NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Jenom díky funkční dvd+rw-booktype (a s parametrem -dvd-compat pro growisofs, přičemž během vypalování nesmím dělat nic jiného, i když mezi vypalováním na konzoli a pod X-y, dokonce v KDE, se už rozdíl být nezdá) dokážu vypálit Gigamaster DVD+R 4x ve své LG GSA-4163B (tuším že s firmwarem A103) tak, že je při troše štěstí přečtou jiné (vesměs combo) mechaniky v mém dosahu, sama LG z nich po sobě ještě nepřečetla bez chyb ani jedno. Přitom s Verbatim DVD+RW 2.4x (slim color) ani 4x (cakebox) potíže neměla a s Verbatim DVD+R 16x také ne (až na to, že na ně pálí podezřele pomalu, jednou dokonce growisofs ohlásilo průměrnou rychlost 3.8x), tak si myslím, že vadný kus nemám. Zkusil bych upgradovat firmware, kdybych věděl jak, ale kupovat si kvůli tomu Windows nebudu.
Jelikož krátce poté, co jsem si ji koupil, ceny DVD vypalovaček prudce spadly, koupil jsem si po krátkém váhání kromě značkových DVD taky Lite-On SOHW-1693B. Ta mé Gigamastery po sobě přečte (stejně jako LG GSA-4120B, ve které je zkoušel bratr), ale tak, aby je přečetla i moje LG, je přece jenom nevypálí (žádné plusko vypálené v GSA-4120B jsem ve své 4163B zatím nevyzkoušel, několik Gigamasterů DVD-R od bratra jsem v ní nicméně přečetl). Booktype by měla umět (narozdíl od LG) nastavovat i pro DVD+RW, ale dvd+rw-booktype ji vůbec nerozezná jako Lite-On, zdá se, že několik posledních vypalovaček od Lite-Onu zatím spolupracuje pouze s wokenními utilitami; na patch pro dvd+rw-tools, který by přidával změny booktype pro nové Lite-Onky, jsem nikde nenarazil.
Nejspíš bych podle té trošky zkušeností, co mám, doporučil LG GSA-4120B; 4263B je sice rychlejší, ale obávám se, že si vede hůř v práci s nekvalitními, špatně vypálenými nebo poškozenými medii. Drobnou výhodou staršího typu je možná i to, že dnes zakoupený kus při troše štěstí nebude ani v budoucnu potřebovat upgrad firmwaru. Lite-On SOHW-1693S si pravděpodobně poradí s kde čím, jestli líp nebo hůř než LG GSA-1420B, nevím. Nepodporuje DVD-RAM, naopak, jelikož je mladší, by měla umět pracovat nejen s DVD+R DL, ale i s DVD-R DL (nicméně dokud budou dvouvrstvá media dražší než dvě jednovrstvá, nebude mi na tom záležet a neověřím si to). Nevím, jak dlouho potrvá, než někdo přidá její podporu do dvd+rw-booktype.
Problémy své LG s levnými disky asi vyřeším tím, že pro příště už budu používat jenom značkové -- jak se zdá, jsou mimo jiné odolnější proti poškrábání, několik úspěšně vypálených Gigamasterů jsem si už poničil, ani přesně nevím jak (nejspíš poškrábal o Verbatim CD-RW).
Tiskni
Sdílej: