Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Pokud si nikdo z vás nevšiml, dotyčný se ptal jak to udělat. Cím to mu možná jasné je.ehm... na vsechny zminene veci je spousta navodu, casto staci jen nakopnout, pokud ne tak se ozve znovu vzhledem k tomu ze uz byly zminene nas, esd a dalsi tak sem jenom pridal dalsi alternativu, ktera by mu mohla vyhovovat, a to, ze bude prehravat na notasu (pokud to zvladne proc. a sit), coz je jeste jednodussi nez rozchodit nas
Tahat soubory po síti a přehrávat na cílovém zařízení samozřejmě jde, ale proč, že? Co když mám jako "mediální centrum" mnohem výkonější mašinu ale prostě mi vadí chrčení hardisku a svistot DVD mechaniky? Posílat pouze data pro zobrazení a přehrání na terminál mi přijde jako méně náročné. Samotného by mne zajímalo jak na to. Asi nezbyde než zalovit jinde.na tichost komponent se neptal a na DVD uz vubec ne, s tim terminalem sem to trocha nepochopil, muzete to lip zformulovat ?
xterm -display <ip_stroje>:<Xserver>..tak i pro zvuk existuje něco podobného i pro přesměrování zvukových dat. Bohužel s tím nemám větší zkušenost. Práce se zvukem není pro mě až takovou prioritou. Nicméně nějaké polopatické how-to jsem zatím nepotkal.
nasd -b
, pripadne pred tim upravime konfiguraci v /etc/nasd.conf.
Na X klientovi nastavime promennou DISPLAY a zkusime prehrat zvuk prikazem auplay pisnicka.au
. Nemame-li zadny zvukovy soubor, muzeme otestovat audial 123
, ktery vyloudi patricne DTFM tony.
Tim je cela konfigurace hotova a zvuk se prenasi po siti vzdy za aktualnim X serverem.
Pak nasleduje konfigurace multimedialnich programu. Nativni podporu pro NAS ma MPlayer, XMMS, SDL knihovna, myslim ze i Wine. Pokud program umi jen OSS, muzeme prelinknout libaudiooss knihovnu.
Jako bonbonek muzeme vyzkouset auphone
a zatelefonovat mezi dvema pocitaci na kterych bezi NAS demon.
Tiskni
Sdílej: