Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
emerge -avut world
, takže mám každý týden "stable" gentoo aktuální.
dakujem, takze gentoo riesi tie zavislosti samostatne ? ten portage system...Samostatně? Všechny distribuce a balíčkovací systémy řeší, pokud je řeší, jestli se nemýlím, samostatně.
si vie ohliadat ze okrem toho aku chcem instalovat app to vie ohliadat aj okolne libs a devel baliky ?Ano, jen vzácně to zaškobrtne a komplikace vyhodí, že jí chybí nějaká knihovna. To lze jednoduše vyřešit pomocí bugreportu ;) anebo pomocí
emerge --oneshot -avut knihovna
co sa tyka tej kompilacie, to mi trochu nie je jasne, cital som na abicku v gentoo fore ze niektori ludia stahovali balicky a kompilovali gentoo niekolko hodin (dokonca dni) a nie je mi jasne, ci to budem musiet tahat balicky z netu pri instalacii aj ked si stiahnem 650MB cd install-universal.iso a potom packages.iso. bude instalator chciet stahovat aj nieco z netu ? mam P4 2.8GHZ, 512RAM, aj keby do kompilovalo od rana do vecera nebude to vadit ak to bude stat zato, len mi ide o to ci to bude aj chciet nieco stahovat z netu ked to nebudem instalovat cez tie sarge1-3 ale z universal.iso a packages.iso. alebo to chapem uplne zle ? slubujem ze po odpovediach na tieto otazky uz to pojdem vyskusat a citat gentoo.org :)Já instaloval ze stage1. Chtěl jsem to zkusit. Asi to nemá velký přínos oproti stage2, pokud nějaký má. Myslím, že podobného stavu jako instalace ze stage1 se dá dosáhnout instalací ze stage2, pomocí upgradu gcc, libc, glibc ... Opravte mě prosím, mýlím-li se! Instalovat můžete, pokud máte dost místa, při spuštěném SUSE pomocí chroot (při instalaci z CD se také chrootuje), takže můžete normálně dělat a instalovat. Pokud si hned zezačátku správně nastavíte USE, a emergeujete vše co chcete (nereálné), tak hrubým odhadem bude vaše gentoo po první noci použitelné v konzoli a snad bude i zkompilovaný Xorg. Aby se vám programy instalovaly i stahovaly paralelně, doporučuji používat
emerge -avut program1 program2
a v druhém terminálu emerge -uf program1 program2
, což by mělo způsobit že v prvním terminálu se bude kompilovat, ve druhém stahovat.
Pokud máte dobré připojení z počítače, kde gentoo budete instalovat,
doporučuji stáhnout jen install-minimal, nebo jak se to jmenuje. Prostě bez distfiles, které by mohly být staré a které se automaticky stáhly ve druhém terminálu "on-demand".
Malý bonus: Co bych musel zkompilovat, kdybych chtěl celé kde:
gentlewind /tmp # emerge -pt kde These are the packages that I would merge, in reverse order: Calculating dependencies ...done! [ebuild N ] kde-base/kde-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegames-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeedu-3.3.2-r1 [ebuild N ] kde-base/kdenetwork-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/qca-tls-1.0-r2 [ebuild N ] app-crypt/qca-1.0-r2 [ebuild N ] kde-base/kdetoys-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaddons-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdemultimedia-3.3.2 [ebuild N ] media-libs/taglib-1.3.1 [ebuild N ] media-libs/tunepimp-0.3.0-r1 [ebuild N ] media-libs/musicbrainz-2.1.1 [ebuild N ] kde-base/kdepim-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/gpgme-1.0.2 [ebuild N ] dev-libs/pth-1.4.0 [ebuild N ] kde-base/kdeutils-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeartwork-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeadmin-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdewebdev-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaccessibility-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegraphics-3.3.2-r2 [ebuild N ] media-libs/jasper-1.701.0 [ebuild N ] dev-libs/fribidi-0.10.4 [ebuild N ] app-text/xpdf-3.00-r8Máte-li další otázky, rád napíšu další článek :)
chroot /gentoo
je to jakoby jsi provozal gentoo na jádře co máš v SuSe. Žádná věda v tom není.
Před chroot /gentoo
se k tomu samozřejmě chováš jako třeba k disku tvého kamaráda, kterému tam něco kopíruješ.
emerge mc gvim
se při chybě při kompilaci mc bude pokračovat pokusem o kompilaci gvim.
emerge mc; emerge gvim;
emerge system
, pokud to chcipne, tak nic nepokracuje, protoze by nebyly splneny zavislosti pro dalsi baliky. Vyjimecne pomuze emerge --skipfirst --resume system
, obvykle je ale lepsi se podivat do Bugzilly, v cem je problem.
Tiskni
Sdílej: