Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
noatime
, kdy se omezí zápisy na systémové úrovni a může se také přidat async
, potom se na FS zapisuje asynchronně, tj. většinou až při odpojování.
/etc
a /var
na ramdisku. Pokud by se při vypínání vůbec něco mělo ukládat, bylo by dobré použít třeba inkrementální zálohování pomocí programu tar
nebo dar
.
a2x5l5:~# cat /etc/mtab rootfs / rootfs rw 0 0 /dev2/root2 / ext2 ro 0 0 devfs /dev devfs rw 0 0 proc /proc proc rw 0 0 devpts /dev/pts devpts rw 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs rw 0 0
Staci vytvorit initrd, ktery bude mit v linuxrc skriptu pripojeni pripojeni disku do sebe, napr. do /mnt/distribuce. V tomhle ramdisku potom vytvoris potrebne linky do /mnt/distribuce (napr. ln -s mnt/distribuce/bin .) krome var a tmp ktere budou normalne v ramdisku a mas to.
Tohle mam osobne odzkouseno a je to naprosto funkcni, takhle bezi napriklad arachnix(reklama musi bejt )
No, muzu zaslat initrd pouzity v arachnixu, ten by mel byt univerzalne funkcni akorat by se musel mirne upravit linuxrc skript.
Jinak se vytvori pomoci dd prazdny soubor o urcite velikosti, ne nem se vytvori filesystem (doporucuju ext2). Ten soubor pak staci pripojit pres loop device a pak v nem jako u bezneho disku vytvorite adresarovou strukturu pomoci linku. Nakonec staci gzip-nout a je to hotovo.
Snad uz se to da pochopit.
PS.: Nekde na netu jsem kdysi videl nejake howto
dd if=/dev/zero of=novy_ramdisk bs=1k count=4096 mkfs -t ext2 -F novy_ramdiskTento souborový systém připojíme:
mkdir /tmp/novy_ramdisk mount -o loop -t ext2 novy_ramdisk /tmp/novy_ramdiskNaplníme jej nějakými užitečnými věcmi, jako jsou některé sdílené knihovny, popis terminálu pro ncurses, který potřebuje ke správné funkci bash atd.
TARGET=/tmp/novy_ramdisk mkdir -p $TARGET/{bin,sbin,usr/share/terminfo/l} ldd /bin/{bash,{u,}mount} /sbin/modprobe | grep -v ':$' | sed 's/.*=> \(.*\) (.*/\1/' | sort | uniq | \ while read file; do if [ -z "$file" ]; then continue; fi if [ -h $file ]; then LIB=$(basename $(readlink -f $file)) LINK=$(basename $file) echo LINK \'$LINK\' '->' \'$LIB\' cp -p $file $TARGET/lib/$LIB ln -s $LIB $TARGET/lib/$(basename $file) else echo LIB \'$(basename $file)\' cp -p $file $TARGET/lib fi done cp -a /bin/{bash,{u,}mount} $TARGET/bin cp -a /sbin/modprobe $TARGET/sbin cp -a /usr/share/terminfo/l/linux $TARGET/usr/share/terminfo/l mkdir newrootNapíšeme nějaký šikovný skriptík:
<< EOF > $TARGET/sbin/init cat #!/bin/bash # modprobe nějaké šikovné moduly mount /dev/něco /newroot pivot_root /newroot /newroot/initrd exec /sbin/init EOF chmod 755 $TARGET/sbin/initDále je potřeba vytvořit na ramdisku
/dev
se zařízeními null
, console
a dalšími potřebnými. Hodí se přeložit si vlastní jádro a okopírovat jeho moduly také na onen ramdisk.
Ramdisk se pak odpojí a zkomprimuje gzipem:
umount /tmp/novy_ramdisk gzip --best novy_ramdisk > initrd.imgJádro se pak zavádí zavaděčem (z CD třeba isolinuxem, ale může to být i loadlin v DOSu) tak, že se mu předají tyto parametry:
initrd=initrd.img ramdisk_size=4096Skript
/sbin/init
přehodí kořenové systémy příkazem pivot_root
, ale může dělat i složitější věci, např. hledat řadiče disků nebo hledat označení CD mechaniky, ve které je vloženo CD, z kterého se systém spouští atd.
Není samozřejmě potřeba kopírovat všechny ty knihovny na ramdisk tak složitým způsobem, protože jsou k dispozici nástroje jako busybox
. Každý si může udělat i nějaká soukromá udělátka. Ale tento těžkopádný postup pro lenochy funguje taky, jen ten ramdisk pak možná bude větší (8 MB).
Tiskni
Sdílej: