V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
sendmail.cf je souburek sice zajimavy, ale konfigurace v nem je hafo logicka, tedy prijde mi asi tak zillionkrat jednodusi nez z tech m4 silenosti ktere nemaji hlavu a patu a ze kterych se vytvari. Jinak asi kazdy ma svuj mailer ktery preferuje, u nekoho je to exim, u nekoho postfix, u nekoho sendmail, zalezi na preferencich. Sendmail a exim nemaji moc bezpecny navrh, postfix a qmail jsou na tom lip. I kdyz autor postfixu se obcas k nekterym chybkam stavi dosti zvlastne. Tobe vyhovuje postfix, me treba osobne qmail a jeho intuitivni konfigurace, neb vim jak tam spoustu veci jednoduse a elegantne vyresit nez kdekoliv jinde.
Mno, objektivne je sendmail asi nejrobustnejsi moloch, takze prichazis opravdu o hodne, umi snad vse od hrani her po otvirani piva... Ale mnozinu funkci ktere vyuzije drtiva vetsina lidi (teda spise stroju) muzou zastat ostatni postovni demoni. Asi tak nejak
cheers,
-djz
Tiskni
Sdílej: