Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
makepkg
použít pro kompilaci icc
?
Ještě jsem pátral, kde se dalo, a dle informací, které jsem našel, není potřeba zasahovat přímo do makefile, ale stačí nastavit CC a další proměnné při ./configure
Zkoušel jsem například CC=icc CXX=icpc a další pro překlad programu easytag, s některými se přeložil, ale nefungoval, s jinými se vůbec nepřeložil.
./configure ...tak se prepise na
CC=icc ./configure ...
Tak jsem s tím zkusil teď přeložit ještě scribus, a nepodařilo se mi to. Troskotá to na různých undefined reference to…
gdk-pixbuf-xlibrgb.c:(.text+0x5426): undefined reference to `_intel_fast_memset' collect2: ld returned 1 exit status make[3]: *** [scribus] Error 1(Normálně s gcc nemám žádný problém)
collect: ld returned 1 exit status
, je to prave tim, ze nemuze slinkovat objektove soubory.
CC='icc -cxxlib-icc' CXX='icpc -cxxlib-icc'se to zkompiluje. Program ale při spouštění zhavaruje na tom, že nemůže nalézt intelovské knihovny. Mám za to, že by to měl řešit parametr LDFLAGS, ale když jsem ho zadal jako LDFLAGS='-L/opt/intel/cc/9.1.042/lib', tak kompilace po delší době skončila s chybou
compilation aborted for undomanager.cpp (code 2) make[3]: *** [undomanager.o] Error 1Chjo
ldconfig binarka
?ldconfig -pPokud ne, najdi ty knihovny v systemu a proved
ldconfig -n adresar_s_knihovnami
QObject::connect: No such signal ScToolBar::prefsChanged() QObject::connect: (sender name: 'unnamed') QObject::connect: (receiver name: 'uWidget') Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscriptplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscribusexportpixmap.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libsaveastemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libnewfromtemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handlerTohle už jsou ale naprosto jiné chyby. Zkouším teď kompilovat abiword, a jestli dopadne stejně, asi se na to vy… a icc si nechám na dlouhé zimní večery
ldd
.
Neúspěšně ukončen (SIGABRT)Icc jde pryč, a já zkusím zjistit, jak kompilovat balíčky s použitím profilování gcc, o kterém psal „Deda Jabko“ Každopádně děkuji za vynaložený čas a snahu pomoci.
strace
.
Čtu tady složité diskuse a přitom je to tak snadné: Stačí editovat soubor /etc/makepkg.conf
a přidat si do něj dva řádky:
export CC="icc" export CXX="icpc"
Samozřejmě je nutné mít v /etc/ld.so.conf
odkaz na knihovny, tedy něco jako: /opt/intel/cc/9.1.045/lib
(Verze je už dnes samozřejmě jiná.) A symlinky na icc a icpc snad ani není nutné připomínat.
Existují bohužel balíčky, které proměnnou CC ignorují. Pak jde buď o špatně vychované balíčky nebo o balíčky, které dobře vědí, proč to dělají.
Závěrem bych rád doplnil, že má kompilace bashe pomocí icc skončila před nedávnem takovým fiaskem, že už jsem raději vůbec alternativní kompilátor nezkoušel. Určitě to ale zase někdy zkusím, až mě přejde zděšení. Tenkrát mě zachránil C-Shell, který jsem čirou náhodou měl nainstalovaný.
Tiskni
Sdílej: