Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »export JAVA_HOME=/cesta/k/jdkPo restartu / novem nalogovani by jsi jiz tuto promennou mel mit pripravenou. Viz:
env | grep JAVA_HOMEZaroven silne doporucuji overit si, ze nemas nainstalovany neumele kopie javy z pera fanatiku, co nesnasi, ze Sun Java neni GPL. Mam na mysli vsechny ty kaffe, gcj apod. Udajne gcj na tom uz neni tak mizerne, ale ze svych (par let starych) zkusenosti tyto plagiaty nejsou schopny spustit ani hello world! Takze si spust
java -version
a uvidis, zda tam bude copyright od Sunu.
Pokud stale nepujde spustit tomcat, pak je moznosti specifikovat cestu k Jave v bin/catalina.sh uvnitr tomcatu.
Pro kompilaci opravdu potrebujes servlet.jar, ja jej treba vidim zde:
jakarta-tomcat-5.5.7/common/lib/servlet-api.jar
import java.io.*;
import javax.servlet.*;
import javax.servlet.http.*;
sudo update-alternatives --list java /usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun/jre/bin/java /usr/bin/java-sablevmPokud ti chybí ta od Sunu, nainstaluj si balík
sun-java5-jdk
(je v multiverse). A v universe máš zase tomcat5
.
Teď si zapni jako výchozí sunovskou implementaci JRE i JDK
sudo update-alternatives --list java sudo update-alternatives --list jdkNastavení tomcatu je v
/etc/default/tomcat5
, kde nastavíš JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun/
. To je všechno.
WEB-INF
, web.xml
a podobné věcičky máš.
Abych spustil servlet tak nepotřebuju web.xml ne?Mrkni se do
/usr/share/tomcat5/webapps/servlets-examples
web.xml
být musí. Souvisí to s potížemi Javy ohledně reflexe a introspekce, proto se bohužel musí furt psát nějaké mapovací XML dokumenty.
The requested resource (/mujprojekt/servlet/Hello) is not available.
Jinak javac stávkoval protože jsem do classpath nazapsal cestu k jar balíčku...díky
Tiskni
Sdílej: