Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
ssh stroj příkaz >soubor
Otazka zni. Jde presmerovat vystup z prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh do souboru na lokalnim disku fyzicky umistenem v pocitaci z ktereho bylo inicializovano spojeni? A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres ssh (to bych neobtezoval vas ani sebe). Vidim, ze jsem to mel PRESNE popsat, aby nedoslo k tak zmatecne diskusi plne az nesmyslnych variant. Mym nejvetsim omylem vsak bylo vubec se ptat. Presto se naslo par ochotnych poradit...
login1@pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni$ ssh login2@vzdaleny-stroj prikaz-spusteny-na-vzdalenem-stroji >lokalni-souborCož je Yetiho první odpověď. Pokud to není to co chtete, tak si ty počítače pojmenujte Alice a Bob a napište, na kterém se spouští ssh, na kterém vzdálený příkaz a kam se má uložit ten lokální soubor. PS:
prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh...
A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres sshWTF?!
Ne, není tomu tak.
Co třeba takhle. Příkaz spuštěný na 'paty_vzdaleny_stroj' (alias bob_paty) uloží výstup na 'pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni' (alias alice). S tím, že předem nevím, jaký to bude bob, příkaz nebo soubor atp., který bude zpracován. Ani nevím, přes kolik bobů se budu přihlašovat. Jde o interaktivitu a ne automatizaci, abych si to nabouchal předem do skriptu a spouštěl přes ssh.
Yetiho řešení mohu použít v případě, že nejprve zjistím co a jak. A pak to provedu z alice. To znám, to není problém. Ale nejde to rovnou, když už tam budu? Jen a jen na to jsem se chtěl zeptat.
Možná tudy cesta nevede. Jen jsem se zeptal, nic víc, nic miň. A některé pěkně rozohnilo.
Pro případné začátečníky bych upozornil, že výše uvedené přestává platit v okamžiku, kdy používáme X11 forwarding (parametr '-X'). Sice je to ve slušných návodech zmíněno, ale často se na to zapomíná.
ssh stroj 'příkaz > soubor'Nebo:
ssh stroj1 'ssh stroj2 příkaz' > souborAž mě zase napadne co je vlastně předmětem otázky, tak zkusím další variantu.
ssh stroj1 příkaz | ssh stroj2 'cat >soubor'
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj1 příkaz >souborToto přesměruje výstup na stroj, na kterém se příkaz spouští:
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj 'příkaz > soubor'P.S.: Jeden z nás je trotl
ssh bob1 | tee session.log
)presmerovat do nejakeho souboru no a po skonceni session si ti z toho vydolovat. Dalsi moznosti je rovnou odchytavat /dev/fd toho ssh. Takovej malej sniff s tim, ze si zapnes ukladani, zrovna kdyz to chces ulozit. No a milion dalsich moznosti.
To je základní logika autentizace, je jednosměrná.Ale tady prece vubec nejde o to vyuzit te autentizace alice->bob, tady jde jen o vyuziti te "cesty" pro data, klidne bych se autentizoval zpatky na alici (ale s vyuzitim STAVAJICIHO spojeni). Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm. P.S. to je nejaka nova moda, vynechavat slovesa? :)
Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm.To neznám (tu vlastnost PuTTY). Je nějak zajištěno, že ten přenos na bobovi smí spustit jen ten, kdo se tam takhle přihlásil z alice (jinými slovy, nemůžou tam ostatní uživatelé boba vložit svoje data?).
login1@alice$ ssh -d 100 login2@bob 100>soubor # d - fileDescriptor login2@bob$ ... login2@bob$ ls >&100 login2@bob$ .. login2@bob$ logout Connection closed login1@alice$ less souborJeden problém mě napadá už teď, a sice že všechny programy spuštěné na bob by měly ten filedeskriptor navíc -- nevím, jestli by to některé nezblblo. Počítač bob by měl možnost zapisovat jen do daných filedeskriptorů klienta a měl by to povoleno jen login2@bob a root@bob (narozdíl od forwardování TCP).
alice$ ssh bob1 | tee >( sed -n '/# start log/,/# stop log/p' >log.txt)Použití je snad na bíledni. Připojím se na jiný počítač a z něho zase na další atd. No a když si chci něco uložit do souboru na alici, tak napíšu
# start log
, pracuji normálně dál a až začnu dělat nezajímavé věci, tak udělám # stop log
a nebo ...
Tiskni
Sdílej: