Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
xfs
, ale já ho mimo /boot
dávám všude fsck
na 80 GB asi nebude hned… vfat
jedině v nouzi nejvyšší, výkon bude bídný, není tam možnost používat přístupová práva atd.
explore2fs
. Stává se ze mě linuxový pamětník, budu dětem vyprávět, že pamatuju doby, kdy na ext2 nešlo ve Windows zapisovat a na NTFS to nešlo v Linuxu… ext2
vysvětlím snadno jako praprapradědečka ext20
; Windows
to je ten systém, co řídí atrakce v domu hrůzy, kam se bojí i majitel, protože neví, co to udělá; a vzhledem k tomu, že WinFS byl jako FS odpískán, NTFS ve Windows ještě asi nějakou dobu bude…
Doufám, že mi Windows na notebooku, odkud teď píšu, zase předvedou nějaké představení jako včera, když jsem se o ně v nějakém příspěvku otřel a pak počítač vypínal. Když jsem dal počítač uspat na disk, Windows ho a sebe přivedly do takového stavu, že si půlka systému myslela, že probíhá uspávání, a druhá půlka si myslela, že se normálně pracuje. Na druhý pokus už jsem měl v nabídce jen vypnout nebo uspat do paměti. Neměl jsem tu odvahu riskovat druhou možnost. Tak že bych to dneska zkusil, co to udělá, když z pohledu systému v průběhu uspávání na disk se aktivuje uspávání do paměti? Pokud mě paměť neklame, tak efektivní práce s velkými soubory byla vždy hlavním reklamním trhákem XFS..Zial, iba reklamnym trhakom.
Tiskni
Sdílej: