V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
xfs
, ale já ho mimo /boot
dávám všude fsck
na 80 GB asi nebude hned… vfat
jedině v nouzi nejvyšší, výkon bude bídný, není tam možnost používat přístupová práva atd.
explore2fs
. Stává se ze mě linuxový pamětník, budu dětem vyprávět, že pamatuju doby, kdy na ext2 nešlo ve Windows zapisovat a na NTFS to nešlo v Linuxu… ext2
vysvětlím snadno jako praprapradědečka ext20
; Windows
to je ten systém, co řídí atrakce v domu hrůzy, kam se bojí i majitel, protože neví, co to udělá; a vzhledem k tomu, že WinFS byl jako FS odpískán, NTFS ve Windows ještě asi nějakou dobu bude…
Doufám, že mi Windows na notebooku, odkud teď píšu, zase předvedou nějaké představení jako včera, když jsem se o ně v nějakém příspěvku otřel a pak počítač vypínal. Když jsem dal počítač uspat na disk, Windows ho a sebe přivedly do takového stavu, že si půlka systému myslela, že probíhá uspávání, a druhá půlka si myslela, že se normálně pracuje. Na druhý pokus už jsem měl v nabídce jen vypnout nebo uspat do paměti. Neměl jsem tu odvahu riskovat druhou možnost. Tak že bych to dneska zkusil, co to udělá, když z pohledu systému v průběhu uspávání na disk se aktivuje uspávání do paměti? Pokud mě paměť neklame, tak efektivní práce s velkými soubory byla vždy hlavním reklamním trhákem XFS..Zial, iba reklamnym trhakom.
Tiskni
Sdílej: