Na novoroční inauguraci starosty New Yorku Zohrana Mamdaniho bylo zakázáno si s sebou přinést Raspberry Pi anebo Flipper Zero. Raspberry Pi i Flipper Zero jsou explicitně uvedeny v seznamu zakázaných věcí jak na na veřejné pozvánce, tak i na oficiálních stránkách města.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 15.0. Přehled novinek v seznamu změn a také na YouTube. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Správce oken IceWM byl vydán ve verzi 4.0.0, která např. vylepšuje navigaci v přepínání velkého množství otevřených oken.
Od 1. ledna 2026 jsou všechny publikace ACM (Association for Computing Machinery) a související materiály přístupné v její digitální knihovně. V rámci této změny je nyní digitální knihovna ACM nabízena ve dvou verzích: v základní verzi zdarma, která poskytuje otevřený přístup ke všem publikovaným výzkumům ACM, a v prémiové zpoplatněné verzi, která nabízí další služby a nástroje 'určené pro hlubší analýzu, objevování a organizační využití'.
K 1. lednu 2026 končí 70leté omezení majetkových autorských práv děl autorů zesnulých v roce 1955, viz 2026 in public domain. V americkém prostředí vstupují do public domain díla z roku 1930, viz Public Domain Day.
Všem vše nejlepší do nového roku 2026.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.
Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().
Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Aha. Nejsem sám, koho mě napadlo - jak je to s tím plynem. Před pár dny netekl a byly v novinách samé palcové titulky. Teď (teče - neteče?) a dozvídáme se zajímavosti o plastice v Bruselu a jiných ptákovinách
Třeba teď, v 15:58 hodin, je plastika na prvním místě v idnes. Kde je situace o plynu?
mozno ked si pozriete slovenske denniky (sme.sk, pravda.sk), dozviete sa viac - tam je predsalen situacia trosku vaznejsia, ako v CR... 
pro lepší pohled na situaci není od věci zkouknout i nečeské noviny :)
čekal jsem při obnovení dodávek alespoň nějaké fanfáry
O jakém obnovení je tady řeč?
Brzo poteče, ale ne k nám, ale od nás. Klid je asi protože situace u nás není tak vážná…zatím.
na slovensku je to tak, ze titul "prezident" ti ostava aj po skonceni mandatu (a okrem ineho aj prezidentsky dochodok, osobny sofer, ...)
Proč mu všichni říkají pan prezident Havel? Dokonce i Klaus ho označil jako pana prezidenta Havla.Říká ti něco úcta?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-freeNo on je to akorát nezvyk. Respektive se v tomto ohledu pravě teď tvoří tradice. U nás totiž až dosud byli de facto prezidenti buď ve funkci nebo mrtví (nebo o nich nikdo nemluvil).
Pravdepodobne kvuli te ozralecke divadelni hre.Havlovi se dá vytýkat dost věcí, ale tahle hra je geniální, ignorante.
Parafrázoval bych jednu větu ze Souostroví Gulag: "To nic není za svou pravdou stát, ale za svou pravdu sedět..."
Jako další námět na uvažování doporučuji film Občan Havel.
P.S. Když už někdo píše o transformaci (české ekonomiky) po roce 89 a zaujímá k ní (hyper)kritický postoj tak by měl říct co se tehdy tedy mělo dělat. Možná by to alespoň trochu omezilo všudypřítomné výkřiky do tmy.
Obávám se, že to nebylo prakticky možné. Například jak během roku (?) nahradit přerušenou kontinuitu vývoje obchodního práva, které tu 40 let neexistovalo? O nulové judikatuře se ani není třeba zmiňovat.
Navíc kdo ten právní rámec měl vytvořit? Právníci vystudovaní na našich školách, kde se obchodní právo vůbec neřešilo? Někdo ze zahraničí? Byl někdo takový k dispozici?
P.S. Někde jsem četl názor, že bylo teoreticky možné převzít rakouský obchodní zákoník. Nejsem právník a neumím to posoudit.
Jo jeste jsem zapomel, ze takove pravo nekdo musi vymahat -- soudci, státní zástupci, úředníci,... Pro ty platí to stejné co o potenciálních tvůrcích práva + to, že je odborníky ze zahraničí nenahradíš.
Jo, to zkoušeli třeba v Rusku. Nakonec lidi, kteří měli dost moci, prostě přestalo bavit čekat a zabrali si podniky pro sebe.
Ano, to je riziko oddalování transformace. Pokud se dlouho čeká až něco, tak se extrémně zvyšuje riziko, že podniky (například) rozkrade jejich stávající management.
Problém je totiž v tom, že zatímco ekonomové měli v roce 89 v šuplících připraveno, jak by taková ekonomická transformace měla proběhnout, právníci byli naprosto nepřipravení a museli začínat od nuly.
To je to, co tvrdí Klaus, Ježek a spol. Na obranu právníků je třeba říct, že ekonomové k tomu měli mnohem lepší podmínky. Minimálně režim financoval jejich velmi nezávislé bádání -- a to včetně studia "kapitalisticko-imprialisticko-..." zaprodanců (Hayek, Friedman,...). Ježek to někde vysvětloval tak, že režim doufal, že nakonec přijdou s nějakou zázračnou formulí, která vyřeší problémy centrálně plánované ekonomiky. (Paradoxní je, že svůj čas trávili čtením autorů, kteří tvrdí, že taková formule nemůže existovat
)
Pokud se dlouho čeká až něco, tak se extrémně zvyšuje riziko, že podniky (například) rozkrade jejich stávající management.... a puvab ceskeho reseni je v tom, ze dokazal skombinovat oboji - zprivatizovat rychle a tak, aby to stavaji management nebo nastrcene figurky rozkradly. I kdyz to rozkradly byl asi mel dat spis do uvozovek, protoze diky velmi spatne legislative se tak delo velmi casto zcela legalne. Co se pravni stranky tyce, je otazka, nakolik to byla nepripravenost a nakolik se zamerne protahovalo prijeti nekterych zakonu nebo byly schvalne udelany tak, aby tam byly klicky pro ty, co v tom umeli chodit... Ale myslim, neni moc tezke prijit na to, jaka je spravna odpoved
(i kdyz nejake jasne dukazy se hledaji dost tezko, protoze prokazat, ze to bylo udelano umyslne, je velmi nesnadne
)
... a puvab ceskeho reseni je v tom, ze dokazal skombinovat oboji - zprivatizovat rychle a tak, aby to stavaji management nebo nastrcene figurky rozkradly.Hm, a přesto většina podniků, která byla privatizována kupónovou privatizací, fungovala dál a rozkradení se týkalo hlavně těch, které byly na nátlak socialistů privatizovány jiným způsobem.
Paradoxní je, že svůj čas trávili čtením autorů, kteří tvrdí, že taková formule nemůže existovatPokud si dobře vzpomínám, tak první funkční algoritmus asymetrické kryptografie taky vzniknul v rámci snahy matematicky dokázat, že šifrování s veřejným a privátním klíčem je blbost
To radsej poviem pan prezident hocijakemu ciganovi nez jemu.
Podviedol ludi , znicil nam priemysel (Detva, Martin) prepustil zlocincov ktori potom zacali zasa vrazdit ... ked sa tak ten posledny bod rozoberie, havel je vlastne najvacsi ceskoslovensky masovy vrah, a to nebol ani sudeny. A este humanitne bombardovanie ...
A to je on! Zmiňovaný výkřik do tmy. (I když tady je to výkřik do tmy i v jiných věcech než je ekonomická transformace
)
V některých státech (třeba USA) "titul" prezident zůstává.
Veškrna se o tom dokonce vyjadřoval v nějakém svém proslovu (zrovna v USA), že lidi nevědí, jak mu mají říkat, protože u nás bývalí prezidenti jednoduše nemají tradici. Tak mu prý říkají pane prezidente, bývalý pane prezidente, ... a on se bojí, že mu budou říkat bývalý pane Havle. 
Média neinformují o důležitých věcech, ale o tom, co je nového.Ha ha? Média samozřejmě informují o tom co přinese větší sledovanost/náklad aby zvýšili svou cenu na trhu s reklamou.
Ha ha? Média samozřejmě informují o tom co přinese větší sledovanost/náklad aby zvýšili svou cenu na trhu s reklamou.jakou pozici na thu s reklamou ma treba server www.ct24.cz nebo kanal CT24? Pokud mas nejaky zavazny podezreni, ze napr. CT24 je nevyvazne, mel bys podat podnet Rade pro rozhlasove a televizni vysilani.
hmm, takze tvoj predpoklad je ze staty eu budu teraz zarabat na ostatnych statoch eu, ktore su v krize, hej? hm, zaujimavy napad... (a dalsia vec je ze slovenske plynovody vlastni nejaka nadnarodna spolocnost...)
To jsem asi nepochopil. RWE Transgas si vytvořil vlastní zásobník plynu v cizím státě. No a ten stát -- místo toho aby ten plyn normálně ukradl -- si od něj bude plyn kupovat. To je teda špína!
Nebo jsem něco nepostřehl?
P.S. To o té "špinavé" privatizaci taky říkal ten kolík z vlaku co do toho vidí?
Na Nově říkali, že prej Slováci mají nějaký zásobník v Německu(nebo kde) a RWE Transgas jim ho chce jen dopravit, tak teda nevím.
No a ten stát -- místo toho aby ten plyn normálně ukradl -- si od něj bude plyn kupovat. To je teda špína!Není na tom Slovenská armáda ještě hůře, než ta naše?
Problém je asi v tom, že by stát "měl být". Třeba si někdo jiný myslí něco jiného. Neplatí (nezaplatil) jim za to náhodou někdo (RWE)?
Fór je v tom, že naftu která se neodčerpá na Slovensku odčerpají v ČR (tj. Slováci prostě utřou).Aspoň jednou po těch padesáti letech. Jsem pro.
Že konec světa nebude a musí se makat dál 
Senzace bude, až se ráno probudíme do mrazu. Pak to bude aktuální až až 
Obávám se, že drtivá většina teláren bude na plyn... (Možná se pletu.)
Tak ta naše tedy určitě je ...
Jasně, že je většina elektráren na plyn. Tím teplem z elektrických kamen bych si nebyl tak jistý. Mě se jen líbí, jak tady soudruh trekker.dk, co jezdil jako pionýr do hvězdného městečka u Moskvy, rádoby "intelektuálně" a zasvěceně okomentuje všemožné příspěvky.
Poté, co je intelektuálně ukojen a ke každému příspěvku na abclinuxu přidá chytrolínský komentář v délce jedné věty (obvykle ve 3:30 ráno), opět upadne do hibernace a čeká na další příležitost...
))
Jasně, že je většina elektráren na plyn. Tím teplem z elektrických kamen bych si nebyl tak jistý. Mě se jen líbí, jak tady soudruh trekker.dk, co jezdil jako pionýr do hvězdného městečka u Moskvy, rádoby "intelektuálně" a zasvěceně okomentuje všemožné příspěvky.Máš tam ještě něco, nebo jsi prozatím s tím lhaním skončil?
Určitě. Jde jen o to, aby s výpadkem plynu nebyl spojen výpadek elektřiny. Pak pomohou jen kamínka na uhlí a dříví, ale ta ve vybavení panelákových domů nebývají 
Tiskni
Sdílej: