V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiež som nad tým už uvažoval... Šlo by to urobiť ako extension do PHP. Čo som pozeral, tak by to nemalo byť až také ťažké. Akurát Smarty sa mi nepáčia, lebo sú trochu, ehm, ťažkotonážne, a pripadá mi, že autori vyvinuli nový jazyk podobný jazyku PHP. Akurát mi nie je jasné prečo tento PHP-like jazyk naprogramovali v samotnom jazyku PHP.
Šablóny by mali slúžiť HTML-károm, ktorí viacmenej nevedia programovať. Vo chvíli keď šablóny začnú prekypovať všelijakými riadiacimi štruktúrami, tak podľa môjho názoru strácajú zmysel. Neoddeľujú programový kód od HTML-ka a pri práci s nimi si neprogramátori musia dávať hneď väčší pozor. To už rovno môžu používať pôvodné PHP.
Typický prípad použitia šablón vidím v tom, že najprv kockatí programátori naprogramujú čo je treba a k tomu dodajú sadu hnusných šablón, lebo nemajú grafické cítenie. Potom príjde webdizajnér (v zmysle grafik) a ten dodané šablóny poľudští. Grafikove IT schopnosti končia pri HTML kóde a CSS-ku, ak má prístup k niečomu viac, tak to je potenciálny průser.
/dev/null
Nespochybňujem opodstatnenosť existencie šablón. Nakoniec - aj my používame šablóny na oddelenie HTML od programového kódu. Čo ale spochybňujem je smer, ktorým sa uberajú Smarty - takéto konštrukcie podľa môjho názoru nemajú v šablónach existovať:
{capture name="ip_address" assign="ip"}{$smarty.server.REMOTE_ADDR}{/capture}či
<ul> {foreach from="$pole" item="jmeno" key="klic"} <li><b>{$klic}</b> - {$jmeno}</li> {/foreach} </ul>alebo
{$smarty.now|date_format:"%d.%m.%Y"}
To už nie sú šablóny, to je normálne programovanie, ktoré by malo ostať pred HTML-kármi ukryté.
Tiskni
Sdílej: