Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
noatime
, kdy se omezí zápisy na systémové úrovni a může se také přidat async
, potom se na FS zapisuje asynchronně, tj. většinou až při odpojování.
/etc
a /var
na ramdisku. Pokud by se při vypínání vůbec něco mělo ukládat, bylo by dobré použít třeba inkrementální zálohování pomocí programu tar
nebo dar
.
a2x5l5:~# cat /etc/mtab rootfs / rootfs rw 0 0 /dev2/root2 / ext2 ro 0 0 devfs /dev devfs rw 0 0 proc /proc proc rw 0 0 devpts /dev/pts devpts rw 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs rw 0 0
Staci vytvorit initrd, ktery bude mit v linuxrc skriptu pripojeni pripojeni disku do sebe, napr. do /mnt/distribuce. V tomhle ramdisku potom vytvoris potrebne linky do /mnt/distribuce (napr. ln -s mnt/distribuce/bin .) krome var a tmp ktere budou normalne v ramdisku a mas to.
Tohle mam osobne odzkouseno a je to naprosto funkcni, takhle bezi napriklad arachnix(reklama musi bejt )
No, muzu zaslat initrd pouzity v arachnixu, ten by mel byt univerzalne funkcni akorat by se musel mirne upravit linuxrc skript.
Jinak se vytvori pomoci dd prazdny soubor o urcite velikosti, ne nem se vytvori filesystem (doporucuju ext2). Ten soubor pak staci pripojit pres loop device a pak v nem jako u bezneho disku vytvorite adresarovou strukturu pomoci linku. Nakonec staci gzip-nout a je to hotovo.
Snad uz se to da pochopit.
PS.: Nekde na netu jsem kdysi videl nejake howto
dd if=/dev/zero of=novy_ramdisk bs=1k count=4096 mkfs -t ext2 -F novy_ramdiskTento souborový systém připojíme:
mkdir /tmp/novy_ramdisk mount -o loop -t ext2 novy_ramdisk /tmp/novy_ramdiskNaplníme jej nějakými užitečnými věcmi, jako jsou některé sdílené knihovny, popis terminálu pro ncurses, který potřebuje ke správné funkci bash atd.
TARGET=/tmp/novy_ramdisk mkdir -p $TARGET/{bin,sbin,usr/share/terminfo/l} ldd /bin/{bash,{u,}mount} /sbin/modprobe | grep -v ':$' | sed 's/.*=> \(.*\) (.*/\1/' | sort | uniq | \ while read file; do if [ -z "$file" ]; then continue; fi if [ -h $file ]; then LIB=$(basename $(readlink -f $file)) LINK=$(basename $file) echo LINK \'$LINK\' '->' \'$LIB\' cp -p $file $TARGET/lib/$LIB ln -s $LIB $TARGET/lib/$(basename $file) else echo LIB \'$(basename $file)\' cp -p $file $TARGET/lib fi done cp -a /bin/{bash,{u,}mount} $TARGET/bin cp -a /sbin/modprobe $TARGET/sbin cp -a /usr/share/terminfo/l/linux $TARGET/usr/share/terminfo/l mkdir newrootNapíšeme nějaký šikovný skriptík:
<< EOF > $TARGET/sbin/init cat #!/bin/bash # modprobe nějaké šikovné moduly mount /dev/něco /newroot pivot_root /newroot /newroot/initrd exec /sbin/init EOF chmod 755 $TARGET/sbin/initDále je potřeba vytvořit na ramdisku
/dev
se zařízeními null
, console
a dalšími potřebnými. Hodí se přeložit si vlastní jádro a okopírovat jeho moduly také na onen ramdisk.
Ramdisk se pak odpojí a zkomprimuje gzipem:
umount /tmp/novy_ramdisk gzip --best novy_ramdisk > initrd.imgJádro se pak zavádí zavaděčem (z CD třeba isolinuxem, ale může to být i loadlin v DOSu) tak, že se mu předají tyto parametry:
initrd=initrd.img ramdisk_size=4096Skript
/sbin/init
přehodí kořenové systémy příkazem pivot_root
, ale může dělat i složitější věci, např. hledat řadiče disků nebo hledat označení CD mechaniky, ve které je vloženo CD, z kterého se systém spouští atd.
Není samozřejmě potřeba kopírovat všechny ty knihovny na ramdisk tak složitým způsobem, protože jsou k dispozici nástroje jako busybox
. Každý si může udělat i nějaká soukromá udělátka. Ale tento těžkopádný postup pro lenochy funguje taky, jen ten ramdisk pak možná bude větší (8 MB).
Tiskni
Sdílej: