abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (18%)
    Celkem 679 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: česká klávesnice a java (na linuxu)

    12.10.2004 13:48 Ondra
    česká klávesnice a java (na linuxu)
    Přečteno: 569×
    Zdravim,

    mám problém se sprovozněním české klávesnice (qwertz) v java aplikacích na linuxu. Používám jdk od sunu (1.4.2 i 1.5) a distro Fedora Core 2 (drive RH9). Vím že už se to tu jednou řešilo (http://www.abclinuxu.cz/forum/show/51464) ale řešení spočívalo v přepínání klávesnice na US což mě nevyhovuje. Hledal jsem i jinde (http://java.cz/konference/2003-November/001862.html), ale stále to je jen o přepínání. Používam více PC i OS a nemůžu mít na každém jinou(i nestandartní) klávesnici a na CZ sem si už tak nějak zvykl.

    Díky za nápady:-)

    Ondra

    Odpovědi

    Pavel Stárek avatar 12.10.2004 21:14 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    DD,

    Řešil jsem tento problém taky, v konferencích sem se moc nic nedozvěděl, tak jsem experimentoval a zjistil jsem, že pokud je v xorg.conf v sekci klávesnice nastaveno XkbLayout "us,cz" tak to funguje. Sice po startu Xek je jako první zavedená us klávesnice, ale nic se nedá dělat. Pokud se jako první nastaví cz, tak to fungovat přestane. V těch nastaveních xorg lze ještě nastavit i kombinaci kláves kterou se to rozložení dá měnit - po změně lze v Java aplikacích psát česky.

    Pavel Stárek
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    Valoun avatar 13.10.2004 02:38 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Čeština mi v Javě funguje bez jakéhokoli problému.

    Java 1.4.2
    Debian Sarge
    Xfree 4.3.0

    nastaveni klavesnice v Xkach:

    Option "XkbRules" "xfree86"
    Option "XkbModel" "acpi"
    Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
    Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:sclk_toggle,grp:rwin_switch,grp_led:scroll"

    locale:
    LANG=en_US
    LC_CTYPE=czech
    LC_NUMERIC="en_US"
    LC_TIME=czech
    LC_COLLATE="en_US"
    LC_MONETARY="en_US"
    LC_MESSAGES="en_US"
    LC_PAPER=czech
    LC_NAME=czech
    LC_ADDRESS=czech
    LC_TELEPHONE="en_US"
    LC_MEASUREMENT=czech
    LC_IDENTIFICATION="en_US"
    LC_ALL=
    Pavel Stárek avatar 13.10.2004 21:14 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    DD,

    přesně takhle by to mělo být nastaveno. Bohužel jsem nebyl u svého stroje, tak jsem to zde nemohl uvést.

    Pavel Stárek
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    15.10.2004 13:16 Ondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Diky vsem, uz to funguje, stacilo prehodit poradi klaves na "us,cz"(proc proboha?:-)). S locales nebylo potreba hybat:-) Ondra
    15.10.2004 16:31 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)

    To už víme dávno, ale za řešení to rozhodně nepovažuju...

    Každý má právo na můj názor!
    18.10.2004 11:36 Ondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Zdravim,

    nevim jestli jsme se dobre pochopili, ja ma v Xorg.conf nastavenou klavesnici jako "us,cz". Pak mi funguje ceska klavesnice i v Jave(cela) a nemusim prepinat vubec na us. Resp. prepnuti klavesnice provadim pouze jednou po prihlaseni, pak uz pisu v cz.

    Ondra

    PS na tu samou diskuzi sem se taky odkazoval:-)
    18.10.2004 12:10 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Nastavil jsem to v souboru x.org.conf podle výše uvedeného postupu, když mi nabootují Xka, tak tam mám českou klávesnici pořád. Žádná změna. Používám GNOME 2.6 s panelem klávesnice "Indikátor klávesnice" a ani když nastavím US klávesnici, číslice 2,3,4,5 v Javě nefungují.
    18.10.2004 13:42 Ondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Ja pouzivam KDE, Gnome neznam. KDE ma sice take program "rozlozeni klavesnice" s nejakym indikatorem, ale tuto kombinaci jsem nezkousel, pouzivam prepinani klavesnice z Xorg. Zkuste v Gnome to rozlozeni vypnout a pouzivat pouze prepinani z Xorg (Xfree). Hlavni vec: US klavesnice musi byt nastavena jako primarni.
    18.10.2004 14:20 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Skutečně je to tak, gnome-applet-keyboard sice vypnout lze, ale v nastavení musí být jedno rozložení jako promární. Nastavil jsem tedy US a už to funguje.

    Neví někdo, jak zařídit, aby to fungovalo aniž bych po každém startu počítače musel měnit klávesnici???
    18.10.2004 11:17 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Mě to nepomohlo, ach jo. Co mám dělat?
    26.10.2004 11:06 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: česká klávesnice a java (na linuxu)
    Tak doufam, ze to bude fungovat - az prijdu dnes vece domu, tak se uvidi (mam taky FC2 a taky obe nejnovejsi SDK). Vzhledem k tomu, ze uz jsem si na java aplikace (treba jedit - coz je podle me jeden z nejlepsich textovych editoru vubec) zvykl a vykonnost meho pocitace jim plne dostacuje, byl to pro me jeden z poslednich problemu. Dik. (doufam, ze je zac)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.