Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dovoluji si upozornit na programek Luma, umi toho cca stejne jako GQ. Jeho vyvoj neustrnul v roce 2003 a podle meho nazoru ma i prijemnejsi ovladani a skvelou lokalizaci. Dle cerveneho trpaslika davam tomuto programu pet a pul pracky Whirpool.
Ohledně Win 2003 RC2 nemůžu napsat vůbec nic, protože jsem se s ním nesetkal. Informaci uvedenou v článku jsem v podstatě náhodou našel na Internetu v jakési důvěryhodně vypadající recenzi.
Můj osobní dojem je, že MS si s RFC2307 moc hlavu nelámal a pro ekvivalentní ůdaje použil své pojmenování. Proto asi nemá moc smysl pokoušet se jejich schema rozšiřovat podle RFC. Asi je lepší přijmout "MS SFU standard".
Nevím jak odpovědět na otázku jakým způsobem rozšíří schema AD4Unix. Před několika měsíci jsem to schema měl ve svém počítači a bylo k dispozici na Internetu, jak už jsem psal ve svém prvním diskusním příspěvku, na Inetu schema zmizelo a já jej taky nemůžu najít. Ze zdrojáků od AD4Unix se přímočaře dostat nedá, ale určitě v nich je. Fakt mě mrzí, že jsem vám předložil černou skříňku místo solidního popisu. Jediné co vím, je to, že rozšíření pomocí AD4Unix je totožné s SFU rozšířením, ale ani tady nevím jistě, zda dokonale. Taky je postačující pro získání ůdajů, které jsou standardně v /etc/passwd a /etc/group. Pokud si AD4Unix nainstalujete na nějaký zkušební server, velkou část atributů a "Object Classes" poznáte podle prefixu "msSFU". V reálném čase bohužel přesnější odpověď dát nedokážu.
Souhlasím, že by bylo super, kdyby RC2 zahrnovalo RFC2307. Jen si nedokážu představit, jak to udělají při zachování zpětné kompatibility?
Taky se mi ten plaintext nelíbí, ale nedokázal jsem se přes to dostat. Pokud se to někomu povedlo a bude ochoten se o zkušenosti alespoň rámcově podělit, jsem ochoten vše vyzkoušet a pak se o tom rozepsat v nějakém NEpřímém pokračování.
msSFU30
, kdežto AD4Unix pouze kratší msSFU
.
Každé rozšíření schematu obsahuje prvky, které nejsou obsaženy v tom druhém. Jinými slovy: Odlišnost není nepodstatná, ale zároveň není problém upravit naši konfiguraci podle použitého schematu.
[ondrejv@hercules ~]$ /usr/kerberos/bin/kinit Password for ondrejv@PRAGUE.AD.S3GROUP.COM: [ondrejv@hercules ~]$ /usr/kerberos/bin/klist Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_2527 Default principal: ondrejv@PRAGUE.AD.S3GROUP.COM Valid starting Expires Service principal 12/28/05 10:44:10 12/28/05 20:44:16 krbtgt/PRAGUE.AD.S3GROUP.COM@PRAGUE.AD.S3GROUP.COM renew until 12/29/05 10:44:10 Kerberos 4 ticket cache: /tmp/tkt2527 klist: You have no tickets cached [ondrejv@hercules ~]$ ldapsearch -h polaris -b "" -s base -Y GSSAPI SASL/GSSAPI authentication started(tady cekam hoodne dlouho)
ldap_sasl_interactive_bind_s: Local error (-2) additional info: SASL(-1): generic failure: GSSAPI Error: Miscellaneous failure (Cannot contact any KDC for requested realm)Zajimave je, že ve skutečnosti to KDC (řadič AD domény) najde a chvilku si to s ním i povídá (asi tak 4 pakety...) Fungovat by to ale mělo - nevím co se děje - zkusíte to taky?
LDAP passwordje heslo toho uzivatele na domenovem radici/to ktere pouziva pro prihlasovani do windows?
Tiskni
Sdílej: