Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Debian: Slackware: ---------------------------------------------------------- 1. Opatchované jádro? Vanilla jádro 2. Obrovské množství balíčků Méně balíčků 3. Neaktuální software ve Stable Docela aktuální software 4. Dobré řešení závislostí Neřeší závislosti balíčků 5. Vícero platforem Jenom PC 6. Vyvíjí spousta lidí Vyvíjí jeden člobrda
Jináč, s rychlostí v provozu obou distribucí to vyjde asi tak na stejno. Já mám pomalý stroj a málo místa na hadru, a zdá se mi na to lepší Slackware, právě pro to neřešení závislostí. Arch jsem nezkoušel, ani nevím jestli by mi to běhalo na i586 když je to optimalizováno pro i686.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Jo, včera jsem byl nějaký natvrdlý.
Bod pět samozřejmě měl být Intel x86.
S tím balíčkovacím systémem je to asi věc názoru. Když jsem zkoušel Debianní APT, nebo jak se to jmenuje, dost mě vytáčelo že jsem "zaškrtnul" jeden balík a označilo se automaticky deset dalších z nichž pět by akorát zabíralo místo na disku (v mém případu 1.5GB) a já je musel ručně "odznačit". Ve Slackware prostě označím co chci a nemusím se bát že se mi na to ještě něco nabalí, obvzlášťe při volbě instalace "expert" . Je ale pravda že, ve Slackware se toho vlastně moc ořezat nedá, minimálně skupiny [A] a [AP] jsou dříve nebo později potřeba téměř celé, a když chci kompilovat tak [D] a [L] to jistí, případně i [x]. No a to už je docela slušná část prvního CD. Takže shrnuto a podtrženo - pro majitele většího disku je nejjednodužší zvolit instalaci "full" a nemusí řešit nějaký balíčkovací systém a závislosti. Full install u Slackware je tuším asi 3.5GB. S ostatním neoficiálním software pak přichází na řadu příkaz ldd, nebo kdo chce tak swaret. Debian je distro s "hotovka", Slackware je "dodělej si sám". Ostatně Slackware znamená něco jako "líné zboží" takže od něj nečekejte že toho za vás moc udělá (lenoch jeden)
. Debík naopak, připadal mi na můj vkus hotoví až moc.
Neví někdo jak je to s tím Arch Linuxem? Půjde mi to na i586?
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nikomu ho neberu, na svůj desktop ať si ho dá kdo chce, ale pokud by mi ho někdo strkal na server, tak ať si ho spravuje sám.Co je obtížného na administraci jednou nakonfigurovaného serveru se Slackem ? Asi mi něco uniklo.
Na jednu stranu se ti nelíbí instalace závislostí a na druhou stranu jsi ochotný nainstalovat klidně o 2GB programů víc než potřebuješ...
V mém případu rozhodně nejsem ochotný nainstalovat klidně o 2GB programů víc. Až budu mít více místa na hadru, možná přejdu na Debian, vyzkouším Gentoo, LFS, akdovícoještě. Installace závislostí by mě tedy s větším diskem netrápila.
Docela by mě zajímalo, co jsi to chtěl instalovat v Debianu, že ti to v 5 balíčcích chtělo sebrat 1.5GB dat. Tomu nevěřím. Spíš si myslím, že s Debianem nemáš moc zkušeností a teď tu na něj tak trochu házíš špínu.
Aha, blbě jsem to napsal. Chtěl jsem říct že můj disk má kapacitu 1.5GB, moc se omlouvám. Jinak s Debem opravdu moc zkušeností nemám, prostě jsem ho jenom vyzkoušel a shledal jsem ho pro mne nevhodným. Rozhodně na Deba nehodlám házet cokoliv, a už vůbec ne špínu
Slackware jsem používal dost dlouho na to abych věděl jak se tam instaluje SW a troufnu si prohlásit, že Slack je pro lidi, co mají čas a jsou hračičky. Nikomu ho neberu, na svůj desktop ať si ho dá kdo chce, ale pokud by mi ho někdo strkal na server, tak ať si ho spravuje sám.
Slackware je opravdu tak trochu hračičkoidní. Na server bych asi také dal Debian. Já server nemám. Slackware snad možná jedině na takový malý servříneček. Nakonec každý sám je strůjcem systému svého , tedy i na veký server by se dal použít.
Nechci vyvolávat vyjádřením svých názorů na obě distribuce flameware. Jsou to jenom moje názory, a tazatel si je prostě chtěl přečíst.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nikomu ho neberu, na svůj desktop ať si ho dá kdo chce, ale pokud by mi ho někdo strkal na server, tak ať si ho spravuje sám.Tesat zlatým písmem do kamene! Jenom, jestli jste tak důsledný. ;) Totiž totožnou větu bych mohl pronést o Slackwaru, Debianu, SuSE... *BSD, Solarisu... Mac OS... Windowsech. Ať si každý na svém počítači používá to, co mu vyhovuje (a přesvědčení i kapsa dovoluje) a to na svém domácím počítači i na serveru, protože když to má spravovat, tak ať mu to pokud možno vyhovuje. Největší nešťastníci jsou ti, kteří používají jedno, ale chtějí ve skutečnosti to druhé a na první si neustále stěžují, místo aby prostě migrovali (samozřejmě ne všichni mají to štěstí si platformu určit). Konkrétně má maličkost absolvovala opačný vývin a po několikaleté Debianí epizodě jsem se dal na Slack a jsem spokojený. Jeho jednoduchost mi učarovala a naprosto mi vyhovuje jako základna pro většinou úkolů (serverových i desktopových). Vy to vidíte jinak. PRO VÁS je Slack na serveru nemyslitelný (tedy míněno ne technicky nemožný, ale nešikovný), to ovšem (ať s tím souhlasíte nebo ne) neznamená, že je takový pro každého, z hlediska jakési vyšší pravdy. To samé do značné míry můžeme vztáhnout na otázky nejen distribuce, ale třeba platformy, PAMu... Zkrátka: proti gustu...
Noční můra: "Až Patrika utne zubatá..."Pak bude mozna cas na hledani noveho distra... Anebo pokracovat v jeho praci
...jednoducho som si pridal repoz. TESTING a niektoré balíky ostali v starých verziách => niečo sa nainštalovať ani nedalo...Hloupá otázka, asi, ale dal jste
apt-get dist-upgrade
? Je však pravdou, že se doporučuje přejít v "čisté instalaci", ačkoliv já s tím problém neměl ani později (a to ani zpátky na stable).
tie závislosti boli fakt vyriešené tak, že boli nedomyslené...nic proti, ale ja nemam pocit, ze by v Debianu byly nejak zvlast problemy se zavislostmi. co se tyka nechani starsich verzi, tak to je snad pouze v pripade ze v testing nejsou zadne novejsi (predpokladam ze jsi mel stable). Debian k plne spokojenosti pouzivam pres pul roku, z toho tri mesice unstable a se spatnyma zavislostma jsem se setkala pouze jednou a to jeste do dvou dnu po reportovani bugu to bylo spraveno, za coz vyvojarum pripisuju velke plus...jednoducho som si pridal repoz. TESTING a niektoré balíky ostali v starých verziách => niečo sa nainštalovať ani nedalo...
Ve Slacku mi chyběly závislosti a výběr balíčků a nechtěl jsem i386 binárky. Nebaví mně neusále si něco dokompilovávat a řešit, jaký parametr jsem při tom kde zapomněl, že to nechodí s tímhle a pak zase s támhletím, nebo k jakému programu patří tohle .so, které to chce, apod.
Arch je v pohodě, všechno běhá hned, obrovský výběr balíčků. Nevýhodou je, že je úplně bez info a apropos (musel jsem si zvyknout) a chybí mu lokalizační balíčky pro češtinu (OOo, FF, TB, a mnoho dalších, vč aspell). Pro novou instalaci není aktuální CD - to rok staré je skutečně hodně staré. Pozitivní sice je, že na novém bude možno při instalaci zvolit šifrování disků a to včetně swapu. Ale kdo ví, kdy bude...
Tiskni
Sdílej: