V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
Bylo spuštěno PINE64 EU. Notebook Pinebook, telefon PinePhone, hodinky PineTime nebo páječku Pinecil lze koupit s 2letou zárukou a 14denní lhůtou pro vrácení zboží.
Služba mojeID vstoupila do Evropy. S využitím mojeID je nově možné se přihlašovat např. na daňové portály Slovenska, Belgie nebo Švédska, portál pro sociální zabezpečení Nizozemí, množství portálů evropských institucí nebo portálů pro správu domény Estonska nebo Dánska.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 119 (pdf), HackSpace 56 (pdf), Wireframe 63 (pdf), Custom PC 227 (pdf) a Hello World 19 (pdf).
Open source síťový zálohovací software Bacula (Wikipedie) byl vydán v nové major verze 13.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve čtvrtek 7. července bude na Indiegogo spuštěna kampaň (preview) na podporu 10,1 palcového notebooku a herní konzole GPD WIN Max 2. Vybrat si bude možné mezi AMD a Intelem.
Bonsai Browser je webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Videoukázka UX na Loom. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,18 %. Před rokem to bylo 0,89 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Ubuntu, Arch Linux, Manjaro Linux a Linux Mint. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Začaly prázdniny a dovolené, což znamená jenom jednu věc - budete mít více času na své Bastlení a tudíž určitě dorazíte na naší Virtuální Bastlírnu! I když zbytek světa má okurkovou sezónu, v technice se stále něco děje a jako vždy pro vás máme připravenou spoustu novinek a zajímavých témat. Ptáte se, co konkrétně? Určitě si něco povíme o chystaném Raspberry Pi Pico W s přidanou Wi-Fi. Ze světa hardwaru nesmí chybět ani šílenosti jako 100n
… více »2.6 jádra pro slackware najdeš buď v adresáři testing
ftp serverů (např.: zde), nebo samozřejmě na kernel.org. Obávám se ale, že kompilovat budeš asi muset tak jako tak.
Neni to ale opravdu žádná magie, jak na to najdeš třeba tady na ABClinuxu.
Na co konfigurační soubory, když je přímo u jádra několik "konfigurátorů"? Když už to člověk kompiluje, tak je zbytečný tam cpát věci, který nikdy nepoužije (a že jich v bare.i jádře pro slacka je)
/usr/src/
a udeláš symlink /usr/src/linux/
vedoucí na /usr/src/linux-2.6.10/
3) vlezeš do adresáře se zdroji jádra cd /usr/src/linux
4) provedeš make oldconfig
(zeptá se tě na věci, které přibyly, takže věsměs dáš, že ne a pak ještě můžeš spustit i make menuconfig
a donastavit co potřebuješ, pokud něco potřebuješ)
5) pak spustíš make bzImage && make modules && make modules_install
a čekáš, piješ kafe...
6) pak zkopíruješ vytvořené jádro (/usr/src/linux-2.6.10/arch/i386/boot/bzImage
) třeba jako /boot/vmlinuz-2.6.10
7) přidáš příslušný záznam v /etc/lilo.conf
a spustíš lilo
(používáš-li grub
tak samosebou přidáš nové jádro pro grub
)
8) nabootuješ s novým jádrem a hned po nalogování zkontroluješ výpis dmesg
a obsah logů (jsou v adresáři /var/log/
), jestli něco nehapruje (hledáš podezřelé hlášky apod.)
9) raduješ se z nového jádra
Tiskni
Sdílej: