Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
ssh stroj příkaz >soubor
Otazka zni. Jde presmerovat vystup z prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh do souboru na lokalnim disku fyzicky umistenem v pocitaci z ktereho bylo inicializovano spojeni? A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres ssh (to bych neobtezoval vas ani sebe). Vidim, ze jsem to mel PRESNE popsat, aby nedoslo k tak zmatecne diskusi plne az nesmyslnych variant. Mym nejvetsim omylem vsak bylo vubec se ptat. Presto se naslo par ochotnych poradit...
login1@pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni$ ssh login2@vzdaleny-stroj prikaz-spusteny-na-vzdalenem-stroji >lokalni-souborCož je Yetiho první odpověď. Pokud to není to co chtete, tak si ty počítače pojmenujte Alice a Bob a napište, na kterém se spouští ssh, na kterém vzdálený příkaz a kam se má uložit ten lokální soubor. PS:
prikazu spustenem na vzdalenem stroji z ssh...
A tim myslim skutecne spusteneho na nem (vzdalenem pocitaci) a ne pres sshWTF?!
Ne, není tomu tak.
Co třeba takhle. Příkaz spuštěný na 'paty_vzdaleny_stroj' (alias bob_paty) uloží výstup na 'pocitac-ze-ktereho-bude-inicializovano-spojeni' (alias alice). S tím, že předem nevím, jaký to bude bob, příkaz nebo soubor atp., který bude zpracován. Ani nevím, přes kolik bobů se budu přihlašovat. Jde o interaktivitu a ne automatizaci, abych si to nabouchal předem do skriptu a spouštěl přes ssh.
Yetiho řešení mohu použít v případě, že nejprve zjistím co a jak. A pak to provedu z alice. To znám, to není problém. Ale nejde to rovnou, když už tam budu? Jen a jen na to jsem se chtěl zeptat.
Možná tudy cesta nevede. Jen jsem se zeptal, nic víc, nic miň. A některé pěkně rozohnilo.
Pro případné začátečníky bych upozornil, že výše uvedené přestává platit v okamžiku, kdy používáme X11 forwarding (parametr '-X'). Sice je to ve slušných návodech zmíněno, ale často se na to zapomíná.
ssh stroj 'příkaz > soubor'Nebo:
ssh stroj1 'ssh stroj2 příkaz' > souborAž mě zase napadne co je vlastně předmětem otázky, tak zkusím další variantu.
ssh stroj1 příkaz | ssh stroj2 'cat >soubor'
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj1 příkaz >souborToto přesměruje výstup na stroj, na kterém se příkaz spouští:
ssh stroj1 příkaz \>soubor
ssh stroj 'příkaz > soubor'P.S.: Jeden z nás je trotl
ssh bob1 | tee session.log
)presmerovat do nejakeho souboru no a po skonceni session si ti z toho vydolovat. Dalsi moznosti je rovnou odchytavat /dev/fd toho ssh. Takovej malej sniff s tim, ze si zapnes ukladani, zrovna kdyz to chces ulozit. No a milion dalsich moznosti.
To je základní logika autentizace, je jednosměrná.Ale tady prece vubec nejde o to vyuzit te autentizace alice->bob, tady jde jen o vyuziti te "cesty" pro data, klidne bych se autentizoval zpatky na alici (ale s vyuzitim STAVAJICIHO spojeni). Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm. P.S. to je nejaka nova moda, vynechavat slovesa? :)
Jinak samozrejme existuji klienti s podporou prave zmodemu (napriklad upravena verze oblibeneho puttyho) a na bobovi pak staci pustit obycejny zm.To neznám (tu vlastnost PuTTY). Je nějak zajištěno, že ten přenos na bobovi smí spustit jen ten, kdo se tam takhle přihlásil z alice (jinými slovy, nemůžou tam ostatní uživatelé boba vložit svoje data?).
login1@alice$ ssh -d 100 login2@bob 100>soubor # d - fileDescriptor login2@bob$ ... login2@bob$ ls >&100 login2@bob$ .. login2@bob$ logout Connection closed login1@alice$ less souborJeden problém mě napadá už teď, a sice že všechny programy spuštěné na bob by měly ten filedeskriptor navíc -- nevím, jestli by to některé nezblblo. Počítač bob by měl možnost zapisovat jen do daných filedeskriptorů klienta a měl by to povoleno jen login2@bob a root@bob (narozdíl od forwardování TCP).
alice$ ssh bob1 | tee >( sed -n '/# start log/,/# stop log/p' >log.txt)Použití je snad na bíledni. Připojím se na jiný počítač a z něho zase na další atd. No a když si chci něco uložit do souboru na alici, tak napíšu
# start log
, pracuji normálně dál a až začnu dělat nezajímavé věci, tak udělám # stop log
a nebo ...
Tiskni
Sdílej: