O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
makepkg
použít pro kompilaci icc
?
Ještě jsem pátral, kde se dalo, a dle informací, které jsem našel, není potřeba zasahovat přímo do makefile, ale stačí nastavit CC a další proměnné při ./configure
Zkoušel jsem například CC=icc CXX=icpc a další pro překlad programu easytag, s některými se přeložil, ale nefungoval, s jinými se vůbec nepřeložil.
./configure ...tak se prepise na
CC=icc ./configure ...
Tak jsem s tím zkusil teď přeložit ještě scribus, a nepodařilo se mi to. Troskotá to na různých undefined reference to…
gdk-pixbuf-xlibrgb.c:(.text+0x5426): undefined reference to `_intel_fast_memset' collect2: ld returned 1 exit status make[3]: *** [scribus] Error 1(Normálně s gcc nemám žádný problém)
collect: ld returned 1 exit status
, je to prave tim, ze nemuze slinkovat objektove soubory.
CC='icc -cxxlib-icc' CXX='icpc -cxxlib-icc'se to zkompiluje. Program ale při spouštění zhavaruje na tom, že nemůže nalézt intelovské knihovny. Mám za to, že by to měl řešit parametr LDFLAGS, ale když jsem ho zadal jako LDFLAGS='-L/opt/intel/cc/9.1.042/lib', tak kompilace po delší době skončila s chybou
compilation aborted for undomanager.cpp (code 2) make[3]: *** [undomanager.o] Error 1Chjo
ldconfig binarka
?ldconfig -pPokud ne, najdi ty knihovny v systemu a proved
ldconfig -n adresar_s_knihovnami
QObject::connect: No such signal ScToolBar::prefsChanged() QObject::connect: (sender name: 'unnamed') QObject::connect: (receiver name: 'uWidget') Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscriptplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libscribusexportpixmap.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libsaveastemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handler Nelze najít modul: /usr/lib/scribus/plugins//libnewfromtemplateplugin.so.0.0.0: undefined symbol: _ZSt14_Raise_handlerTohle už jsou ale naprosto jiné chyby. Zkouším teď kompilovat abiword, a jestli dopadne stejně, asi se na to vy… a icc si nechám na dlouhé zimní večery
ldd
.
Neúspěšně ukončen (SIGABRT)Icc jde pryč, a já zkusím zjistit, jak kompilovat balíčky s použitím profilování gcc, o kterém psal „Deda Jabko“ Každopádně děkuji za vynaložený čas a snahu pomoci.
strace
.
Čtu tady složité diskuse a přitom je to tak snadné: Stačí editovat soubor /etc/makepkg.conf
a přidat si do něj dva řádky:
export CC="icc" export CXX="icpc"
Samozřejmě je nutné mít v /etc/ld.so.conf
odkaz na knihovny, tedy něco jako: /opt/intel/cc/9.1.045/lib
(Verze je už dnes samozřejmě jiná.) A symlinky na icc a icpc snad ani není nutné připomínat.
Existují bohužel balíčky, které proměnnou CC ignorují. Pak jde buď o špatně vychované balíčky nebo o balíčky, které dobře vědí, proč to dělají.
Závěrem bych rád doplnil, že má kompilace bashe pomocí icc skončila před nedávnem takovým fiaskem, že už jsem raději vůbec alternativní kompilátor nezkoušel. Určitě to ale zase někdy zkusím, až mě přejde zděšení. Tenkrát mě zachránil C-Shell, který jsem čirou náhodou měl nainstalovaný.
Tiskni
Sdílej: