Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Základní deska: GIGABYTE GA-K8N-SLI - nForce4 SLi Procesor: AMD Athlon 64 3000+ Venice BOX, 939 Paměť: 2 x Corsair DIMM 512MB DDR 400MHz CL2.5 Grafická karta: MicroStar NX7600GS-T2D256EH 256MB, PCI-E Pevný disk: Western Digital Caviar WD2500KS - 250GB 16MB SATA II DVD-RW – DVD - RAM LG SuperMulti GSA-H20L černá OEM - DVD-R/+R, DualLayer Case: Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower Zdroj: Fortron FSP400-60THN-P 400W
USB, multimediální vstupní zařízení, nejlépe bezdrátová již mohou způsobit komplikace (nevím, nevyznám se).Mam USB mys ktera jede uz i pri startu instalace, takze tvrzeni nevim, nevyznam se je jedno skrtnuto
Zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operou a množstvím aplikací, které nebyly pro 64bit portovány. (nevyznám se, nevím
Proč? Jde přeci nainstalovat 32bitové distro. Zmíněný disk mi běhá perfektně.
zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operoubohuzel nevim jak v suse ale v gentoo je na tohle 32 bitova opera nebo firefox i s flashem podobna situace je treba s mplayerem a win32 kodeky...v tom bych problem nevidel
Myslím, že sestava je slušná, nemám výtku.
V podstatě jediné co by mohlo být problematické (obecně, ne v této sestavě) je základní deska (čipset) a grafika. Co se grafiky týče, tak pro Linux nic lepšího než víceméně jakoukoliv nVidii vybrat nelze. Volba grafiky od nVidie tedy může plně záležet na ceně, výkonu, příp. dalších drobnostech jako je třeba pasivní chlazení.
Čipset od nVidie je taky supr. Rozhodně není v ničem špatný. Někdo zmiňoval problémy s NF2, ale to je trochu zastaralá záležitost. Já mám vyzkoušeno několik základních desek s nForce 3 a jednu s nForce 4. Vše bez problémů, ovšem a to je velmi důležité, nikde nepoužívám binární ovladače, vždy vanilla jádro a s tím to funguje zcela spolehlivě.
Ostatní komponenty budou fungovat s čímkoliv. (případný vadný kus může dělat problémy, ale to vždy a se vším)
Tiskni
Sdílej: