max != -1: print 'Directory "%s" contains largest subdirectory\n\ "%s", with size of %d bytes.'%(options.dir, dir_max, size_max) else: print 'Directory "%s" does not contain any subdirectory' %options.dir
find . -maxdepth 0 -type d -print0 | xargs -0 du | sort -k 1 -g | tail -n 10ale opravdu celý program napsaný od začátku až do konce, který má help, optiony, jakous takous kontrolu chyb a aspoň trochu se snaží komunikovat s uživatelem. Uvidíte, že oněch "pět řádků" spotřebujete jen na výpisy výsledků.
du -s * | sort -n -r | headPřípadně zapnout
shopt -s dotglob
pro skryté adresáře.
$ du -s * du: invalid option -- du: invalid option -- o du: invalid option -- u du: invalid option -- e du: invalid option -- n du: invalid option -- t du: invalid option -- r du: invalid option -- n du: invalid option -- i du: invalid option -- du: invalid option -- f du: invalid option -- i du: invalid option -- yAsi mám v názvech souborů mezery ...
du -s -- *
Tak mě ale napadlo, že velmi zlomyslný učitel by mohl chtít
find -type d -print0 | xargs -0 du -Ss -- | sort -n -r | headOsobně bych si vyžádal upřesnění pojmu soubory v adresáři
$ du --version du (GNU coreutils) 5.3.0 Written by Torbjorn Granlund, David MacKenzie, Paul Eggert, and Jim Meyering. Copyright (C) 2005 Free Software Foundation, Inc. Toto je volné programové vybavení; podmínky pro kopírování a rozšiřování naleznete ve zdrojových textech. Toto programové vybavení je zcela BEZ ZÁRUKY, a to i bez záruky PRODEJNOSTI nebo VHODNOSTI PRO NĚJAKÝ KONKRÉTNÍ ÚČEL.
bash
při expanzi problém s mezerama, tak by to bylo dost smutné. Problém má du
s argumentem začínajícím na pomlčku.
find -maxdepth 1 -mindepth 1 -type d -print0 | xargs -0 du -s -- | sort -nr | headnebo
find -type d -print0 | xargs -0 du -sS -- | sort -nr | headPodle toho co se myslí pojmem soubory v adresáři, případně první případ bez -maxdepth nebo -mindepth podle toho co tím zadáním chtěl vlastně básník říct.
Tiskni
Sdílej: