Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
ps aux
. S Linuxem zacinam a vsude ctu, ze cim min sluzeb mi pobezi s pravy roota, tim lip. Ale me se tohle nezda moc v poradku. Muzete mi to, prosim, posoudit?
nejak mi to sem nejde vlozit, tak je to v priloze
Sietove sluzby (na beznom desktope nepotrebne): named openvpn - privatne siete mysqld - databaza nfsd - sietovy filesystem inetd postfix - postovy server dovecot - imap/pop3 server smbd - windowsove siete squid - proxy server asterisk - tel. ustredna apache2 - web server Antispam, antivir (netreba pokial nemas webserver, alebo postovy server): amavisd spamd clamd freshclam dccifd Tlaciarne: cupsd hpiod hpssd ...Ako si pripojeny, bezi ti tam pppd to je na pripojenie cez telefon, pouzivas to?
DHCP, Bind9, Apache2, Squid, Postfix, Dovecot POP3 a IMAP, Amavis, SA, ClamAV, Asterisk, Sambu, SASL auth a mySQL (zatim ne)
a to je snad vse:) Ale abych upresnil otazku, nejak hodne sluzeb mi asi bezi s pravy roota a ja bych potreboval vyhodnotit, jestli to jde nebo je to bezpecnostne spatny... konkretne co.. dik:)
chroot
, SElinux, spouštět pod rootem jen nezbytnou část (to už ale znamená úpravu programu). To všechno je možné udělat, ale rozhodně na to nikde nenajdete tlačítko „spustit bez práv roota“. Pokud byste se do takových úprav pouštěl, musíte toho stejně nastudovat tolik, že si na váš dotaz dokážete odpovědět sám (resp. by vám došlo, že ten dotaz vlastně nemá žádný smysl).
Takže pokud chcete, aby vám to fungovalo, nešťourejte zbytečně do distribučního nastavení. Pak můžete začít studovat dokumentaci k jednotlivým aplikacím, a konfigurovat je k obrazu svému a třeba tak, aby byly bezpečnější. Pokud o těch aplikacích a jejich zabezpečení nevíte nic, je stejně skoro jedno, jestli ty aplikace běží s právy roota nebo ne (tedy za předpokladu, že jde o nějaké standardní distribucemi prověřené aplikace).
Tiskni
Sdílej: