Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
2.6 jádra pro slackware najdeš buď v adresáři testing
ftp serverů (např.: zde), nebo samozřejmě na kernel.org. Obávám se ale, že kompilovat budeš asi muset tak jako tak.
Neni to ale opravdu žádná magie, jak na to najdeš třeba tady na ABClinuxu.
Na co konfigurační soubory, když je přímo u jádra několik "konfigurátorů"? Když už to člověk kompiluje, tak je zbytečný tam cpát věci, který nikdy nepoužije (a že jich v bare.i jádře pro slacka je)
/usr/src/
a udeláš symlink /usr/src/linux/
vedoucí na /usr/src/linux-2.6.10/
3) vlezeš do adresáře se zdroji jádra cd /usr/src/linux
4) provedeš make oldconfig
(zeptá se tě na věci, které přibyly, takže věsměs dáš, že ne a pak ještě můžeš spustit i make menuconfig
a donastavit co potřebuješ, pokud něco potřebuješ)
5) pak spustíš make bzImage && make modules && make modules_install
a čekáš, piješ kafe...
6) pak zkopíruješ vytvořené jádro (/usr/src/linux-2.6.10/arch/i386/boot/bzImage
) třeba jako /boot/vmlinuz-2.6.10
7) přidáš příslušný záznam v /etc/lilo.conf
a spustíš lilo
(používáš-li grub
tak samosebou přidáš nové jádro pro grub
)
8) nabootuješ s novým jádrem a hned po nalogování zkontroluješ výpis dmesg
a obsah logů (jsou v adresáři /var/log/
), jestli něco nehapruje (hledáš podezřelé hlášky apod.)
9) raduješ se z nového jádra
Tiskni
Sdílej: