Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
noatime
, kdy se omezí zápisy na systémové úrovni a může se také přidat async
, potom se na FS zapisuje asynchronně, tj. většinou až při odpojování.
/etc
a /var
na ramdisku. Pokud by se při vypínání vůbec něco mělo ukládat, bylo by dobré použít třeba inkrementální zálohování pomocí programu tar
nebo dar
.
a2x5l5:~# cat /etc/mtab rootfs / rootfs rw 0 0 /dev2/root2 / ext2 ro 0 0 devfs /dev devfs rw 0 0 proc /proc proc rw 0 0 devpts /dev/pts devpts rw 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs rw 0 0
Staci vytvorit initrd, ktery bude mit v linuxrc skriptu pripojeni pripojeni disku do sebe, napr. do /mnt/distribuce. V tomhle ramdisku potom vytvoris potrebne linky do /mnt/distribuce (napr. ln -s mnt/distribuce/bin .) krome var a tmp ktere budou normalne v ramdisku a mas to.
Tohle mam osobne odzkouseno a je to naprosto funkcni, takhle bezi napriklad arachnix(reklama musi bejt )
No, muzu zaslat initrd pouzity v arachnixu, ten by mel byt univerzalne funkcni akorat by se musel mirne upravit linuxrc skript.
Jinak se vytvori pomoci dd prazdny soubor o urcite velikosti, ne nem se vytvori filesystem (doporucuju ext2). Ten soubor pak staci pripojit pres loop device a pak v nem jako u bezneho disku vytvorite adresarovou strukturu pomoci linku. Nakonec staci gzip-nout a je to hotovo.
Snad uz se to da pochopit.
PS.: Nekde na netu jsem kdysi videl nejake howto
dd if=/dev/zero of=novy_ramdisk bs=1k count=4096 mkfs -t ext2 -F novy_ramdiskTento souborový systém připojíme:
mkdir /tmp/novy_ramdisk mount -o loop -t ext2 novy_ramdisk /tmp/novy_ramdiskNaplníme jej nějakými užitečnými věcmi, jako jsou některé sdílené knihovny, popis terminálu pro ncurses, který potřebuje ke správné funkci bash atd.
TARGET=/tmp/novy_ramdisk mkdir -p $TARGET/{bin,sbin,usr/share/terminfo/l} ldd /bin/{bash,{u,}mount} /sbin/modprobe | grep -v ':$' | sed 's/.*=> \(.*\) (.*/\1/' | sort | uniq | \ while read file; do if [ -z "$file" ]; then continue; fi if [ -h $file ]; then LIB=$(basename $(readlink -f $file)) LINK=$(basename $file) echo LINK \'$LINK\' '->' \'$LIB\' cp -p $file $TARGET/lib/$LIB ln -s $LIB $TARGET/lib/$(basename $file) else echo LIB \'$(basename $file)\' cp -p $file $TARGET/lib fi done cp -a /bin/{bash,{u,}mount} $TARGET/bin cp -a /sbin/modprobe $TARGET/sbin cp -a /usr/share/terminfo/l/linux $TARGET/usr/share/terminfo/l mkdir newrootNapíšeme nějaký šikovný skriptík:
<< EOF > $TARGET/sbin/init cat #!/bin/bash # modprobe nějaké šikovné moduly mount /dev/něco /newroot pivot_root /newroot /newroot/initrd exec /sbin/init EOF chmod 755 $TARGET/sbin/initDále je potřeba vytvořit na ramdisku
/dev
se zařízeními null
, console
a dalšími potřebnými. Hodí se přeložit si vlastní jádro a okopírovat jeho moduly také na onen ramdisk.
Ramdisk se pak odpojí a zkomprimuje gzipem:
umount /tmp/novy_ramdisk gzip --best novy_ramdisk > initrd.imgJádro se pak zavádí zavaděčem (z CD třeba isolinuxem, ale může to být i loadlin v DOSu) tak, že se mu předají tyto parametry:
initrd=initrd.img ramdisk_size=4096Skript
/sbin/init
přehodí kořenové systémy příkazem pivot_root
, ale může dělat i složitější věci, např. hledat řadiče disků nebo hledat označení CD mechaniky, ve které je vloženo CD, z kterého se systém spouští atd.
Není samozřejmě potřeba kopírovat všechny ty knihovny na ramdisk tak složitým způsobem, protože jsou k dispozici nástroje jako busybox
. Každý si může udělat i nějaká soukromá udělátka. Ale tento těžkopádný postup pro lenochy funguje taky, jen ten ramdisk pak možná bude větší (8 MB).
Tiskni
Sdílej: