Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Odinstalovat grafickou nadstavbu jsem chtěl na desktopu již dávno,Proč?
holly:/home/spravce# apt-cache show xfce4 Package: xfce4 Priority: optional Section: x11 Installed-Size: 48 Maintainer: Debian Xfce Maintainers pkg-xfce-devel@lists.alioth.debian.org Architecture: all Version: 4.3.99.1 Replaces: xfce4-themes (<= 4.0.0+cvs.20030301-1), xfce4-dev (<< 4.0.0+cvs.20030421) Depends: xfwm4 (>= 4.3.99.1-1), xfwm4-themes (>= 4.3.99.1-1), xfce4-mcs-plugins (>= 4.3.99.1-1), xfce4-panel (>= 4.3.99.1-1), xfce4-icon-theme (>= 4.3.99.1-1), xfdesktop4 (>= 4.3.99.1-1), thunar, xfce4-utils (>= 4.3.99.1-1), gtk2-engines-xfce, xfce4-session (>= 4.3.99.1-1) Recommends: xfce4-mixer, xfprint4, orage, xfce4-terminal, xfmedia Suggests: x-window-system-core Filename: pool/main/x/xfce4/xfce4_4.3.99.1_all.deb Size: 4798 MD5sum: 297e5eb4a3e9520b5affb55f4fd28482 SHA1: f4eb81b5237d75f8c601618563918d9a14fc34e0 SHA256: ae76b5d52b840439d3d46c9be4ac7c4a0438ca4ef26cdb8bbeb1bc39187447e3 Description: meta-package for xfce4 dependencies This package is a meta-package; it depends on the core packages of the Xfce4 desktop environment and recommends some extra Xfce4 packages. If you intend to use Xfce4 and want the full experience then installing this package and the packages it Recommends is a great place to start. If you just want to pick and choose the core components then feel free to remove this package. Tag: admin::configuring, role::sw:utility, suite::xfce, uitoolkit::gtk, use::configuring, x11::applicationTakže stačí stáhnout XFCE balíčky a závislosti ručně z
ftp://ftp.cz.debian.org/debian/pool/main
, zabalit, vapálit, na noťasovi rozbalit, nainstalovat dpkg -i balíčky
Sehnat kvalitní distro je děsnej problém.Když musíte jít mermomocí hlavou proti zdi... Když chcete instalovat na takový comp, nemůžete tam cpát standardní distribuci jako jsou *buntu. Puppy Linux nebo DSL vám tam mohl běžet, možná i Slackware a Debian instalované s rozmyslem, ale proč se místo XFCE nespokojíte s WM, Fluxboxem nebo Pekwm, je taky záhada. Daleko větší problém než sehnat kvalitní distro je sehnat kvalitní uživatele/administrátory ;) PS. nebo si to nechte od někoho znalejšího nainstalovat :D
Tiskni
Sdílej: