Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
export JAVA_HOME=/cesta/k/jdkPo restartu / novem nalogovani by jsi jiz tuto promennou mel mit pripravenou. Viz:
env | grep JAVA_HOMEZaroven silne doporucuji overit si, ze nemas nainstalovany neumele kopie javy z pera fanatiku, co nesnasi, ze Sun Java neni GPL. Mam na mysli vsechny ty kaffe, gcj apod. Udajne gcj na tom uz neni tak mizerne, ale ze svych (par let starych) zkusenosti tyto plagiaty nejsou schopny spustit ani hello world! Takze si spust
java -version
a uvidis, zda tam bude copyright od Sunu.
Pokud stale nepujde spustit tomcat, pak je moznosti specifikovat cestu k Jave v bin/catalina.sh uvnitr tomcatu.
Pro kompilaci opravdu potrebujes servlet.jar, ja jej treba vidim zde:
jakarta-tomcat-5.5.7/common/lib/servlet-api.jar
import java.io.*;
import javax.servlet.*;
import javax.servlet.http.*;
sudo update-alternatives --list java /usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun/jre/bin/java /usr/bin/java-sablevmPokud ti chybí ta od Sunu, nainstaluj si balík
sun-java5-jdk
(je v multiverse). A v universe máš zase tomcat5
.
Teď si zapni jako výchozí sunovskou implementaci JRE i JDK
sudo update-alternatives --list java sudo update-alternatives --list jdkNastavení tomcatu je v
/etc/default/tomcat5
, kde nastavíš JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun/
. To je všechno.
WEB-INF
, web.xml
a podobné věcičky máš.
Abych spustil servlet tak nepotřebuju web.xml ne?Mrkni se do
/usr/share/tomcat5/webapps/servlets-examples
web.xml
být musí. Souvisí to s potížemi Javy ohledně reflexe a introspekce, proto se bohužel musí furt psát nějaké mapovací XML dokumenty.
The requested resource (/mujprojekt/servlet/Hello) is not available.
Jinak javac stávkoval protože jsem do classpath nazapsal cestu k jar balíčku...díky
Tiskni
Sdílej: