sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Gentoo nemá podobný vyhledávací engine jako je třeba na packages.debian.org. Změnilo se něco v tomto ohledu?packages.gentoo.org
ACCEPT_KEYWORDS
urcuje jakou architekturu ma portage brat v uvahu. pro PC to bude x86
. pokud pred architekturu pridate tildu ( ~ ) bude portage akceptovat i maskovane ebuildy. nastavovat to globalne v /etc/make.conf je pomerne rizikovy ale u nekritickych soucasti systemu se to da risknout (nikdy jsem s tim zadny potize nemel).
neco jako alias emergem="ACCEPT_KEYWORDS='~x86' emerge"
PORTDIR_OVERLAY
ktera na nej ukazuje. takovy adresar bude emerge vnimat jako soucast portage tree ale rsync se na nem neprovede.
ebuilder
(app-portage/ebuilder). Kterej si pomoci par dotazu zjisti dostatek informaci a ebuild za vas udela. Pripadne ho jeste doeditujete.ebuild /cesta/neco.ebuild digest
, ktery za vas prepocita vsechny MD5 soucty.../usr/portage/profiles/package.mask
a odmaskovat... (Jo a takle maskovany balicky myslim ani nejsou v portage videt, jen jsou na disku...)
Tiskni
Sdílej: