Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiež som nad tým už uvažoval... Šlo by to urobiť ako extension do PHP. Čo som pozeral, tak by to nemalo byť až také ťažké. Akurát Smarty sa mi nepáčia, lebo sú trochu, ehm, ťažkotonážne, a pripadá mi, že autori vyvinuli nový jazyk podobný jazyku PHP. Akurát mi nie je jasné prečo tento PHP-like jazyk naprogramovali v samotnom jazyku PHP.
Šablóny by mali slúžiť HTML-károm, ktorí viacmenej nevedia programovať. Vo chvíli keď šablóny začnú prekypovať všelijakými riadiacimi štruktúrami, tak podľa môjho názoru strácajú zmysel. Neoddeľujú programový kód od HTML-ka a pri práci s nimi si neprogramátori musia dávať hneď väčší pozor. To už rovno môžu používať pôvodné PHP.
Typický prípad použitia šablón vidím v tom, že najprv kockatí programátori naprogramujú čo je treba a k tomu dodajú sadu hnusných šablón, lebo nemajú grafické cítenie. Potom príjde webdizajnér (v zmysle grafik) a ten dodané šablóny poľudští. Grafikove IT schopnosti končia pri HTML kóde a CSS-ku, ak má prístup k niečomu viac, tak to je potenciálny průser.
/dev/null
Nespochybňujem opodstatnenosť existencie šablón. Nakoniec - aj my používame šablóny na oddelenie HTML od programového kódu. Čo ale spochybňujem je smer, ktorým sa uberajú Smarty - takéto konštrukcie podľa môjho názoru nemajú v šablónach existovať:
{capture name="ip_address" assign="ip"}{$smarty.server.REMOTE_ADDR}{/capture}či
<ul> {foreach from="$pole" item="jmeno" key="klic"} <li><b>{$klic}</b> - {$jmeno}</li> {/foreach} </ul>alebo
{$smarty.now|date_format:"%d.%m.%Y"}
To už nie sú šablóny, to je normálne programovanie, ktoré by malo ostať pred HTML-kármi ukryté.
Tiskni
Sdílej: