Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
svn add
, vsechny
stare musim poctive projet s svn delete
,
prejmenovavat musim zase s svn move
, atd...
Proste musim pamatovat na kazdy blby soubor, a kdyz to neudelam, pak mam v projektu chaos. To me stve. Obzvlast,
kdyz mam projekt s desitkami souboru, obcas nejaky pridam,
PHP mi do toho dynamicky generuje dalsi, atd. Je to na zblazneni, vsechno si to pamatovat.
Mne by se libilo, kdybych SVN proste mohl "rict" :
Vezmi si tenhle adresar. Je to nejnovejsi verze projektu. Uloz si zmeny oproti minule verzi. Kdyz nejaky soubor pribyl, tak si ho sakra pridej taky. Jestli neco zmizelo, tak to neres a smaz si ho taky. A tak dale tar
oval aktualni verzi a pridaval ji nekam do archivu. Ale to nepovazuji za pohodlne, elegantni a systemove reseni.
Byl bych vdecen, kdyby mi nekdo doporucil jiny (osvedceny) program pro verzovani, nebo poradil, jak ten SVN donutit delat to, co chci. Predem dekuji za odpovedi a omlouvam se za tu sahodlouhou litanii.Proste musim pamatovat na kazdy blby soubor, a kdyz to neudelam, pak mam v projektu chaos.Ano, v projekte musíš pamätať na každý súbor. Ak tak nebudeš robiť, budeš mať v projekte chaos nezávisle od SVN. Bud vdačný SVN, že Ťa núti toto robiť.
PHP mi do toho dynamicky generuje dalsi,Akýkoľvek generovaný obsah nemá čo robiť pod správou verzií.
To, o co mi jde, vlastne neni nic jineho, jako kdybych si kazdy den tar
oval aktualni verzi a pridaval ji nekam do archivu.
Ano, to je presne to čo chceš, a riešenie, ktoré navrhuješ, je asi na splnenie Tvojho cieľa to správne. Na zamyslenie vlastne je, či k tomu potrebuješ Subversion; snažíš sa ho asi použiť na niečo, na čo určené nie je.
Urob si skript, ktorý Ti pri každom spustení uloží pracovný adresár do archívu (tar + bzip2, tar + gzip, zip, ...), pričom pre meno súboru použije aktuálny čas. Ked´ budeš chcieť urobiť "commit", spustíš skript a nemusíš sa zaoberať z operáciami add, del, mkdir, etc., proste vyrobíš snapshot pracovného adresára. Akurát neviem, či Ti takýto spôsob nebude zvyšovať práve ten chaos v projekte, ked´ nebude existovať mechanizmus, ktorý by Ťa nútil udržiavať poriadok. A z dotazu vyplýva, že na sebakontrolu si trochu lenivý (myslené polovážne, položartom). svn st svn add * svn st | grep ^! | sed s/!// | xargs svn delsvn move můžeš použít místo příkazu mv. On ten soubor přesune a uloží si o tom záznam. Řešení s tarem je poněkud nepohodlné, to bych radši nascriptoval manipulaci se svn. Ať už kvůli jednoduchému generování diffů, hooků na serveru nebo velmi jednoduché obnovování souborů z minulé verze. ps: píšu to z hlavy, tak to berte s rezervou
grep ^! | sed s/!//je ekvivalent
sed -n '/^!/{s/!//;p}'a to co jsi chtěl udělat jde taky
sed -n 's/^!//;T;p'
tr -d '!'
$ echo -e '!hu!ih\nuh!uh' | tr -d '!' huih uhuh $ echo -e '!hu!ih\nuh!uh' | grep '^!' | sed 's/!//' hu!ih $ echo -e '!hu!ih\nuh!uh' | sed -n 's/^!//;T;p' hu!ih
Tiskni
Sdílej: