Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Mandriva 2006 má tohle taky, to grafický udělátko se jmenuje drakconf.
1) v grafice se instaluje, lze ke konci zkouknout, co je nainstalováno a dovybrat, 2) na konci instalace je seznam nastavení, pokud víte, co máte v počítači, tak byste měl uspět - nebo Vám někdo poradí, 3) pro grafické nastavení je drakconf, případně snad webmin (ten ale - zatim - nepoužívam).
Tak se nebojte ptát a zkoušet
Slackware nemá slovenský inštalátor. (Osobne si myslím, že kto chce inštalovať a spravovať operačný systém, by mal vedieť aspoň trocha po anglicky.)
> 2.po instalacii nakonfiguruje automaticky pripadne v graf. prostredi bez zlozitych odbornych otazok (myslim tym ze nemusim na internete zhanat prikazy na spustenie konfiguracnych utilit)
Sieť sa v Slackware-i konfiguruje pomocou netconfig - ako je popísané v dokumentácii. Ak máš možnosť, tak si ho pusti a povedz, či ti vyhovuje alebo nie a prípadne prečo.
3.v graf prostredi ma nastroje na konfiguraciu Pc.
Konkrétne? Potrebuješ niečo viac ako KDE Control Center?
> Pripadne este aj navod na nastavenie sk (slovakHOWTO) bolo pisane z sk fontom cize v en fonte necitatelne. Za reakcie vopred vdaka.
Mohol by si to objasniť?
Na záver:
P.S.ak by si chcel ti ten open suse napalim ... ozaj neni to piratstvo prepaliť DVD z časopisu?
Tiskni
Sdílej: