Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
cc
, coz je u me (Slackware 10.1) link na gcc
, konkretne v /usr/bin
:
lrwxrwxrwx 1 root root 3 May 9 11:28 /usr/bin/cc -> gccTakze koukni tam, jestli tam ten link mas taky, popripade ho vytvor.
gcc
, to je pak tezky neco prekladat, ze... Takze si nainstaluj balicek s gcc
(bud se primo tak jmenuje nebo podobne, Suse jsem v zivote (boduhik;) ani nevidel tak nevim presne.)
gcc --version
ls /usr/src/linux
a potom jeste uname -a
linux-2.6.11.4-20a-objjenom jeden podadresar tak je to spatne nainstaluj si ty zdrojaky.
make distclean
abych mel storm zase cisty. Kdyz jsem potom zkousel nainstalovat ten driver tak to hodilo chybu. Driver jsem musel nainstalovat jeste pred vycistenim stromu.
bash: gcc: command not foundnevypada ze by si tam to gcc mel
Rekneme to takhle: pokud mas linux 2 dny, tak zacit zrovna s instalaci NVIDIA driveru neni nejstastnejsi, protoze to uz predpoklada urcite provedene ukoly (kompilace jadra, uprava xorg.conf
, apod.). Nejdriv by jsi mel pochopit tyhle veci a pak se muzes pustit do neceho slozitejsiho.
BTW, nektere distribuce (myslim ze Debian urcite) poskytuje primo balicky s NVIDIA ovladacem, neexistuji i pro Suse?
make
a poté by to mělo jít nainstalovat hladce.rpm -i kernel-devel-cxxxx.rpm
(nebo tak nějak) zdrojáky jádra přímo z CD distra na komp. No a pak jsem jen spustil ten file NVIDIA-neco-neco.run
Na závěr mně čekalo jen dopsání asi tří řádků do konfigurátoru. A jupí mám to 3D akcelerace. /lib/modules/verzia_jadra/build
nie je link na /usr/src/linux
???
Tiskni
Sdílej: