Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
snazil jsem se opravit i chyby s neproporcionalnim pismem, ale docela s tim valcim. je tam toho moc a kde zmenim "
na " tam to pri pristi editaci zase je . vypada to na bug
Muj neoblibenejsi dotaz
Lidi pouzivejte slovnik v kanalu, sice horsi, mene funkcni, vcelku na nic, ale muj:) kanal.ucw.cz/slovnik nebo slovnik.ma.cx
cau dracula
Takhle prehledne a vystizne (neboli perfektne) sepsane tipy po kupe jsem jeste nevidel.
Jeste jednou skvele a dekuji.
doporucuju shift+up nebo shift+down a jeste lepe prikaz less napr. ls -l | less
Druhe co me trapi jsou "jednoduche navody" typu Jak zjistit ze (ne)mate zabezpeceny webovy server. Ja vim ze o tom pojednavaji tuny literatury - ale chtel bych k ruce nejake voditko stylem nezapomen na: 1) 2) 3) Vim ze LINUX uz neni zalezitosti nekolika fanatiku (nic ve zlem - opravdu) a dostava se do sfery, kde uz je to o penezich a ti co to opravdu umi jsou natolik vytizeni praci a priznejme si i unaveni kolotocem stejne stupidnich dotazu, ze se konferenci prilis nezucastnuji - mluvim o pochopitelne ztrate jejich motivace. Nechcete to treba nekdo vydat knizne (viz treba 1001 triků s vyndous) at to nedelate zadarmo. Vim o spouste lidi, kterym neco podobneho velmi chybi.
Problem linuxovych novicu je -soude podle sebe- ze nevite kudy do problemu. Vetsinou mate urcite konkretni zadani - napr. udelat novy system zalohovani dat protoze stavajici to nestiha nebo nepokryva vse. Rozhodnete se to resit solo serverem s linuxem. ALE PROBOHA JAK? I kdyz to u nekoho koupite jako reseni na miru tak po prvnim kolapsu kolabujete u klavesnice. LDP je cteni na hodne dlouhe zimni obdobi, man (xman) jsou silene podrobne - u poloviny parametru si neumim ani predstavit co se za nimi skryva - a navic dost casu u linuxu zabere pochopeni jeho vnitrni filozofie. Delam s linuxem uz rok (prominte chtel jsem napsat teprve) a porad se topim v zakladnim nepochopeni vnitrnich pochodu. Kdyz vidim diskuse na tema ...a nezapomel sis opatchovat jadro zaplatou 1.2.3.4.51? - jdu jinam. Tohle neni moje liga. Stejne jako mne v diskusi neuspokoji odpoved typu RFM. OK, beru, ale napis mi alespon ktery! Alespon klicove slovo! Proto si cenim clanku jako je tento - dobře 15% pro mne byly nove veci
Dekuji
CTRL + ALT + F1
Případně jinou fční klávesou.
Tiskni
Sdílej: