abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: distribuce + aplikace pro malý file server

    24.6.2007 13:58 Petr_ | skóre: 2
    distribuce + aplikace pro malý file server
    Přečteno: 820×
    Stavím si malý souborový server a nevím jakou distribuci zvolit

    -pojede to na mini ITX desce Intel D201GLY (celeron 215 1,33Ghz, sis 662) - bude obsahovat 2 pevné disky jako uložiště přístupné přes sambu, samotný systém bych rád zpouštěl z flash média (asi usb flash) - chci od toho další služby dhcpd , wifi ap , a rád bych aby zbytečně neběžely disky , pokud k nim nebude přistupováno - z předešlého vyplívá dobrá správa acpi - GUI je zcela zbytečné - hodil by se online monitoring, statistiky přes web - jaký fs zvolit pro hdd - potřeboval bych seznam wifi karet (pci, minipci) , které jedou jako hostap (xi626 nepiště), nejlépe link někam na web

    - ještě mě napadlo možnost využití integrované zvukové karty karty pro přehrávání muziky, ale nevim jak je to s podporou HD audia, a jak by se to ovládalo (asi tak jedině přes web) tzn výběr mp3 nebo inet rádio (to taky nevim, zda bych rozběhal

    - s linuxem už jsem něco málo dělal, ale rozhodně ne moc.

    díky za rady.

    PS: Rád bych, aby byla podpora pro IPv6 , dhcp, routing na IPv4 wan

    Odpovědi

    kozzi avatar 24.6.2007 15:24 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: distribuce + aplikace pro malý file server
    Tvé požadavky splňuje téměř každá distribuce. Záleží jen na tobě, kterou si přiohneě ke svým potřebám. Já můžu doporučit ARchlinux, jelikož jeho základní instalace neobsahuje GUI a jeho konfigurace je velmi čistá. Ohledně monitoringu a těch disků, tam si stačí nainstalovat k tomu určený software. Filesystem zvol dle toho jaké soubory tam budou, já bych doporučil XFS. No u wifi karet nezáleží ani tak na výrobci či typu, ale hlavně na čipsetu, a které chipsety podporují hostap najdeš na stránkách tohoto projektu.
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    28.6.2007 10:35 Hub081
    Rozbalit Rozbalit vše Re: distribuce + aplikace pro malý file server
    No já používám platformu Via Epia. Používám ji na Ubuntu a nemám stím žádný problém. Ty HDD stačí vypínat přes HDPARM. "stačí jeden řádek do rc.local" Nejsem si jist jestli je dobré používat u tohoto routru "to bude asi hlavní úloha toho PC tu zvukovku. Přece jenom je lepší rači umístit PC někde na půdu aby se k WiFi netahalo moc kabelů. Co se týče těch vifi tak doporučuji cokoliv na čipsetu Atheros. Snadná konfigurace, bezproblémový chod a má to i 5GHz. Pokud se ti to zdá příliš drahé a stačí ti jen B/G tak karty MSI s čipsety Ralink takay nejsou špatné.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.