Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
ssh stroj příkaz >soubor
Otazka zni. Jde presmerovat vystup z prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh do souboru na lokalnim disku fyzicky umistenem v pocitaci z ktereho bylo inicializovano spojeni? A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres ssh (to bych neobtezoval vas ani sebe). Vidim, ze jsem to mel PRESNE popsat, aby nedoslo k tak zmatecne diskusi plne az nesmyslnych variant. Mym nejvetsim omylem vsak bylo vubec se ptat. Presto se naslo par ochotnych poradit...
login1@pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni$ ssh login2@vzdaleny-stroj prikaz-spusteny-na-vzdalenem-stroji >lokalni-souborCož je Yetiho první odpověď. Pokud to není to co chtete, tak si ty počítače pojmenujte Alice a Bob a napište, na kterém se spouští ssh, na kterém vzdálený příkaz a kam se má uložit ten lokální soubor. PS:
prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh...
A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres sshWTF?!
Ne, není tomu tak.
Co třeba takhle. Příkaz spuštěný na 'paty_vzdaleny_stroj' (alias bob_paty) uloží výstup na 'pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni' (alias alice). S tím, že předem nevím, jaký to bude bob, příkaz nebo soubor atp., který bude zpracován. Ani nevím, přes kolik bobů se budu přihlašovat. Jde o interaktivitu a ne automatizaci, abych si to nabouchal předem do skriptu a spouštěl přes ssh.
Yetiho řešení mohu použít v případě, že nejprve zjistím co a jak. A pak to provedu z alice. To znám, to není problém. Ale nejde to rovnou, když už tam budu? Jen a jen na to jsem se chtěl zeptat.
Možná tudy cesta nevede. Jen jsem se zeptal, nic víc, nic miň. A některé pěkně rozohnilo.
Pro případné začátečníky bych upozornil, že výše uvedené přestává platit v okamžiku, kdy používáme X11 forwarding (parametr '-X'). Sice je to ve slušných návodech zmíněno, ale často se na to zapomíná.
ssh stroj 'příkaz > soubor'Nebo:
ssh stroj1 'ssh stroj2 příkaz' > souborAž mě zase napadne co je vlastně předmětem otázky, tak zkusím další variantu.
ssh stroj1 příkaz | ssh stroj2 'cat >soubor'
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj1 příkaz >souborToto přesměruje výstup na stroj, na kterém se příkaz spouští:
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj 'příkaz > soubor'P.S.: Jeden z nás je trotl
ssh bob1 | tee session.log
)presmerovat do nejakeho souboru no a po skonceni session si ti z toho vydolovat. Dalsi moznosti je rovnou odchytavat /dev/fd toho ssh. Takovej malej sniff s tim, ze si zapnes ukladani, zrovna kdyz to chces ulozit. No a milion dalsich moznosti.
To je základní logika autentizace, je jednosměrná.Ale tady prece vubec nejde o to vyuzit te autentizace alice->bob, tady jde jen o vyuziti te "cesty" pro data, klidne bych se autentizoval zpatky na alici (ale s vyuzitim STAVAJICIHO spojeni). Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm. P.S. to je nejaka nova moda, vynechavat slovesa? :)
Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm.To neznám (tu vlastnost PuTTY). Je nějak zajištěno, že ten přenos na bobovi smí spustit jen ten, kdo se tam takhle přihlásil z alice (jinými slovy, nemůžou tam ostatní uživatelé boba vložit svoje data?).
login1@alice$ ssh -d 100 login2@bob 100>soubor # d - fileDescriptor login2@bob$ ... login2@bob$ ls >&100 login2@bob$ .. login2@bob$ logout Connection closed login1@alice$ less souborJeden problém mě napadá už teď, a sice že všechny programy spuštěné na bob by měly ten filedeskriptor navíc -- nevím, jestli by to některé nezblblo. Počítač bob by měl možnost zapisovat jen do daných filedeskriptorů klienta a měl by to povoleno jen login2@bob a root@bob (narozdíl od forwardování TCP).
alice$ ssh bob1 | tee >( sed -n '/# start log/,/# stop log/p' >log.txt)Použití je snad na bíledni. Připojím se na jiný počítač a z něho zase na další atd. No a když si chci něco uložit do souboru na alici, tak napíšu
# start log
, pracuji normálně dál a až začnu dělat nezajímavé věci, tak udělám # stop log
a nebo ...
Tiskni
Sdílej: