NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
makepkg
použít pro kompilaci icc
?
Ještě jsem pátral, kde se dalo, a dle informací, které jsem našel, není potřeba zasahovat přímo do makefile, ale stačí nastavit CC a další proměnné při ./configure
Zkoušel jsem například CC=icc CXX=icpc a další pro překlad programu easytag, s některými se přeložil, ale nefungoval, s jinými se vůbec nepřeložil.
./configure ...tak se prepise na
CC=icc ./configure ...
Tak jsem s tím zkusil teď přeložit ještě scribus, a nepodařilo se mi to. Troskotá to na různých undefined reference to…
gdk-pixbuf-xlibrgb.c:(.text+0x5426): undefined reference to `_intel_fast_memset' collect2: ld returned 1 exit status make[3]: *** [scribus] Error 1(Normálně s gcc nemám žádný problém)
collect: ld returned 1 exit status
, je to prave tim, ze nemuze slinkovat objektove soubory.
CC='icc -cxxlib-icc' CXX='icpc -cxxlib-icc'se to zkompiluje. Program ale při spouštění zhavaruje na tom, že nemůže nalézt intelovské knihovny. Mám za to, že by to měl řešit parametr LDFLAGS, ale když jsem ho zadal jako LDFLAGS='-L/opt/intel/cc/9.1.042/lib', tak kompilace po delší době skončila s chybou
compilation aborted for undomanager.cpp (code 2) make[3]: *** [undomanager.o] Error 1Chjo
ldconfig binarka
?ldconfig -pPokud ne, najdi ty knihovny v systemu a proved
ldconfig -n adresar_s_knihovnami
QObject::connect: No such signal ScToolBar::prefsChanged() QObject::connect: (sender name: 'unnamed') QObject::connect: (receiver name: 'uWidget') Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscriptplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscribusexportpixmap.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libsaveastemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libnewfromtemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handlerTohle už jsou ale naprosto jiné chyby. Zkouším teď kompilovat abiword, a jestli dopadne stejně, asi se na to vy… a icc si nechám na dlouhé zimní večery
ldd
.
Neúspěšně ukončen (SIGABRT)Icc jde pryč, a já zkusím zjistit, jak kompilovat balíčky s použitím profilování gcc, o kterém psal „Deda Jabko“ Každopádně děkuji za vynaložený čas a snahu pomoci.
strace
.
Čtu tady složité diskuse a přitom je to tak snadné: Stačí editovat soubor /etc/makepkg.conf
a přidat si do něj dva řádky:
export CC="icc" export CXX="icpc"
Samozřejmě je nutné mít v /etc/ld.so.conf
odkaz na knihovny, tedy něco jako: /opt/intel/cc/9.1.045/lib
(Verze je už dnes samozřejmě jiná.) A symlinky na icc a icpc snad ani není nutné připomínat.
Existují bohužel balíčky, které proměnnou CC ignorují. Pak jde buď o špatně vychované balíčky nebo o balíčky, které dobře vědí, proč to dělají.
Závěrem bych rád doplnil, že má kompilace bashe pomocí icc skončila před nedávnem takovým fiaskem, že už jsem raději vůbec alternativní kompilátor nezkoušel. Určitě to ale zase někdy zkusím, až mě přejde zděšení. Tenkrát mě zachránil C-Shell, který jsem čirou náhodou měl nainstalovaný.
Tiskni
Sdílej: