Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Bude stacit P3 500 s 256 RAM? Diky za kazdou radu.No nevim, provoz e-mail serveru je v dnesni dode dost kriticka aplikace (pri vypadku vas uzivatele sezerou). Tak nevim kde dnes sezenete server P3 500 se zarukou a supportem
cim ti ta virtualizacia akoze zvysila dostunost ?Kdyz mi zdechne hardware, do 5 minut premigruji na nahradni VMware server. Kdyz jemu zdechne P3 musi zajet do bazaru pro novou a obnovit ze zalohy data - vetsinou to chvilku trva
vacsina webmailov (ak nie vsetky) sa k mailom dostava pomocou POP3/IMAP, cize nemusia byt na tom istom stroji, kde je ulozena posta.Proto jsem se ptal - bude mit WebMail na totoznem stroji, nebo ne? (Kdyz resi P3 tak asi tech serveru moc nema
do 5 minut premigruji na nahradni VMware server.V nouzi to klidne muze byt VMware Player spusteny na desktopu. Navic jsem hardwarove nezavisly - co kdyz on uz nesezene P3?
ale to ty taktiez, proste musis mat nieco, kam ten mail server nahodis - je jedno, ze ide o tvoj desktop, ja mozem pouzit zase mojNo pokud mas na tvem desktopu naistalovany postfix, apache + dalsi potrebne serverove komponenty pro beh Web email serveru tak mas plnou pravdu - sice si je musis dokonfigurovat (asi nemas stejny hostname jak mail server
Ale jak tak sleduji diskuzi misto relevantnich odpovedi se tu resi VmWare ano ci neAno, VMware resime - je to jen navrh, protoze pouzivat starou P3 500 pro mail server s 1200 uzivateli mi prijde hloupe. To VMware te nezachrani, ale je to podle mne vhodna volba pri nedostatku kvalitniho hardware jak pises (urcite mate alespon jeden slusny server a urcite neni vytizeny na 100%) Ikdyz ve skolstvi asi neni email kriticka aplikace, a decka stejne pouzivaji free schranky typu seznam.cz, protoze SquirrelMail je pro ne naprosto nepouzitelna "nouzovka"
Diky za kazdou radu.Taky hodně záleží na tom, jak velké je riziko. Když hodinu nepojede pošta, jaké budou odhadované ztráty? Podle toho pak má cenu vybírat HW.
Tiskni
Sdílej: